Vāc parakstus, lai melanomas slimniekiem apmaksātu svarīgās "Keytruda" zāles

Attēlam ir ilustratīva nozīme © Ilze Zvēra/ f64 photo agency

Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" sākta parakstu vākšana par melanomas slimniekiem nepieciešamā medikamenta "Keytruda" pieejamību Latvijā.

Kā iniciatīvas pieteicēja norādīta Tatjana Bičika.

Viņa skaidroja, ka būtu nepieciešams panākt, lai medikaments "Keytruda 50 mg" (Pembrolizumabum) būtu pieejams Latvijas iedzīvotājiem. Bičika pauda, ka ar melanomu katru gadu Latvijā saslimst ap 200 cilvēku, bet "Rigvir" palīdzot tikai daļai.

Bičika skaidroja, ka šie medikamenti ir vienīgās zāles pie metastātiskās melanomas ar BRAF negatīvo mutāciju un bez šīm zālēm melanomas slimnieki ir pakļauti nāvei. Medikamentu "Keytruda" ievada intravenozi ik pēc trim nedēļām, un to dara tikai slimnīcā, norādīts iniciatīvā.

"Ārstēšanās kurss ilgst aptuveni trīs gadus, bet viens medikamenta flakons maksā 2023,71 eiro, un vidējas miesasbūves cilvēkam ir vajadzīgi trīs iepakojumi. Tādējādi kopējās izmaksas vienam cilvēkam uz gadu ir 109 280,34 eiro. Iekļaujot zāles Valsts kompensējamo zāļu sarakstā, parasti uzņēmums vienojas par medikamenta cenu, tāpēc šī summa varētu būt pat mazāka," pauda Bičika.

Viņa norādīja, ka summa ir liela, un cilvēki to nevar atļauties, taču Lietuva un Igaunija šīs zāles apmaksā.

"Vai mēs esam sliktāki par viņiem?" vaicā iniciatīvas autore, uzsverot, ka patlaban šīs zāles izskata Valsts Veselības dienests, taču esot pagājis pus gads, bet atbilde līdz šim nav bijusi pozitīva - pagaidām līdzekļu jauniem finansējumiem nav.

"Rodas sajūta, ka laikam nebūs nekad. "Ziedot.lv" labdarības projektā nāk aizvien vairāk cilvēku ar šo diagnozi, jo cilvēki cer tādā veidā saņemt līdzekļus medikamentiem. Laiks iet, bet ārstēšanās tik daudziem jāsaņem jau tagad," stāstīja Bičika.

Latvijā

Valsts aizsardzības dienesta karavīri Sēlijas militārā poligona dronu mācību un testēšanas poligonā aizvadījuši noslēdzošās bezpilota lidaparātu rotas līmeņa mācības, kurās, izmantojot dažādus bezpilota lidaparātu modeļus, trenēja spēju identificēt un iznīcināt pretinieku, aģentūru LETA informēja Aizsardzības ministrijā.

Svarīgākais