Lai veicinātu personu ar invaliditāti iekļaušanos darba tirgū, vajadzīgas izmaiņas likumos

© Vladislavs PROŠKINS, F64 Photo Agency

Lai veicinātu cilvēku ar īpašām vajadzībām agrāku iekļaušanos darba tirgū, ir vajadzīgas izmaiņas Latvijas likumdošanā, šādu viedokli aģentūrai LETA pauda Latvijas Rehabilitācijas profesionālo organizāciju apvienības (LRPOA) prezidents Aivars Vētra.

Atzīmējot Starptautisko dienu cilvēkiem ar invaliditāti, šonedēļ Saeimā notika diskusija par dažādiem jautājumiem, kas skar cilvēkus ar invaliditāti. LRPOA ar gandarījumu atzīmē, ka šogad tajā tika runāts ne tikai par konkrētās jomas problēmām, bet arī par sasniegumiem - mūsu paralimpiešu startu Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs.

LRPOA uzsver, ka Latvijā cilvēku ar invaliditāti nodarbinātības problēmas, lai veicinātu viņu ekonomisko neatkarību, tiek sākts risināt tikai tad, kad šī invaliditāte jau ir iestājusies, un tas ir daudz par vēlu. Kā to rāda starptautiska pieredze un pētījumi, laika periods, kurā cilvēkam veselības stāvokļa dēļ ir ierobežotas darba spējas un līdz ar to samazinās viņa nodarbinātība, tai skaitā algota daba strādāšana, maina gan pašas personas motivāciju, gan apkārtējo cilvēku attieksmi par šāda cilvēka iespējām un jēgu atgriezties darba tirgū.

Turklāt LRPOA norāda, ka par īstu ekonomisku neatkarību var runāt tikai tad, ja cilvēks ar invaliditāti var konkurēt brīvā darba tirgū, turpretim dažādi likumdošanas papildu regulējumi, kas "piespiež" uzņēmējus nodarbināt cilvēku ar invaliditāti, parasti nav iedarbīgi. Runājot par subsidētām darba vietām, ir grūti novilkt robežu, kur beidzas reāla strādāšana vienotā darba tirgū un kur sākas cilvēku ar invaliditāti nodarbinātību veicināšanas programmas, kas neļauj runāt par reālu šo cilvēku ekonomisko neatkarību. Cerīgāki priekšlikumi no atbildīgajām ministrijām un organizācijām izskanējuši vien attiecībā uz cilvēku ar invaliditāti uzņēmējdarbības atbalstīšanu un veicināšanu.

Līdz ar to LRPOA grib aicināt Saeimu jau tuvākajā laikā šo diskusiju par cilvēku ar invaliditāti nodarbinātības problēmām turpināt un pievērsties invaliditātes un darba spēju zaudējumu profilakses iespējām, iesaistot šai diskusijā Veselības ministriju (VM), Nacionālo veselības dienestu (NVD) un citas VM iestādes, Finanšu ministriju, Labklājības ministriju, Ekonomikas ministriju, Valsts darba ekspertīzes ārstu komisijas, universitāšu, LRPOA un to veidojošās rehabilitācijas profesionāļu organizācijas un reģionālo slimnīcu pārstāvjus.

LRPOA uzskata, ka diskusijai vajadzētu risināt cilvēku ar invaliditāti ekonomiskās neatkarības veicināšanu, izmantojot agrīnas rehabilitācijas medicīnas iespējas akūtajā ārstēšanā slimnīcu etapā, nodrošinot pēctecīgu tālāko rehabilitāciju ambulatoros un specializētos subakūtos stacionāros rehabilitācijas centros, panākot savlaicīgu un adekvātu tehnisko palīglīdzekļu izmantošanu invaliditātes mazināšanai, kā arī sākot savlaicīgu sociālās apdrošināšanas sistēmas atbalstu rehabilitācijas pasākumiem.

Svarīgākais