Lai nodrošinātu vismaz minimālu sociālo aizsardzību strādājošajiem, nākamgad par katru nodarbināto (neatkarīgi no slodzes lieluma) darba devējam obligātajās sociālajās iemaksās būs jāsamaksā ne mazāk kā 97,16 eiro mēnesī. Šā iemesla dēļ daļa mazo uzņēmumu plāno štatu samazināšanu, bet daļa – vispār pārtraukt uzņēmējdarbību.
Pērn pieņemtie grozījumi likumā Par valsts sociālo apdrošināšanu paredz, ka no 2017. gada 1. janvāra darba devējam par katru darba ņēmēju būs jāsamaksā minimālā sociālās apdrošināšanas obligātā iemaksa (VSAOI), kas tiks rēķināta no minimālās algas. Nākamgad šis minimālais nodoklis būs jāsamaksā 75% , bet 2018. gadā - 100% apmērā. Tā kā nākamgad minimālā alga būs 380 eiro, tad minimālā sociālā iemaksa nākamgad būs 97,16 eiro.
Tas pats attiecas uz mikrouzņēmuma nodokļa maksātājiem. Sākot ar 2017. gadu, mainās mikrouzņēmumu nodokļa likme, un tajā vairs netiek ietvertas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, tāpēc mikrouzņēmumu nodokļa maksātājam ir pienākums veikt obligātās iemaksas par katru mikrouzņēmuma darbinieku. 2017. gadā obligāto iemaksu objekts nevar būt mazāks par trīs ceturtdaļām no Ministru kabineta noteiktās minimālās mēneša darba algas apmēra. Obligātās iemaksas mikrouzņēmuma darbiniekam aprēķina, piemērojot obligāto iemaksu likmi, kāda ir noteikta darba ņēmējam un darba devējam (vispārējā gadījumā 34,09%). Swedbank Finanšu institūts aprēķinājis, ka mikrouzņēmumiem minimālais nodoklis 2017. gadā būs 1165,92 eiro pat tad, ja mikrouzņēmumā nebūs neviena algota darbinieka, jo par tādu uzskata uzņēmuma īpašnieku, SIA dalībnieku un prokūristu. Turklāt šie maksājumi būs jāveic neatkarīgi no uzņēmuma apgrozījuma, darbinieku darba algas lieluma un fakta, vai darbinieks ir sociāli apdrošināts vēl kādā citā darbavietā.
«Teju katrs gads līdz šim nesis kādas jaunas izmaiņas mikrouzņēmējiem, kas prasa laiku, lai pierastu un piemērotos. Arī nākamais gads nav izņēmums. No 2017. gada tā dēvētajiem mikrouzņēmumiem par katru darbinieku būs jāveic sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas no minimālās algas apmēra, pretī saņemot zemāku mikrouzņēmumu nodokļa likmi. Jāsaka, ka šāda likuma korekcija ir samērā pamatota - lai nodrošinātu vismaz minimālu sociālo aizsardzību tiem darbiniekiem, pret kuriem šis nodokļu režīms šobrīd nav vēlīgs. Tomēr jaunais regulējums var nozīmēt arī mazāku sociālo aizsardzību darbiniekiem tajos uzņēmumos, kuri strādā ar vidēji lielu apgrozījumu un mazu darbinieku skaitu. Piemēram, uzņēmumam ar apgrozījumu 50 tūkstoši eiro gadā un vienu darbinieku šobrīd VSAOI sastāda 244 eiro mēnesī, kamēr nākamgad tās būs no minimālās algas apjoma - 97 eiro mēnesī. Taču uzņēmumiem ar lielāku darbinieku skaitu izmaiņas var radīt būtisku nodokļu sloga pieaugumu. Tas neapšaubāmi rada pamatu pārdomāt atbilstošāko uzņēmējdarbības formu savai saimnieciskajai darbībai,» norāda Swedbank Finanšu institūta vadītājs Reinis Jansons.
Savukārt šodien Saeima galīgajā lasījumā kopā ar citiem likuma Par valsts budžetu 2016. gadam pavadošajiem likumprojektiem lems par VSAOI piemērošanu būvniecības un taksometru nozarē. Likumdevēji iecerējuši noteikt galvenā būvdarbu veicēja atbildību par VSAOI maksājumu par apakšuzņēmēja darba ņēmēju, kas pakļauts sociālajai apdrošināšanai Latvijā un kas nodarbināts būvobjektā. Savukārt taksometru nozarē plānots speciāls nodokļu režīms, kurā paredzēts ieviest fiksētu VSAOI avansa maksājumu 130 eiro apmērā par automašīnu. Obligāto iemaksu avansu iecerēts iekasēt par katru mēnesi pirms licences kartītes izsniegšanas, proti, ja nebūs samaksāts avanss, netiks izsniegta licences kartīte un nevarēs veikt pārvadājumus.
Vienu dienu pirms valsts budžeta pieņemšanas Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) portālā Manabalss.lv uzsākusi parakstu vākšanu, lai pārskatītu apstiprināto kārtību par minimālās VSAOI noteikšanu visām algām, tostarp arī nepilnām slodzēm. LTRK uzsver, ka persona, kas strādā nepilnu slodzi vai ir mikrouzņēmuma darbinieks, iespējams, nākamgad zaudēs darbu, jo jaunā kārtība darba devējiem liks izvēlēties - paturēt darbinieku un maksāt lielākus nodokļus vai arī ne.
***
UZZIŅAI
Plānotās VSAOI izmaiņas 2017. gadā
• Darba dēvējam par katru nodarbināto, kura alga nesasniedz minimālo algu, mēnesī jāveic iemaksas 97,16 eiro
• Mikrouzņēmuma nodokļa maksātājiem jāveic iemaksas VSAOI, vismaz 97,16 eiro mēnesī
• Par katru vieglo taksometru jāveic obligāto iemaksu avanss 130 eiro mēnesī
• Būvniecībā noteikta ģenerāluzņēmēja atbildība par apakšuzņēmēja nodarbinātā VSAOI nomaksu
Mikrouzņēmumu informētība par nodokļa izmaiņām
36% nav informēti
22% ir informēti un turpinās izmantot šo nodokļa formu
5% plāno pāriet uz vispārējo nodokļa režīmu
13% plāno pārtraukt uzņēmuma darbību
20% grūti pateikt, vēl nezina
4% pagaidām neplāno iedziļināties
Swedbank Finanšu institūts