Tiesībsargs pārmetumu ugunīs

© Mārtiņš ZILGALVIS, F64 Photo Agency

Pēc tiesībsarga Jura Jansona paziņojuma Latvijas Bāriņtiesu asociācija sasaukusi valdes ārkārtas sapulci, kurā asi kritizēta tiesībsarga rīcība.

Neatkarīgā rakstīja, ka Tiesībsarga birojs veicis visu bez vecāku gādības palikušo bērnu vecumā līdz diviem gadiem lietu izpēti un secinājis, ka bērni atrodas aprūpes iestādēs, lai gan viņiem vajadzētu nodrošināt ģimenisku vidi - audžuģimeni vai aizbildņus. Tiesībsargs Juris Jansons secināja: atklātie gadījumi liecina, ka, visticamāk, lai ietaupītu pašvaldību resursus, tiek ziedota bērna pilnvērtīga attīstība - zīdaiņus ievieto valsts sociālās aprūpes centros, nevis audžuģimenēs vai pie aizbildņa, jo par valsts sociālās aprūpes centriem maksā valsts, bet par audžuģimenēm - attiecīgā pašvaldība, savukārt aizbildnis ir jāatrod, un tas prasa darbu.

Bāriņtiesu un tiesībsarga tikšanās noritējusi asos toņos, jo bāriņtiesas uzskata, ka tiesībsargs izplata nepamatotus apvainojumus. Latvijas Bāriņtiesu asociācijas valdes priekšsēdētāja Baiba Meldere sacīja, ka spriedze tikšanās laikā bijusi ļoti liela - Tiesībsarga birojam pirms šāda atzinuma sniegšanas sabiedrībai vajadzēja izveidot dialogu ar bāriņtiesām, taču tas nav noticis, ziņo LETA. B. Meldere atzinusi, ka asociācija ir gatava meklēt dialogu un sadarbības iespējas.

Tikšanās laikā J. Jansons nav atkāpies no sava viedokļa un turpina apgalvot, ka daudzas bāriņtiesas audžuģimenes bērniem nemeklē - kā gan citādi varot izskaidrot faktu, ka joprojām 80 bērni līdz divu gadu vecumam ir bērnu aprūpes iestādēs, bet tajā pašā laikā ir audžuģimenes, kuras gatavas uzņemt pie sevis bērnus. Tiesībsarga biroja rīcība ir pamatota, jo visi secinājumi izdarīti pēc konkrētu bāriņtiesu konkrētiem lēmumiem, kas ir administratīvi akti, un tajos jāatspoguļo visi fakti, kas saistīti ar katru konkrētu gadījumu.

Bāriņtiesas tomēr vienojās ar Tiesībsarga biroju par sadarbību, lai uzlabotu dokumentu sagatavošanu bāriņtiesās, par audžuģimeņu meklēšanas procesa pilnveidi, kā arī par to, lai bāriņtiesas ātri varētu piekļūt informācijai par audžuģimenēm.



Latvijā

Latvijā gadā ir 12 papildu brīvdienas (Lieldienās, Jāņos, Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, Latvijas Republikas Proklamēšanas dienā, Darba svētkos, Ziemassvētkos un Jaungadā). Lielākā daļa cilvēku, izņemot darbaholiķus, labprāt iegūtu vēl pāris papildu brīvdienas, piemēram, Lāčplēša dienu un 15. augustu. Arī darba nedēļa varētu būt īsāka. Ekonomisti gan krata pirkstu – papildu brīvdienas Latvijai izmaksājot dārgi.

Svarīgākais