Banka kals monētas un domas

APVIENO SPĒKUS. Valsts simtgades biroja vadītāja Linda Pavļuta un Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs © Andrejs TERENTJEVS, F64 Photo Agency

Latvijas Banka (LB) par savu devumu Latvijas Republikas simtgades atzīmēšanai piesaka piemiņas un kolekcijas monētas un pētījumus par Latvijas centrālās bankas vēsturi kopsakarībās ar Latvijas valsts un tautsaimniecības attīstību.

LB atsaukusies valsts 100 gadu jubilejas pasākumu veidotāju aicinājumam pieskaņot šai jubilejai paliekošu vērtību radīšanu. Tā jau sākusi izdot valsts simtgadei saturiski pieskaņotas monētas un pēc 2018. gada koncentrēsies uz savas 100 gadu jubilejas svinību gatavošanu 2022. gada 1. novembrī.

Vakar LB pieteica divas monētu programmas - trīs zelta kolekcijas monētas sērijā Zelta saktas un četras Latvijas kultūrvēsturiskajiem apgabaliem veltītas divu eiro piemiņas monētas, kas iznāks līdz 2018. gadam. Jau parādīt LB varēja pirmās divas no šo programmu monētām - zelta kolekcijas monētu Latvijas saktas. Ripsakta un divu eiro piemiņas monētu Vidzeme.

Īpaša ir iecere iesaistīt bērnus valsts jubilejas naudas zīmes tapšanā - nākamnedēļ Latvijas Banka izziņos bērnu zīmējumu konkursu Mana Latvija, kas veiksmes gadījumā nesīs 2018. gadā izlaižamas monētas dizaina risinājumu.

Iecerēta arī pirmā naudas zīme ar kopēju Baltijas valstu dizainu - Igaunijas, Latvijas un Lietuvas centrālā banka jubilejas gadā izdos divu eiro piemiņas monētu, veltītu šo triju valstu izveidei pirms 100 gadiem.

Otrā pieteiktajā virzienā - vēstures pētniecībā - LB sola pasūtīt pētījumus jau zināmiem Latvijas vēsturei veltītu grāmatu autoriem Inetai Lipšai un Kasparam Zellim. Jau iedibinātais studentu zinātniski pētniecisko darbu konkurss tiks papildināts ar Jura Vīksniņa balvu, kas 2018. gadā tiks pasniegta labākā ekonomikas vēsturei veltītā darba autoram.



Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais