Nākotnē varētu sarukt spēļu zāļu skaits

© Jānis Saliņš/ f64photo agency

Finanšu ministrijas (FM) priekšlikuma dēļ no 2019.gada atļaut lietot tikai vienotajā tīklā saslēgtus azartspēļu automātus Latvijā varētu sarukt spēļu zāļu skaits, aģentūrai LETA prognozēja Latvijas Spēļu biznesa asociācija (LSBA) padomnieks Arnis Marcinkēvičs.

Viņš norādīja, ka attiecīgā prasība nozarei nav jaunums un tā jau savlaicīgi gatavojas, investējot līdzekļus sistēmas ieviešanā. Visticamāk, nozare savlaicīgi paspēs izmaiņām sagatavoties. Vienlaikus viņš pieļāva, ka jauno noteikumu dēļ daļa spēļu zāļu līdz 2019.gadam tiks slēgtas. "Kādas spēļu zāles, it īpaši tās, kas patlaban ir nerentablas vai strādā tādā nulles līmenī, visticamāk, tiks slēgtas - tās netiks pieslēgtas pie šīs sistēmas, jo izmaksas ir pietiekami lielas. (..) Pilnīgi iespējams, ka spēļu zāļu skaits varētu samazināties pēc 2019.gada," pauda Marcinkēvičs.

LSBA padomnieks piebilda, ka uzņēmējiem piemērošanās prasībai lietot tikai vienotajā tīklā saslēgtus azartspēļu automātus, prasa nopietnas investīcijas, kas mērāmas miljonos eiro. "Protams, mēs būtu daudz priecīgāki, ja valsts investētu un ierīkotu šo sistēmu nevis to noveltu uz uzņēmēju pleciem. Taču tā kā mēs esam vienojušies par pietiekami garu pārejas periodu līdz 2019.gadam, ir dots laiks, lai uzņēmēji uzkrātu līdzekļus un varētu investēt," teica LSBA padomnieks.

Pēc viņa teiktā, atļauja no 2019.gada lietot tikai tādus azartspēļu automātus, kuri būs pieslēgti vienotajai azartspēļu automātu kontroles un uzraudzības sistēmai (AKUS) vienotā tīklā, ir saskaņota ar nozari - pirms apmēram 2-3 gadiem bija diskusija ar uzņēmējiem par tehniskas dabas jautājumiem.

Viņš piebilda, ka jaunās prasības balstītas uz to, lai visi Latvijā esošie spēļu automāti būtu saslēgti vienotā tīklā un Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijai jebkurā brīdī būtu pieeja jebkuram spēļu automātam, lai pārbaudītu, kā tas darbojas. "Prasības lielā mērā ir vērstas uz to, lai būtu labāka uzraudzība un klienti spēlē justos drošāk par to, ka zaudējumā nav vainojams kāds automāts," teica Marcinkēvičs, piebilstot, ka jaunās prasības ir valsts un sabiedrības interesēs.

Jau ziņots, ka FM noteikumu projektu par vienotās azartspēļu automātu kontroles un uzraudzības sistēmas ieviešanas un uzturēšanas kārtību, sistēmā iekļaujamajiem datiem un to apmaiņas kārtību, rosinot no 2019.gada atļaut lietot tikai tādus azartspēļu automātus, kuri būs pieslēgti vienotam tīklam.

Saskaņā ar noteikumu projektu AKUS ievieš azartspēļu organizētājs vietās, kur tas organizē azartspēles, izmantojot azartspēļu automātus. Katrā azartspēļu organizēšanas vietā azartspēļu organizētājam no 2019.gada 1.janvāra esošie azartspēļu automāti būs jāsaslēdz vienotā tīklā, nodrošinot visu datu pārraidi uz azartspēļu organizētāja centrālo serveri. Lai azartspēļu organizētāji varētu veikt visus nepieciešamos sagatavošanās darbus azartspēļu automātu pieslēgšanai AKUS, noteikumu projekts stāsies spēkā ne vēlāk kā 2017.gada 1.janvārī, bet tas būs piemērojams no 2019.gada 1.janvāra.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais