Iestājoties pavasarīgiem laika apstākļiem, Latvijā aktivizējušies arī kūlas dedzinātāji. Aizvadītajā diennaktī valstī dzēsti septiņi kūlas ugunsgrēki, bet šogad kopumā - jau 40, liecina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) apkopotā operatīvā informācija.
Platības ziņā lielākie kūlas ugunsgrēki otrdien izcēlušies Jelgavas novada Līvbērzes pagastā, kur pērnā zāle degusi 3000 kvadrātmetru platībā, un Tukuma novada Irlavas pagastā, kur pērnā zālē degusi 2000 kvadrātmetru platībā.
Kopumā vakar Latvijā reģistrēti 30 ugunsgrēki, vienā no tiem cietis cilvēks. Neskaitot septiņus jau pieminētos kūlas degšanas gadījumus, 11 ugunsgrēki reģistrēti novados, pieci - Rīgā, bet septiņi - citās pilsētās.
Ugunsdzēsēji atgādina, ka kūlas dedzināšana ir aizliegta un administratīvi sodāma. Tā apdraud cilvēku īpašumus, veselību un dzīvību. Kūlas dedzināšanas rezultātā izdeg lauki, nodeg ēkas un cieš vai pat iet bojā cilvēki. Sausās zāles svilināšana arī nodara būtisku kaitējumu dabai un tās bioloģiskajai daudzveidībai.
Saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa (LAPK) 179.panta 4.daļu par kūlas dedzināšanu piemēro naudas sodu fiziskajām personām no 280 līdz 700 eiro apmērā. Savukārt atbilstoši LAPK 51.panta 2.daļai par zemes apsaimniekošanas pasākumu neizpildīšanu un zāles nepļaušanu, lai novērstu kūlas veidošanos, uzliek naudas sodu fiziskajām personām no 140 līdz 700 eiro, bet juridiskajām personām - no 700 līdz 2900 eiro.
Vienlaicīgi VUGD informē, ka atbilstoši ugunsdrošības noteikumiem zemes īpašniekiem jāveic nepieciešamie pasākumi, lai objekta teritorijā nenotiktu kūlas dedzināšana. Par šīs prasības pārkāpšanu VUGD atbilstoši LAPK 179.panta 1.daļai piemēro naudas sodu fiziskajām personām no 30 līdz 280 eiro apmērā, bet juridiskajām personām - no 280 līdz 1400 eiro.