Latvijā sākas aktīva gatavošanās Lielajai talkai

Mēnesi pirms grandiozā Latvijas sakopšanas notikuma ar Lielās Talkas patrona Valsts prezidenta Valda Zatlera uzrunu koordinatoru sanāksmē sākas aktīva gatavošanās Lielajai Talkai.

Lielā Talka Latvijā notiks jau trešo gadu pēc kārtas - sestdien, 24.aprīlī.

Sanāksmē pulcējās vairāki simti talkas koordinatoru un pašvaldību pārstāvji no visiem Latvijas novadiem, lai pārrunātu Lielās Talkas aktualitātes, norisi, aizsāktu zaļo lentīšu kustību un dziesmotās kultūras talkas.

"Lielā Talka ir pasākums, kurš ir iemantojis tautas uzticību un atsaucību. Šobrīd tas nes sevī pozitīvo un lietderīgo enerģijas lādiņu, kas tik ļoti ir nepieciešamas mūsu cilvēkiem. Talka ir pārvērtusies par lielo kopā sanākšanu. Tie ir savdabīgi pozitīvisma svētki, kuros ar darbiem mēs apliecinām savu mīlestību Latvijai. Tajā aicināts piedalīties ikviens, kam rūp ilgtspējīga valsts attīstība un iespēja dzīvot tīrā un skaistā vidē," atzīmēja Vita Jaunzeme, Lielās Talkas iniciatore un vadītāja.

Šogad Lielajā Talkā aicina ne tikai vākt atkritumus, bet darīt arī citus labus darbus - stādīt kokus, radīt brīnišķīgas puķu dobes, izgatavot putnu būrīšus, atjaunot žogus, soliņus, tiltiņus u.c.

Savu talkošanas vietu var uzzināt tuvākajā pašvaldībā, jautājot Lielās Talkas Koordinatoram vai noskaidrot mājas lapā www.talkas.lv, sadaļā "Kartes". Šajā sadaļā ir pieejama informācija par oficiāli pieteiktajām talkošanas vietām, ko organizē aktīvākās pašvaldības, izglītības iestādes, nevalstiskās organizācijas, uzņēmumi, kā arī brīvprātīgie entuziasti.

Lielās Talkas organizatori ir parūpējušies par iespēju saņemt bezmaksas maisus atkritumiem. Tos varēs saņemt oficiāli pieteiktajās talkošanas vietās pie Atbildīgajiem, kā arī pašvaldībās, RIMI un Supernetto veikalos visā Latvijā. Darba cimdus gan jānodrošina talciniekiem pašiem. Par Talkas atkritumu maisu savākšanu un izvešanu ir atbildīga attiecīgā pašvaldība. Maisus ar atkritumiem jānovieto tiem paredzētajā vietā, kuru ir norādījis talkas Koordinators vai Atbildīgais, lai pēc Talkas tos varētu bez problēmām atrast un aizvest. Gadījumā, ja talkošana ir bijusi individuāla, tad savāktie atkritumi jānogādā līdz tuvākajai oficiāli reģistrētās talkas vietas atkritumu kaudzei. Taču, ja tas ir pārāk tālu, tad RĪGĀ tos būs atļauts novietot pie pilsētas publiskajiem konteineriem, savukārt NOVADOS atstāto atkritumu vietas jāatzīmē www.talkas.lv kartē.

Šogad pirmo gadu Lielās Talkas ietvaros tiek veidota "Zaļo lentīšu kustība". Lai veicinātu Talkas popularitāti, kā arī talkotāju draudzīgumu un solidaritāti, cilvēki ir aicināti piespraust zaļu lentu pie apģērba vai piesiet to pie savas automašīnas vai velosipēda. Tādējādi cilvēki apliecinās savu dalību Lielajā Talkā un paudīs atbalstu tīrai Latvijai.

Zaļās lentītes būs pieejamas aprīlī neilgi pirms Talkas Rimi veikalos, Statoil degvielas uzpildes stacijās, Narvesen veikalos un apdrošināšanas sabiedrības Balta birojos visā Latvijā. Lielās Talkas organizatori ir sagādājuši vairākus desmitus tūkstošu lentīšu. Arī Talkas atbalstītāji paši var izgatavot Lielās Talka lentīti, izmantojot zaļu atlasa lentu. Tāpat Talkas atbalstītāji aicināti izmantot elektronisko lentu e-pasta sarakstē, apliecinot savu atbalstu Talkai (elektroniskā lentīte pieejama talkas mājas lapā).

Lielās Talkas tradīcija aizsākās pirms pusotra gada - ar vērienīgu talku 2008. gada 13.septembrī - Latvijas 90.dzimšanas dienas pasākumu ietvaros, bet otrā Lielā Talka notika pagājušajā pavasarī - 18.aprīlī. Grandiozajā vides sakopšanas akcijā Lielā Talka kopumā piedalījušies vairāk nekā 110 tūkstoši brīvprātīgo, savācot simtiem tonnu atkritumu. Lielās Talkas patrons un aktīvs dalībnieks ir Valsts prezidents Valdis Zatlers. Lielās talkas projekta mērķis ir desmit gadu laikā padarīt Latviju un Baltijas jūras reģionu par tīrāko vietu pasaules kartē.

Svarīgākais