Tiesībsargs: Lai ietaupītu pašvaldību resursus zīdaiņus ievieto sociālās aprūpes centros

© Mārtiņš Zilgalvis/ f64 photo agency

Lai ietaupītu pašvaldību resursus, zīdaiņus ievieto nevis audžuģimenēs, bet valsts sociālās aprūpes centros, izvērtējot valsts sociālās aprūpes centru situāciju, secinājis tiesībsargs Juris Jansons.

Neskatoties uz to, ka Latvijā šodien audžuģimenēs ir 83 brīvas vietas, 80 mazuļi vecumā līdz diviem gadiem, kas izņemti no savām bioloģiskajām ģimenēm, atrodas valsts sociālās aprūpes centros, nevis audžuģimenēs vai pie aizbildņa.

"Atklātie gadījumi liecina, ka, visticamāk, lai ietaupītu pašvaldību resursus, tiek ziedota bērna pilnvērtīga attīstība - zīdaiņus ievieto valsts sociālās aprūpes centros, nevis audžuģimenēs vai pie aizbildņa, jo par valsts sociālās aprūpes centriem maksā valsts, bet par audžuģimenēm - attiecīgā pašvaldība, savukārt aizbildnis ir jāatrod, un tas prasa darbu. Bet kā zināms no tautas gudrības - kas meklē, tas atrod! Tā viennozīmīgi ir īstermiņa, merkantila domāšana, jo šodien tā šķietami ieekonomētā nauda būs daudzkārt vairāk jāizdod, maksājot par šo bērnu sociālās korekcijas programmām, veselības un nereti antisociālas uzvedības radītajām sekām jau pavisam netālā nākotnē," uzskata Jansons.

Par šiem un citiem bāriņtiesu pieļautiem rupjiem bērnu tiesību pārkāpumiem, kas konstatēti valsts sociālās aprūpes centros ievietotu līdz 2 gadu vecu bērnu lietās, tiesībsargs informēs preses konferencē rīt, 11.novembrī, plkst.10 Tiesībsarga birojā.

Preses konferencē uzstāsies Jansons, Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere, Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece Līga Āboliņa, Ģimeņu atbalsta centra koordinatore, Latvijas profesionālo audžuģimeņu biedrības ''Terēze'' vadītāja Ārija Martukāne un Alternatīvās bērnu aprūpes alianses vadītāja Linda Baļčūne.

Tiesībsargs jau 2011.gada ziņojumā norādīja, ka no bērnu tiesību un tiesisko interešu viedokļa aprūpei iestādē ir vairāki trūkumi: iestāde nevar kompensēt ģimenes vidi, kas ir pamats bērna pilnvērtīgai attīstībai, iestādē bērnam nav iespējams nodrošināt viena pastāvīga pieaugušā aprūpētāja klātbūtni, tādējādi bērnam nav iespējams atrast piesaistes personu un saņemt aprūpi atbilstoši savām vajadzībām.