Lielākajai daļai jeb 71% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju ir nācies saskarties ar situāciju, kad darba intervijas laikā piedāvātais neatbilst realitātei pēc stāšanās amatā, liecina darba portāla cvmarket.lv veiktā aptauja.
Aptaujā "Vai Jums ir nācies saskarties ar situāciju, kad darba intervijas laikā piedāvātais neatbilst realitātei pēc stāšanās darbā?" 34% respondentu norāda, ka, sākot strādāt, viņu darba pienākumi izrādījušies plašāki/citādāki, nekā ticis minēts intervijā.
23% aptaujāto atklāj, ka realitātē darba alga nav atbildusi solītajam. Tikmēr 9% aptaujas dalībnieku norādījuši, ka darba grafiks atšķīries no tā, kas ticis minēts intervijā. Savukārt 5% respondentu atzīmējuši atbilžu variantu "nesaņēmu solītos labumus (apdrošināšana, apmaksātas virsstundas u.c.)".
Tajā pašā laikā 29% aptaujas dalībnieku atzinuši, ka intervijas laikā sniegtā informācija pilnībā atbilda reālajai situācijai.
"Nereti gadās ne visai atklāti darba devēji, taču bieži vien nesaprašanās iemesls ir arī darba intervijā neizrunātais. Darba meklētāji pārrunās bieži kautrējas pajautāt visus sev svarīgos jautājumus un detalizēti noskaidrot amata pienākumus," aptaujas rezultātus komentē cvmarket.lv personāla atlases vadītājs Kristaps Kolosovs. "Tāpat vērojams, ka nereti amata apraksts darba līgumā ir nepilnīgs vai vispārīgs, pēc kura nav iespējams identificēt visus pienākumus."
Aptaujā vīrieši biežāk nekā daiļā dzimuma pārstāves sūdzējušies par to, ka realitātē darba alga nav atbildusi darba devēja iepriekš teiktajam. Savukārt ar plašākiem vai citādākiem darba pienākumiem, nekā sākotnēji solīts, ir saskārušies vienlīdz daudz abu dzimumu pārstāvji visdažādākajās vecuma kategorijās.
Sievietes gan ir biežāk norādījušas, ka pēc stāšanās jaunajā amatā viņu darba pienākumi un citas nianses atbildušas intervijas laikā solītajam.
Citādāks darba grafiks pēc stāšanās amatā visbiežāk izrādījies pārdošanas, apkalpošanas un ražošanas nozarēs.
Kā novērst šādas situācijas? K.Kolosovs skaidro: “Intervijas laikā jautājumus uzdod ne tikai darba devējs, bet arī potenciālais darbinieks. Dodoties uz interviju, iesaku jau mājās sagatavot pierakstus ar jautājumiem vai tēmām, kuras intervijas laikā vēlaties pārrunāt. Tādā veidā uztraukuma vai citu iemeslu dēļ neaizmirsīsiet būtiskas nianses. Ja esat jau stājies darba tiesiskajās attiecībās, un tikai pēc tam uzzināt par visiem nosacījumiem, kas netika pārrunāti vai minēti darba intervijas laikā, par savu nostāju informējiet uzņēmuma vadību. Viens no svarīgākajiem aspektiem ir rūpīgi izlasīt darba līgumu un izprast visus tajā ietvertos punktus. Ja kāds no nosacījumiem nav saprotams, nekautrējieties jautāt!"
Tikmēr globālie pētījumi liecina, ka līdzīga tendence - nesaņemt to, ko darba devējs solījis, - vērojama visā pasaulē. Tomēr speciālisti uzsver, ka, uzsākot jaunu darbu, sākotnēji vēlams nogaidīt, pirms izdarīt secinājumus par darba pienākumiem un samaksu. Ir jāņem vērā, ka darba devējs ikvienu jauno darbinieku pārbauda, tādēļ, iespējams, iesākumā tiek doti uzdevumi, kas vēlāk nebūs ikdienas kārtībā. Tāpat bieži vien darba devējs sākotnēji vēl neuztic īpaši svarīgus pienākumus jaunam darbiniekam, tā vietā liekot apdarīt ikdienišķus darbus, lai pamazām iepazīstinātu ar jauno vidi. Personāla atlases vietnes "allegisgroup.com" speciālisti skaidro - ja darba vide nav mainījusies pēc divām nedēļām, situācija ir jāpārrunā ar darba devēju, jo katra klusēšana nozīmē piekrišanu. Sava pozīcija vienmēr jāpamato ar darba līguma nosacījumiem, kuros jābūt konkrētā amata aprakstam. Portāla apkopotā statistika liecina, ka nereti strīdīgajai situācijai iemesls ir arī uzņēmuma augstākās vadības aizņemtība, kā rezultātā tā nav lietas kursā par reālo situāciju.
Cvmarket.lv aptaujā "Vai Jums ir nācies saskarties ar situāciju, kad darba intervijas laikā piedāvātais neatbilst realitātei pēc stāšanās darbā?" kopumā piedalījās 604 respondenti vidēji vecumā no 20 līdz 55 gadiem.