Nākamgad HIV inficētām mātēm apmaksās piena maisījumus zīdaiņiem

© Raitis Plauks/ F64 Photo Agency

Lai novērstu HIV infekcijas transmisijas risku no mātes bērnam, no nākamā gada pavasara valsts nodrošinās piena maisījumus zīdaiņiem līdz viena gada vecumam HIV inficētām mātēm.

"HIV/AIDS izplatības ierobežošana ir nozīmīgs sabiedrības veselības veicināšanas pasākums. Risinājuma rašana piena maisījumu nodrošināšanai ir kritiski nozīmīga, lai mazinātu inficēšanās riskus mazuļiem, kuru mātes ir HIV pozitīvas. Šis solis arī apliecina Latvijas mērķtiecīgu virzību sabiedrības veselības uzlabošanā, ievērojot Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijas," norāda veselības ministre Anda Čakša.

Jau ziņots, ka no 2016.gada tika uzsākta HIV/AIDS pacientu ārstēšana agrākā slimības stadijā atbilstoši Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijām. Ātrāka ārstēšanas uzsākšana nozīmē gan labākus atveseļošanās rezultātus HIV inficētajiem, gan mazākus valsts izdevumus veselības aprūpei kopumā. Agrāka HIV ārstēšanas uzsākšana ir arī efektīgs profilakses pasākums, kas samazina riskus sabiedrībai inficēties ar šo slimību.

Ne mazāk nozīmīgs ir arī darbs HIV inficēšanās riskam pakļautajās iedzīvotāju grupās. Pateicoties Slimību profilakses un kontroles centra dalībai Eiropas Komisijas vienotās rīcības projektā, Latvijā būs iespēja paplašināt šo darbu, papildus jau esošajiem HIV profilakses punktiem un 2 mobilajām vienībām (Rīgā un Daugavpilī) izveidot vēl vienu mobilo vienību Rīgā. Šo HIV profilakses pasākumu veikšanā ir iesaistīts medicīnas darbinieks, kurš veic ekspresdiagnostiku un klientu konsultēšanu un/vai sociālais darbinieks, kurš sniedz konsultācijas un veic citus atbalsta pasākumus. Jaunā mobilā vienība darbu uzsāks nākamā gada sākumā un tas būs papildus atbalsts tiem, kam tas visvairāk ir nepieciešams.

Statistikas dati liecina, ka pēdējos piecus gadus (2011.-2015.) inficēšanās ar HIV visbiežāk notikusi heteroseksuālās transmisijas ceļā (39%) un kopīgu injicēšanas piederumu lietošanas rezultātā (25%). Papildus jāņem vērā, ka Latvijā ir diezgan augsts sieviešu īpatsvars starp HIV inficētām personām. Turklāt, lai gan grūtniecēm ir pieejama valsts apmaksāta profilaktiskā ārstēšana, ik gadu tiek konstatēta HIV infekcija bērniem, kas iegūta no mātes vertikālās transmisijas ceļā (2013.g. - 10 gadījumi, 2014.g. - 4 gadījumi, 2015.g. - 3 gadījumi).

Pateicoties HIV/AIDS ārstēšanai paredzēto medikamentu efektivitātei un drošībai, HIV vairs nav nāvējošs, bet gan hroniska infekcija, kas ir ārstējama. Tomēr jāuzsver, ka ārstēšana var būt veiksmīga tikai gadījumā, ja HIV tiek atklāts pēc iespējas ātrāk. Līdz ar to speciālisti aicina cilvēkiem, kuriem ir paaugstināts risks inficēties, veikt HIV eksprestestu vienu reizi gadā. HIV infekcijas paaugstināta riska grupā ir cilvēki, kuriem ir bijis sekss bez prezervatīva ar vairākiem dzimumpartneriem vai ar partneri, kuram bijuši vairāki citi dzimumpartneri, vai ar partneri, kurš iepriekš lietojis vai šobrīd lieto injicējamās narkotiskās vielas; paši lietojuši vai šobrīd lieto injicējamās narkotiskās vielas; ir bijis kontakts ar svešām asinīm (negadījums, trauma).

HIV eksprestests ir asiņu pārbaude, kuras mērķis ir noskaidrot, vai cilvēks ir inficējies ar HIV. Eksprestests ietver gan asins analīzi, gan pirmstesta un pēctesta konsultāciju, kuru laikā medicīnas darbinieks izskaidro visus ar HIV/AIDS saistītos jautājumus.

HIV inficētas sievietes nedrīkst barot savus mazuļus ar krūti, lai nepakļautu riskam inficēties ar šo slimību, tādēļ piena maisījumu lietošana ir vienīgā alternatīva zīdaiņa pirmajos mēnešos.

Svarīgākais