Laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs prognozējis, kāda gaidāma šī vasara un izteicis arī prognozes, kādus laikapstākļus sagaidīsim nākamajā ziemā.
Zīmīgajās dienās gadu mijā, kas paredz laika apstākļus vasaras mēnešos, bija atkusnis un nelieli nokrišņi. Neliels sals un sniegs atgriezās 3. janvārī. 6. un 7. janvārī dažviet temperatūra jau bija noslīdējusi zem mīnus 20 grādiem. Turpmākajās dienās bija neliels sals, mākoņains, vējains. Ja seko ticējumam, kāds laiks pēc 7. janvāra, tad tāds būs pēc 12. jūlija, norāda uz mēreni siltu, vējainu un mitru laiku jūlija otrajā pusē. Dienas janvāra vidū (13.,14. un 15. janvāris) pagāja neliela atkušņa, sniega un dienvidu, rietumu vēju zīmē. 25. un 28. janvāris bija ar mainīgiem laika apstākļiem.
Tas rāda, ka vasara vējaina, bieži nokrišņi un mēreni silta. Vecā Svecaines (15. februāris) jeb Ziemas Māra, bija skaidra, saulaina, ar nelielu salu. Par tādu dienu ticējums saka - Jāņi sausi, bet vasara mitra un vēsa. Savukārt nozīmīgas dienas maijā ļauj cerēt, ka vasara būs silta. Ievērojot šīs pamatdienas un tāpat arī laika apstākļus 2. martā, Jevdokijā (14. marts) un Jurģī (23. aprīlis), tad rādās būt vidēja Latvijas vasara gan nokrišņu, gan siltuma ziņā.
Bērza un alkšņa, tāpat arī ozola un oša lapu plaukšana pavasarī arī liecina par ne slapju, ne sausu, bet vidēju vasaru. Pavasaris pagāja bez lieliem paliem un tā ir norāde, ka vasara būs mēreni silta. Bet jāņem vērā, ja pavasarī pali izpaliek, tad siena laikā (jūlijā) pieaug stipru nokrišņu iespējamība. Šopavasar daudzviet vēl nav dārdinājis pērkons. Tā ir norāde uz to, ka vasara būs vējaina, bet bargākie pērkona negaisi gaidāmi vasara otrajā pusē. Uz mērenu vasaru norāda arī maijvaboles, kuru šopavasar salīdzinoši maz.
Dmitrijs Suļžics/ F64 Photo Agency
Lai arī pirmo stārķu atnākšana ledū, bet dzeguzes iekūkošana kailos kokos nozīmē vēsu un nemīlīgu vasaru, tas vēl neliecina, ka vasara paies bez siltuma. Karstuma viļņu iespējamību šovasar palielina tas, ka ezeros vējš ledu sadzina dienvidu malā un pavasarī agri sāka atgriezties pirmie gājputni. Šogad pavasara salnās cieta aprīļa sākumā izdētās varžu oliņas un vēlāk arī papardes un apiņi. Tā ir zīme, ka vasaras izskaņā sagaidāmas pirmās rudens salnas. Šobrīd daudz un lieliski zied pīlādži. Ticējums saka, ja pīlādzis pavasarī stipri zied, būs slapja vasara un rudens, bet ziema auksta.
Vasaras pirmais mēnesis jūnijs būs tuvu ikgadējiem Zāļu mēneša vidējiem rādītājiem gan nokrišņu, gan siltuma ziņā. Jūnija pirmā puse rādās būt ar mainīgiem laika apstākļiem. Mēneša sākumā salīdzinoši vēss un dažviet iespējamas salnas. Vēlāk vasarīgi silts un dažviet arī karsts. Šajā laikā iespējami arī pērkona negaisi. Mēneša vidū vēsāks, vējaināks un vairāk nokrišņu. Arī pirmsjāņu laikā un dienās ap vasaras saulgriežiem (21. jūnijs) mēreni silts, īslaicīgi nokrišņi, naktis vasarīgi vēsas. Jāņu laikā dažviet īslaicīgi nokrišņi, vējains, dienās ap plus 20, 24, bet naktīs plus 10, 15 grādu robežās. Mēneša beigās ap Pēteriem (29. jūnijs) mēreni silts, nokrišņi īslaicīgi un dažviet pērkona lietusgāzes.
Siena mēneša (jūlija) pirmajā pusē, pārsvarā līdz 12. jūlijam, laika apstākļi mainīgi. Dienas salīdzinoši siltas, nokrišņi īslaicīgi. Liepziedā, kas šogad rādās būt vēlāks, mēreni silts, brīžiem stiprs lietus. Jūlija vidū nokrišņi īslaicīgi, vējains. Vasaras galvenā mēneša otrajā pusē pārsvarā sauss, silts. Šajā laikā ar dienvidaustrumu vējiem var ieplūst arī karstāks gaiss, kas beigsies ar pērkona negaisiem.
Rudzu mēneša (augusta) pirmajā pusē, līdz Vasaras Mārai (15. augusts) mēreni silts, nokrišņi īslaicīgi. Daždien arī karsts un tam var sekot stipri pērkona negaisi. Mēneša vidū laika apstākļi nepastāvīgi. Brīžiem sēņu lietutiņš. Augusta otrajā pusē saulaināks un sausāks, bet mēneša beigās zemākās vietās iespējamas arī nakts salnas.
Ja šovasar liepzieds aizkavēsies un šķiet, ka tā arī varētu būt, tad liela iespējamība, ka nākamā ziema būs sniegainākā un aukstākā pēdējos piecos gados.
Kopumā šogad rādās būt vidēji silta, vējaina un ar nevienmērīgu nokrišņu sadalījumu bagāta vasara.