Par dalību Sīrijas konfliktā apsūdzētais jaunietis Mārtiņš Grīnbergs izjūt dažādas bailes un viņam konstatēts "akūti dezaktīvs stāvoklis", līdz ar to viņam jānodrošina psiholoģiskas konsultācijas apcietinājumā, šodien izskanēja tiesā.
Uz Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesu liecināt šodien bija ieradusies tiesu psiholoģijas eksperte Dace Landmane, kura veikusi pārbaudes pirms poligrāfa ekspertīzes veikšanas. Pārbaudē tika secināts, ka intelektuāli apsūdzētais spēj saprast jautājumus un spēj uz tiem atbildēt. Attiecībā uz individuāli psiholoģiskajām īpatnībām eksperte pauda, ka jaunietis patlaban un pirms tam atradies apcietinājumā, līdz ar to viņš izjūt dažādas bailes, kā arī vērojamas dažādas grūtības attiecībā uz emocionālo stāvokli, tostarp bailes no "Daesh".
Landmane secinājusi, ka jaunietis ir viegli iespaidojams un ietekmējams, līdz ar to puisim netika uzdoti tādi jautājumi, kas būtu uzvedinoši. Dažas īpatnības puisim novērotas arī pirms savervēšanas un nonākšanas Sīrijā, proti, tika konstatēts, ka apsūdzētais ir noslēgts cilvēks, pakļāvīga persona, viegli vadāma un ietekmējama.
Prokurore ekspertei jautāja, vai puiša raksturojums liecina, ka viņš varētu iesaistīties kādās turpmākās darbībās pēc apcietinājuma. Eksperte pauda, ka nevēlas prognozēt par nākotni, tomēr piebilda, ka viņam ir jānodrošina psiholoģiskas konsultācijas apcietinājumā, jo puisim ir konstatēts "akūts dezadaptīvs stāvoklis".
Pēc sarunām ar apsūdzēto varot secināt, ka viņam "tiešām ir slikti un bail par tālāko", piebilda eksperte. Apsūdzētā aizstāvis Raitis Mediņš ekspertei jautāja, vai jaunietim bija tendence ekspertīzes laikā izlikties labākam nekā viņš ir. Eksperte liecināja, ka to nav novērojusi. Izpētes laikā arī neesot konstatēts, ka puisim būtu izteikta vēlme fantazēt un ka jaunietis būtu patoloģisks melis.
Nelielas diskusijas sēdes noslēgumā raisīja prokurores lūgums nopratināt Drošības policijas (DP) darbinieku, aicinot viņu pratināt slēgtā sēdē, tā kā runa varētu būt par valsts noslēpuma aizsargāšanu. Tiesnesis lūdza prokurori motivēt savu lūgumu par slēgtu sēdi, jo viņam nav ziņu par to, ka lietā būtu kāda valsts noslēpumu saturoša informācija. Savukārt advokāts nevarēja saprast, kāpēc vispār šāds liecinieks ir pratināms un par kādiem apstākļiem viņš varētu liecināt. Tiesa nolēma aicināt DP pārstāvi un lēma, ka visas turpmākās sēdes notiks slēgti.
Nākamā sēde lietā paredzēta 30.martā.
Kā ziņots, apsūdzētais jaunietis savu vainu viņam inkriminētajos noziegumos neatzīst.
Rīgas tiesas apgabala prokuratūra jaunietim cēlusi apsūdzību pēc diviem Krimināllikuma pantiem, proti, par prettiesisku piedalīšanos bruņotā konfliktā un piedalīšanos noziedzīgas organizācijas noziegumos pret cilvēci vai mieru, vai valsti vai kara noziegumos. Krimināllikums par piedalīšanos noziedzīgas organizācijas noziegumos pret cilvēci vai mieru, vai valsti vai kara noziegumos paredz mūža ieslodzījumu vai brīvības atņemšanu no desmit līdz 20 gadiem.
Prokuratūrā iepriekš apstiprināja, ka apsūdzētais darbojies teroristu grupējuma "Daesh" pusē. Pagājušā gada vasarā DP ieguva informāciju, ka minēto Latvijas pilsoni ir aizturējušas Turcijas varas iestādes, kas septembrī pieņēma lēmumu par šīs personas deportēšanu. Pēc deportācijas no Turcijas DP konvojēja jaunieti uz Latviju, kur viņš tika aizturēts.
Kā aģentūrai LETA iepriekš norādīja apsūdzētā aizstāvis Raitis Mediņš, atrodoties Sīrijā, viņš neesot piedalījies bruņotās sadursmēs ne ar karojošām pusēm, ne ar civiliedzīvotājiem.
Latvijas Televīzija iepriekš vēstīja, ka jaunietis esot no Brocēniem, labi pratis angļu valodu, daudz laika pavadījis internetā un, mācoties 12.klasē, reģistrējies vienā no lielākajiem musulmaņu forumiem. Jaunietis intervijā Latvijas Televīzijai apgalvojis, ka uz Sīriju devies, jo viņu aizrāvusi islāma kalifāta ideja un viņš "meklējis patiesību". Jaunietis esot domājis iesaistīties islāma valsts veidošanā kā civilists, nepiedaloties karadarbībā, viņš esot vēlējies palīdzēt vietējiem iedzīvotājiem. Jaunietis apgalvojis, ka, vēl Latvijā esot, neesot apjautis teroristu nežēlību, lai arī tā plaši tika aprakstīta masu medijos.
Par savu naudu jaunietis aizbraucis uz Turciju, no turienes pārieta Sīrijas robeža un nonākts pie kāda "Daesh" grupējuma, kur viņam atņemti dokumenti un visas mantas. Tad viņu sākuši apmācīt karadarbībai, no kā izvairīties neesot bijis iespējams. Tobrīd jaunietis sapratis, ka tas nav gluži tas, ko viņš vēlas darīt Sīrijā, tāpēc sācis meklēt iespējas nokļūt atpakaļ Latvijā. Tas esot bijis ļoti sarežģīti, un šo mēģinājumu gaitā viņu Rakā noķēruši "Daesh" cilvēki un ielikuši cietumā, kur viņš pavadījis piecus mēnešus. Pēc jaunieša teiktā, cietumā esot tūkstošiem cilvēku, kuri sapratuši "Daesh" ideoloģijas ekstrēmo dabu un grib tikt prom no islāma valsts, taču neatrod šādas iespējas.
Jaunieti esot bijis plānots sodīt, nosūtot uz karadarbības karstākajiem punktiem par "lielgabalu gaļu", taču pārvietošanas laikā jaunietim ar vēl pieciem cilvēkiem izdevies izbēgt, lai arī trīs no bēgļiem nošauti. Jaunietis ticis līdz Turcijas robežai, kur viņu arestējuši turki, kuriem viņš izteicis lūgumu, nogādāt viņu atpakaļ Latvijā.
Tagad jaunietis uzskata, ka "Daesh" vervētāji viņu piemānījuši, solot, ka islāma valstī viss būšot labi, ka tur būs taisnīgums, taču izrādījies viss pretēji. Nevienu cilvēku no Latvijas viņš Sīrijā saticis neesot.