Vēlas dzirdēt LM argumentus ierosinājumam samazināt piemaksu par virsstundām

© F64

Valdošās koalīcijas partneri vispirms vēlas dzirdēt Labklājības ministrijas (LM) argumentus ierosinājumam samazināt piemaksas apmēru par virsstundām un pēc tie varēšot paust savu viedokli par šo priekšlikumu.

Zaļo un zemnieku savienības Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis aģentūrai LETA sacīja, ka šis jautājums ir ļoti rūpīgi jāizsver, jo līdz šim viņš nav dzirdējis argumentus, kāpēc plānots rosināt minētās izmaiņas.

Līdzīgu viedokli pauda arī nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK līdzpriekšsēdētājs Gaidis Bērziņš, uzsverot, ka jāredz pamatojums LM iecerei.

"Vienotības" Saeimas frakcijas priekšsēdētāja Solvita Ābotliņa uzsvēra, ka politiskais spēks atbalsta labklājības ministru Jāni Reiru (V) un arī vēlēsies uzklausīt pamatojumu šādam ierosinājumam.

Jau ziņots, ka LM rosina darbinieka piemaksu par pirmajām divām virsstundām samazināt uz pusi, aģentūru LETA informēja ministrijas pārstāvis Egils Zariņš.

LM iecerējusi, ka turpmāk darbiniekam, kas veic virsstundu darbu, par pirmajām divām virsstundām, kas veiktas virs dienas normālā darba laika, būs jāizmaksā piemaksa ne mazāk kā 50% apmērā no noteiktās stundas vai dienas algas likmes. Savukārt par katru nākamo virsstundu izmaksājama piemaksa ne mazāk kā 100% apmērā. Šobrīd Darba likums paredz, ka piemaksa 100% apmērā ir jāmaksā, jau sākot no pirmās virsstundas.

Ministrijā skaidro, ka ārvalstu investoru padome Latvijā savās rekomendācijās ir minējusi, ka, lai veicinātu darba devēju konkurētspējas uzlabošanos un uzņēmējdarbības vides attīstību, ieteicams samazināt piemaksu apmēru par virsstundu darbu līdz 50% no darbinieka algas. Tādejādi Latvijas tiesiskais regulējums būtu līdzīgs kaimiņvalstu - Igaunijas un Lietuvas - tiesiskajam regulējumam par virsstundu darba apmaksas apmēru, kas ir apliecinājis sevi kā ekonomiski pamatots un efektīvs instruments darba devēja un darbinieka interešu līdzsvarošanā.

Lai arī jautājums vairākkārt tika diskutēts gan Darba lietu trīspusējās sadarbības padomē, gan Nacionālajā trīspusējās sadarbības padomē, vienošanās starp Latvijas Darba devēju konfederāciju (LDDK) un LBAS par virsstundu apmaksu netika panākta.

Attiecībā uz regulējumu par svētku dienām plānots saglabāt spēkā esošo piemaksas apmēru, kas ir 100% no darbiniekam noteiktās dienas algas likmes. Vienlaikus darbiniekiem un darba devējiem nav liegts darba koplīgumā vai darba līgumā noteikt lielāku piemaksu par virsstundu darbu vai darbu svētku dienā.