Čakša: Svarīgi, ka e-veselības sistēma strādā

© Romāns Kokšarovs/ f64 photo agency

Šobrīd svarīgākais, ka e-veselības sistēma strādā kā produkts un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) sistēmas funkcionalitāti ir pieņēmusi, komentējot VARAM atzinumu sacīja veselības ministre Anda Čakša.

Kā šodien žurnālistiem norādīja ministre, VARAM ir apstiprinājis, ka sistēma funkcionē, tomēr darbs pie e-veselības neapstāsies, lai nodrošinātu to, ka lietotājiem ar sistēmu darboties būtu ērtāk.

Viņa arī pastāstīja, ka Veselības ministrijai par katru no e-veselības moduļiem ir skaidrs plāns, kas katru mēnesi ir jāizdara, lai moduļi tiktu uzlaboti un palaisti darbā. Šobrīd jau darbojas e-receptes un e-slimības lapas moduļi, tomēr darbs tiek turpināts pie vakcinācijas kalendāra, radioloģisko izmeklējumu savietojamības un tamlīdzīgi.

Jau ziņots, ka e-veselības sistēmas darbību var turpināt, tomēr nekavējoties ir jāizstrādā sistēmas uzlabošanas pasākumu plāns, jo daļai no sistēmas funkcionalitātēm un e-pakalpojumiem konstatētas atkāpes no noteikto prasību realizācijas, aģentūru LETA informēja VARAM pārstāve Laura Jansone.

VARAM veiktajā e-veselības funkcionalitāšu pārbaudē secināts, ka lietotājiem ir pieejama lielākā daļa no informācijas sistēmām (IS) un e-pakalpojumiem, kurus bija paredzēts izstrādāt projektu laikā.

Kopumā izstrādāta un pieejama lietošanai ir elektroniskā recepte, darba nespējas lapa, elektroniskā veselības karte, e-veselības portāla publiskā daļa, elektronisko pierakstu IS (e-bookings), nosūtījumi, vakcinācijas IS, ar noteiktām slimībām slimojošo pacientu reģistrs (PREDA), vizuālā diagnostika, veselības uzraudzības IS un profesionāļiem paredzētie e-pakalpojumi portālā "latvija.lv", veselības aprūpes pakalpojumu klasifikācijas sistēma un lietotāju pārvaldība, nozares statistikas IS, un 11 no 16 pacientiem paredzētajiem e-pakalpojumiem portālā "latvija.lv".

VARAM uzsver, ka e-veselības sistēmas pilnvērtīga izmantošana sagaidāma tikai pēc tam, kad darbam ar e-veselības sistēmu būs integrētas ārstniecības iestāžu un aptieku informācijas sistēmas, kuru pielāgojumus nefinansē projektu laikā.

Tāpat ministrija konstatējusi, ka vairākas funkcionalitātes ir pieejamas tikai ārsta darba vietai, kaut arī ir nepieciešams nodrošināt to pieejamību arī pacienta darba vietai. Tā ir elektroniskā pierakstīšanās pie ārsta, izmantojot e-veselības portālu, e-konsultācija pacientam elektroniski saņemt konsultāciju no sava ģimenes ārsta, iespēja ārstniecības personai veidot savu darba grafiku, veikt pierakstu uz ārstniecības pakalpojumiem, akceptēt/noraidīt pierakstu, saņemt pārskatus, kā arī e-veselības portāla e-pakalpojums "Ārsta pieraksts".

Svarīgākais