No šodienas pirmā palīdzība Latvijā tiks mācīta pēc atjaunotām vadlīnijām un algoritmiem, informēja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) pārstāve Ilze Bukša.
Atjaunotās vadlīnijas ietver atsevišķas izmaiņas pirmās palīdzības sniegšanā, piemēram, ir vienkāršota rīcība dzīvībai bīstamas asiņošanas gadījumā un kā standarta metode turpmāk tiks mācīta brūces aizspiešana, savukārt no jauna pirmās palīdzības apmācībā ietverta insulta atpazīšana un palīdzība tā gadījumā, jaunums ir arī zināšanas par ārējo automātisko defibrilatoru izmantošanu pirmās palīdzības sniegšana.
Atjaunotās vadlīnijas izstrādājusi NMPD Katastrofu medicīnas sistēmas apmācības nodaļas speciālistu izveidota un vadīta darba grupa sadarbībā ar apmācītājorganizācijām, profesionālām medicīniskām asociācijām un dažādu nozaru speciālistiem.
Tās pārskatītas saskaņā ar jaunākajām starptautiskajām vadlīnijām, tostarp 2015.gada Eiropas Atdzīvināšanas padomes, kā arī Amerikas Sirds Asociācijas un Amerikas Sarkanā krusta vadlīnijām pirmās palīdzības sniegšanas apmācībā.
Kopumā Latvijā patlaban darbojas 11 pirmās palīdzības apmācīttiesīgas organizācijas, kurās ik gadu pirmo palīdzību apgūst ap 40 000 iedzīvotāju. No šā gada janvāra līdz aprīlim NMPD organizēja praktiskās apmācības seminārus, kuros pirmās palīdzības pasniedzēji teorētiski un praktiski tika apmācīti saskaņā ar aktualizētajām pirmās palīdzības pamatzināšanu un paplašinātās pirmās palīdzības 40 stundu apmācības programmu vadlīnijām.