Valdība šodien vienojās par AS "Parex banka" restrukturizācijas modeli, kas paredz labo aktīvu izdalīšanu un jaunas bankas izveidi. Šo bankas sadalīšanas modeli kā piemērotāko bija ieteikuši pieaicinātie konsultanti - starptautiskā finanšu kompānija "Nomura International plc".
Kā žurnālistus informēja Privatizācijas aģentūras (PA) pārstāvis Juris Jākobsons, uz jauno banku tiks novirzītas aptuveni divas trešdaļas "Parex bankas" aktīvu, kuru vērtība ir ap 1,5 miljardiem latu. Tāpat uz jauno banku plānots pārcelt vairāk nekā pusi no kredītportfeļa ap 700 miljonu latu vērtībā.
Jaunajā bankā nonāks arī daļa Latvijas valsts veikto noguldījumu "Parex bankas" finanšu situācijas stabilizēšanai.
Lai gan tiek uzsvērts, ka papildus līdzekļi no valsts budžeta netiks ieguldīti, Jākobsons atzina, ka jaunās bankas kapitālā tiks kapitalizēti 100 miljoni latu no "Parex bankā" veiktajiem valsts noguldījumiem.
Savukārt premjers Valdis Dombrovskis (JL) pastāstīja, ka lēmumu valdība pieņēmusi vienbalsīgi. Lēmuma pieņemšanā nav piedalījies vien demisionējušais ārlietu ministrs Māris Riekstiņš (TP).
Šo bankas sadalīšanas modeli kā piemērotāko bija ieteikuši pieaicinātie konsultanti - starptautiskā finanšu kompānija "Nomura International plc".
Kā iepriekš bija secināms no aģentūras LETA rīcībā esošajiem dokumentiem, kas tiek izmantoti lemšanai par "Parex bankas" nākotni, pieaicināto konsultantu ieteiktais "Parex bankas" restrukturizācijas modelis - visus labos aktīvus pārnest uz jaundibinātu banku, nevis izdalīt sliktos aktīvus un saglabāt esošo kredītiestādi - ir riskantāks, turklāt valstij var draudēt ar nopietnu un ilgstošu tiesvedību.
Starp konsultanta ieteiktā modeļa priekšrocībām Finanšu ministrija (FM) minējusi Eiropas Komisijas (EK) un Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankas (ERAB) interešu un prasību ievērošanu, "pozitīvu PR (publisko attiecību) efektu" investoru acīs un bankas iepriekšējās reputācijas "attīrīšanu". Jaunajai bankai būtu arī labi likviditātes un kapitāla pietiekamības rādītāji.
Savukārt kā modeļa trūkumi minēts gan augsts īstenošanas un tālāks tiesvedības risks, nepieciešamība papildus jaunās bankas kapitālā ieguldīt 100 miljonus latu valsts naudas, kapitalizējot daļu noguldījuma, gan sarežģītais īstenošanas process, kas, kā noprotams, var novest pat līdz bankas darbības traucējumiem.
Īstenojot šo scenāriju, valstij nāksies pilnībā nodrošināt visu jaunas bankas dibināšanas procesu, kas ietver ne tikai, piemēram, vienošanos ar korespondentbankām un SWIFT, bet arī jaunu bankas sistēmas izveidi, papildu ieguldījumus infrastruktūrā u.c. "Parex bankas" nesen atklāto centrālo ēku Citadeles kvartālā konsultants "Nomura" gan ierosinājis nodot jaunajai bankai.
Sarežģītais jaunas bankas izveides īstenošanas process palielināšot "operacionālo risku sakarā ar darbības traucējumiem". Kas domāts ar "darbības traucējumiem", FM nepaskaidro.
Augstais tiesvedības risks izriet no iecerētā aktīvu sadales modeļa, proti, bankas iepriekšējo akcionāru laikā veiktos ieguldījumus - 52,8 miljonus latu - subordinētajā kapitālā paredzēts atstāt vecajā jeb "sliktajā" bankā, par ko šie ieguldītāji, tostarp vairāki pensiju fondi, visticamāk, tiesāsies, turklāt aktīvu sadalei paredzēts piemērot Kredītiestāžu likuma normu - 59.2 pantu, kuru vairāki juristi šī darījuma kontekstā vērtē kā neatbilstošu Satversmei.
Bijušie bankas akcionāri iepriekš izteikušies, ka subordinēto kapitālu "Parex bankā" ir ieguldījuši vairāki pensiju fondi un ārvalstu bankas, piemēram, "Deutsche Bank". Lielāko daļu šī ieguldījuma gan veido pašu Viktora Krasovicka un Valērija Kargina nauda. "Parex bankā" aģentūrai LETA atzina, ka ieguldītāji ir vairāki, taču sīkākus komentārus nesniedza.
Labajā bankā plānots pārnest aktīvus 1,5 miljardu latu vērtībā, bet "Parex bankā" atstāt aktīvus 785 miljonu latu vērtībā.
"Parex bankā" paliktu problemātiskie aktīvi, par kuriem netiek maksāts laikā, un "neprofila kredīti", kas neatbilst bankas nākotnes stratēģijai vai mazina to vērtību potenciālo investoru acīs, - kopumā 684 miljonu latu vērtībā. Tikmēr labā banka saņemtu kredītus 767 miljonu latu vērtībā.
Starp potenciālajiem "Parex bankas" labās daļas pircējiem tiek minētas Latvijā jau strādājošās bankas "Nordea" un "DnB Nord banka", Polijas "PKO Bank Polski", Krievijas "Alfa Bank", Vācijas "Raiffeisen Bank" un "Erste Bank", kā arī finanšu investori.
LETA jau ziņoja, ka ar starptautisko konsultantu "Nomura" noslēgts līgums par "Parex" restrukturizācijas plāna izstrādi un ieviešanu. Tāpat konsultants organizēs "Parex bankas" un restrukturizācijas rezultātā izveidoto vienību pārdošanu.
Patlaban 76,6% "Parex bankas" akciju īpašnieks ir Privatizācijas aģentūra, bet 19,7% - ERAB.