Piešķirs 6,9 miljonus eiro IeVP amatpersonu virsstundu samaksai

© Scanpix

Tieslietu ministrijai (TM) no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem piešķirs 6 901 461 eiro, lai Ieslodzījuma vietu pārvaldes (IeVP) amatpersonām ar speciālajām dienesta pakāpēm segtu virsstundu darba samaksas un piemaksas par nakts darbu kompensācijas izdevumus.

Kā skaidro TM, Augstākās tiesas (AT) Administratīvo lietu departaments vasarā atstāja negrozītu Administratīvās apgabaltiesas pērnā gada spriedumu, kas noteica par pienākumu Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam (VUGD) izdot administratīvo aktu par darba samaksas pārrēķinu bijušajam dienesta darbiniekam par periodu no 2010.gada 1.janvāra līdz 2012.gada 3.jūlijam, darba laikā ieskaitot dežūrmaiņas laikā paredzētos pārtraukumus, un par dienesta pildīšanu virs noteiktā dienesta pienākumu izpildes laika.

AT atzina, ka Iekšlietu ministrijas (IeM) sistēmas iestāžu un IeVP amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm dienesta gaitas likuma normas, kas paredz, ka amatpersonai piešķir pārtraukumu, kas nedrīkst būt īsāks par 30 minūtēm un ko neieskaita dienesta pienākuma izpildes laikā, un arī normas, kas nosaka iestādes vadītāja iespēju noteikt aizliegumu atstāt dienesta pienākumu izpildes vietu pārtraukuma laikā, regulējums interpretējams tādējādi, ka VUGD amatpersonas dienesta pārtraukuma laiks ir ieskaitāms dienesta pienākuma izpildes laikā, jo dienesta pārtraukuma laikā amatpersonām ir noteikts aizliegums atstāt dienesta pienākumu izpildes vietu. Spēkā esošais likuma regulējums neparedz ieskaitīt dienesta pienākumu izpildes laikā pārtraukumu, kur ir noteikts ierobežojums atstāt dienesta pienākumu izpildes vietu, un līdz ar to veikt samaksu arī par pārtraukuma laiku.

Administratīvā apgabaltiesa un AT nosprieda, ka šāds pārtraukums ir uzskatāms par dienesta pienākumu izpildes laiku un ir atbilstoši apmaksājams.

Spriedums, ar ko tika nolemts, ka Iekšlietu ministrijas (IeM) sistēmas iestāžu un IeVP amatpersonām dežūrmaiņas laikā paredzētie pārtraukumi jāieskaita dienesta pienākumu izpildes laikā, ja tām noteikts aizliegums atstāt dienesta pienākumu izpildes vietu dežūras un dežūras pārtraukumu laikā, cita starpā skar IeVP. Pārvaldes amatpersonām dežūrmaiņas laikā piešķirtajā pārtraukumā aizliegts atstāt dienesta vietu.

Kā papildina TM, ievērojot to, ka Darba likumā noteikts, ka visi prasījumi, kas izriet no darba tiesiskajām attiecībām, noilgst divu gadu laikā un ņemot vērā spriedumā noteikto AT interpretāciju, saskaņā ar kuru dežūrmaiņas laikā paredzētie pārtraukumi ir ieskaitāmi dienesta pienākumu izpildes laikā, IeVP amatpersonām, kurām bija noteikts aizliegums atstāt dienesta pienākumu izpildes vietu dežūras un dežūras pārtraukuma laikā, ir pamats prasīt pārrēķināt nostrādāto laiku un kompensēt līdz šim neapmaksātās stundas par laika periodu no 2014.gada 16.jūnija līdz 15.jūnijam.

Ņemot vērā to, ka nedz TM, nedz IeVP nav piešķirti līdzekļi, lai pārvaldes 1496 amatpersonām apmaksātu dienesta pienākumu izpildes laikā neieskaitīto pārtraukumu laiku, ir izstrādāts rīkojuma projekts par finanšu līdzekļu piešķiršanu no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. Par līdzekļu pārdali 6.decembrī lems valdība.

Svarīgākais