Šogad ģimenes strīdus palīdzēs risināt mediatori jeb neitrāli starpnieki, kuri vadīs pārrunas starp strīdniekiem tādā veidā, lai konfliktā iesaistītie mēģinātu atrast pieņemamāko un konstruktīvāko risinājumu.
Vecākiem strīdos, kas attiecas arī uz bērnu interesēm, būs iespēja saņemt piecas bezmaksas sesijas šā gada laikā. Ja strīda risināšanai būs nepieciešams vairāk laika, tad par pārējām mediācijas sesijām būs jāmaksā iesaistītajām pusēm. Kopš pagājušā gada nogales sertificētu mediatoru bezmaksas konsultācijas (līdz vienai stundai) ir pieejamas vairākās pirmās instances tiesās, no nākamās pirmdienas, 16. janvāra, tās tiks piedāvātas arī lietās, kas nonākušas otrajā tiesu instancē - Rīgas apgabaltiesā. Mediācijas pilotprojekta izmaksas ir 45 000 eiro, to apmaksā no valsts budžeta.
Tieslietu ministrija mediācijas pilotprojektā plānojusi iesaistīt 300 pāru, lai vecāki ar bērniem varētu atrisināt jau tiesā uzsāktos, kā arī līdz tiesai vēl nenonākušos ģimenes strīdus un domstarpības. Pat ja lieta jau tiek iztiesāta, nereti mediācijas procesā strīdnieki spēj konfliktu risināt konstruktīvāk un ātrāk vienoties, piemēram, par bērna aprūpi, audzināšanu un izglītošanu laulības šķiršanas gadījumā. Pateicoties mediācijai, tiesāšanos var izbeigt pirmās instances tiesā, tās nolēmumu tālāk nepārsūdzot. Tādējādi tiek atslogotas tiesas, vecāki nodara mazāku emocionālu kaitējumu bērniem un sev, jo pieaugušo cilvēku neprasme risināt konfliktus var traumēt bērnus.
Līdz pagājušā gada beigām mediācijas pilotprojekta ietvaros tiesās civillietās ir sniegtas 57 bezmaksas konsultācijas un sākti 19 mediācijas procesi, septiņos gadījumos panākot vienošanos. Tieslietu ministrija informē, ka reģionu tiesu namos - Jelgavā, Valmierā, Jūrmalā, Siguldā un Aizkrauklē - sniegtas 22 konsultācijas, bet Rīgā - Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas un Rīgas rajona tiesā, kā arī Vidzemes priekšpilsētas tiesā - 35 mediācijas konsultācijas. Līdzšinējie mediācijas rezultāti liecinot par to, ka strīdā iesaistītās puses ir ieinteresētas strīdu risināt neformālā un konfidenciālā vidē, nevis publiskā tiesas procesā.
Rīgas apgabaltiesā sertificētu mediatoru dežūras notiks divas dienas nedēļā - pirmdienās un trešdienās, bet nepieciešamības gadījumā sertificēta mediatora bezmaksas konsultācijas varēs saņemt arī citā laikā, Neatkarīgajai saka Rīgas apgabaltiesas priekšsēdētāja palīgs sabiedrisko attiecību jautājumos Raimonds Ločmelis. Viņš skaidro, ka tiesnesis tiesas sēdes sākumā var piedāvāt iespēju izmantot mediāciju un var izsludināt pārtraukumu, piemēram, uz stundu. Tajā laikā puses var doties pie tiesas ēkā dežurējošā mediatora un noskaidrot, vai abiem ir pieņemams šāds konflikta risināšanas veids. Tiesa, stundas laikā mediators puses var tikai iepazīstināt ar mediācijas procesu un orientējoši noteikt, cik ilgs laiks būs nepieciešams konflikta risināšanai. Piedalīšanās šāda veida izlīguma procesā ir brīvprātīga, puses var pieņemt lēmumu, mediāciju neizmantot.