Tieslietu ministrija ir atgriezusies pie ieceres uzturlīdzekļu nemaksātājiem liegt transportlīdzekļu vadīšanas tiesības. Plānotie ierobežojumi neattieksies uz visiem parādniekiem un ir pietiekami saudzīgi, tomēr beidzot Saeimā šāds priekšlikums tiek nopietni izskatīts.
Aizvadītajā mēnesī Uzturlīdzekļu garantiju fonda (UGF) administrācija maksāja uzturlīdzekļus 32 661 parādnieka vietā, nodrošinot 29 726 bērnus. Oktobrī no valsts budžeta tādējādi izlietots vairāk nekā 3,1 miljons eiro - gandrīz tikpat daudz, cik šā gada laikā (no janvāra līdz oktobrim) no parādniekiem atgūts regresa kārtībā, proti, 3 372 000 eiro. Uz šā gada 11. novembri parādnieku sarakstā ir 3522 parādnieki.
Tieslietu ministrija ir sagatavojusi priekšlikumus likumprojektam Uzturlīdzekļu garantijas fonda likums, kurā paredz noteikt transportlīdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegumu, ja uzturlīdzekļus bērnam maksā valsts un parādnieks nav noslēdzis vienošanos gan par tā dēvēto alimentu, gan par uzkrāto procentu maksāšanas kārtību, kā arī nav maksājis vismaz trīs mēnešus pēc kārtas. Taču, ja autovadītāja apliecība vajadzīga profesionālo pienākumu veikšanai, nemaksātājam šāds aizliegums netiks piemērots.
Līdzīgs ierosinājums izskanējis arī pirms gandrīz desmit gadiem un pēc tam - 2010. gadā. Tolaik vēl tika spriests par iespēju uzturlīdzekļu nemaksātājiem liegt iegūt autovadītāja apliecību, iziet auto tehnisko apskati un ierobežot kredītu saņemšanu.
Vienlaikus ar vēršanos pret tā dēvētajiem alimentu nemaksātājiem grozījumos paredzēta kārtība, lai uzturlīdzekļus ātrāk piešķirtu un ilgāk maksātu. Proti, persona tos varēs saņemt arī pēc pilngadības sasniegšanas, ja turpina mācīties - iegūst pamatizglītību, vidējo izglītību, arodizglītību vai speciālo izglītību, bet ne ilgāk kā līdz 21 gada vecuma sasniegšanai. Pēc grozījumu pieņemšanas būs iespējams uzturlīdzekļus saņemt par pusgadu agrāk, nekā tas ir pašlaik, ja starp vecākiem nepastāvēs strīds.
Tieslietu ministrija ir sagatavojusi izmaiņas līdzšinējā alimentu nemaksātāju datu publiskošanas kārtībā. Tiesībsarga birojs Satversmes tiesā apstrīdēja likuma normu, saskaņā ar kuru UGF mājaslapā tiek publiskotas ziņas par nemaksātājiem - vārds, uzvārds, dzimšanas gads un personas koda otrā daļa. Satversmes tiesa lēma, ka šā likuma norma zaudēs spēku ar nākamā gada 1. feburāri. Turpmāk informācija par vecākiem, kuri neuztur savus bērnus, būs daļēji publiski pieejama portālā www.latvija.lv. Fiziskām personām informācija par parādniekiem būs pieejama, autentificējoties portālā ar elektronisko identifikācijas karti, elektronisko parakstu vai internetbankas palīdzību. Turklāt informāciju par parādnieku persona varēs iegūt tikai tādā gadījumā, ja būs zināms parādnieka vārds, uzvārds un personas kods.