Uz diviem riteņiem un pilsētā iekšā

 
TRASĒ. Motociklus testēšanai šogad piedāvāja desmit ražotāju dīleri. Trasē devās 13 motociklu. Stila, izmantojuma un cenas ziņā brīnišķīga dažādība ©F64

Latvijas motobraucēju sabiedrībā vērojams stabils pieaugums –aptuveni trīs procenti gadā. Jaunākajās tendencēs ietilpst vairāk sieviešu uz motocikliem un lielāka motoparka daudzveidība gan stilu, gan izmaksu ziņā. To parāda konkurss Latvijas gada motocikls 2017.

Konkurss jau trešo gadu pulcē, iespējams, demokrātiskāko žūriju motokonkursu pasaulē. Sportistus, tehniķus, autoskolu instruktorus un žurnālistus, Neatkarīgās pārstāvi ieskaitot. No otras puses ir dīleri, kas piedāvā, viņuprāt, nozīmīgākos sezonas jaunumus testēšanai - šoreiz tā notika Biķernieku trasē. Rezultāti vēl jāgaida. Piedalījās 10 markas un 13 modeļi. Visu pasākumu kopā tur Arnis Blodons - konkurss ir viņa izauklēta ideja. Bet par taisnīgu tiesāšanu rūpējas tiesu eksperts Oskars Irbītis. Viņa veidotā tehniskā vērtējuma tabula aptver visdažādākos motocikla izpausmju aspektus: manevrētspēju, bremžu efektivitāti, stabilitāti, transmisijas darbību, ergonomiku u.c. Pēdējais ir subjektīvākais un svarīgākais jautājums - vai tas varētu būt tavs motocikls.

F64

Nav nebūt tā, ka dārgākais aparāts vienmēr ir tas piemērotākais. Motocikli ir raksturā ļoti dažādi, tāpat kā paši braucēji. Viens uz žiletes pakaļējā riteņa saulītes griež un ar to pelna naudu, cits dīvānam līdzīgā čoperī diennakti var dzīties pakaļ saulrietam, citam motocikls ir tikai perfekts risinājums pilsētas satiksmē. Bez kādām ekstrām - divi riteņi un motors. Tieši šis pēdējais aspekts līdz šim ir nepietiekami uzsvērts.

Glancētos žurnālos parasti nokļūst izcilākie motobūves eksemplāri, radot iespaidu, ka kļūšanai par motobraucēju jāieķīlā māja un vēl melnajā tirgū akna jāpārdod. Bet tā nav! Kā atzīst viens no žūrijas pārstāvjiem Uģis Spēlmanis, ar močiem ir tāpat kā ar mašīnām: skaties uz bentliju, bet nopērc daciju. Tomēr ir kāda ļoti būtiska atšķirība starp šiem transporta veidiem. Bentlijs un dacia abi divi sēž sastrēgumā, abi divi nevar atrast, kur noparkoties. Tikmēr motocikls, nepārkāpjot satiksmes noteikumus, pīķa stundā bez raizēm nokļūst tur, kur nepieciešams, un piemērota stāvvieta tam pieejama jebkurā vietā. Šo faktoru uzsver Oskars Irbītis: motocikls, tāpat kā jebkurš cits divriteņu braucamais, ir izteikti draudzīgs pilsētvidei - vietas aizņem mazāk, pārvietojas dinamiskāk, un no satiksmes politikas viedokļa šāds transporta veids ir īpaši atbalstāms. Tāpēc atbildīgo institūciju darba kārtībā ir jautājums par sabiedriskā transporta joslas atvēlēšanu motocikliem.

Runājot par motocikliem, objektīvi klātesošs temats ir drošība. Pagājušajā gadā bojā gāja 12 motociklisti. Par pieciem vairāk nekā iepriekš, taču izskaidrojums tam ir salīdzinoši garā sezona. Divās trešdaļās smago gadījumu sadursmi ar motociklu izraisījusi automašīna. Arī soda punktus par agresīvu braukšanu procentuāli vairāk sapelnās mašīnu vadītāji. Taču moči nenoliedzami - ja grēko, dara to skaļāk, ātrāk un seku ziņā smagāk. Īpaši tas raksturīgi žiletēm - jaudīgajiem baikiem. Taču 95% motobraucēju ir disciplinēti, iespējams, arī tāpēc, ka arvien lielāks kļūst bižaino braucēju īpatsvars. Šobrīd motoskolās tā jau ir norma - teju puse audzēkņu ir sievietes. Attiecīgi ražotāji un dīleri cenšas pielāgoties jaunajam pieprasījumam. Agrāk piedāvājumā pamatā bija triju veidu moči - čoperis, baiks un enduro, bet tagad šajā paletē parādījusies virkne starptoņu. Lielāka vērība mazākas kubatūras dzinējiem. Arnis Blodons spriež, ka cilvēki kļuvuši izglītotāki. 500 līdz 800 kubikcentimetru motori cilvēkiem ar vidējām prasmēm - tātad vairumam braucēju - ir ļoti piemēroti. Īpaši veiksmīgi šai ziņā padevies Yamaha Tracer 700 un Honda Rebel 500.

Biežākas atsauces vērojamas uz retro stilu. Tīrākajā variantā britu Royal Enfield izpildījumā. Mocis kā kopēts no kara laikiem, pat kurbulis ir, un tikai viens cilindrs. Būšot arī piemērota apģērba līnija. Dīleriem jaunais uzdevums ir piedāvāt ne tikai moci, bet arī stilu, kas īpaši būtiski novecot sākošajiem hipsteriem. Tāpēc daudzi ražotāji pievērsušies Cafe racer motocikliem. Pat BMW.

Ir piedāvājumā arī modelis, kura piederību noteiktai saimei pat grūti noteikt. Par to parūpējusies Honda. Tā pirmā ieviesa automātisko kārbu. Bet šā gada jaunums ir motocikla un motorollera krustojums.

Latvijā reģistrēto motociklu skaits gada sākumā bija 20 329, savukārt A kategorijas tiesības ir 108 806 satiksmes dalībniekiem. Tātad močiem atliek tik meklēt rokā savus saimniekus. Savukārt vientuļiem motociklistiem - savu dzelzs biedru. Piemēram, konkursa Latvijas gada motocikls mājaslapā.

***

UZZIŅAI

F64

Konkursa Latvijas gada motocikls dalībnieki:

• BMW R 1200 GS

• BMW R NINET SCRAMBLER

• CANAM Spyder RT Limited

• Harley Davidson Street 750

• HarleyDavidson Sportster

• Honda Rebel 500

• Honda XADV 750

• KTM 1290 Adventure S

• MASH TT40

• Royal Enfield Classic 500

• Royal Enfield Continental

• SWM RS650R

• YAMAHA Tracer 700 ( MT07)