Pieaugot dienas garumam un saules staru krišanas leņķim, palielinās arī ultravioletā radiācija, tādēļ pat vēsā laikā jāievēro piesardzība, atgādina speciālisti.
Maija sākumā saule spīd tikpat spoži kā augusta sākumā, turklāt jāņem vērā, ka nenosauļota āda ir jutīgāka pret ultravioleto starojumu, tādēļ pavasarī jāievēro lielāka uzmanība.
Sagaidāms, ka ultravioletās radiācijas indekss šonedēļ brīžiem sasniegs piekto līmeni - līdz šim augstāko atzīmi šajā gadā.
Lai izvairītos no apdegumiem, kas ir galvenais riska faktors ādas ļaundabīgo audzēju attīstībā, uzsākot sauļošanās sezonu, sākumā saulē drīkst atrasties tikai pavisam neilgu laiku, vēlāk sauļošanās ilgumu var palielināt.
No saules stariem visvairāk jāuzmanās cilvēkiem ar gaišu ādu un blondiem vai rudiem matiem, kuriem uz ādas ir daudz vasaras raibumu. Ļoti uzmanīgiem jābūt arī citiem cilvēkiem, kuriem agrāk bijuši saules apdegumi, tāpat no saules īpaši jāsargā bērni.
Pret ultravioleto radiāciju jāsargā ne tikai āda, bet arī acis. Jāņem vērā, ka saulesbrilles, kam nav aizsargfiltra, nodara vairāk ļauna nekā laba, jo tumsā acs zīlīte paplašinās un tajā iekļūst vairāk kaitīgā starojuma. Pie optikas speciālistiem var pārbaudīt, vai saulesbrilles aizsargā pret ultravioleto radiāciju.
Vienlaikus jāatceras, ka saules starojums mērenās devās cilvēka organismam ir vajadzīgs. Tas aktivizē vielmaiņas procesus un stimulē imūno sistēmu. Ultravioleto staru ietekmē ādā veidojas cilvēkam nepieciešamais D vitamīns, kas uzlabo kaulu struktūru.
Pirms sauļošanās sezonas uzsākšanas vēlams konsultēties ar ārstu - dermatologu, onkologu vai ģimenes ārstu.
Vislielāko risku veselībai rada sauļošanās solārijā un dienvidu zemēs, kur ultravioletais starojums ir daudz spēcīgāks nekā Latvijā.
Sauļošanās sezonu vēlams uzsākt pēc iespējas agrāk, kamēr ultravioletā radiācija nav sasniegusi gada augstāko līmeni. Latvijā visintensīvākais saules starojums ir jūnijā un jūlija pirmajā pusē.