FKTK prasa liegt iespēju LTAB mājaslapā salīdzināt OCTA cenas

© Vladislavs Proškins, F64 Photo Agency

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) prasa pārtraukt Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (LTAB) tīmekļa vietnē piedāvāt iespēju autoīpašniekiem salīdzināt transportlīdzekļu īpašnieku obligātās civiltiesiskās atbildības (OCTA) cenas, aģentūrai LETA pavēstīja birojā.

"LTAB saņēmis FKTK prasību pārtraukt piedāvāt autoīpašniekiem iespēju salīdzināt OCTA cenas tīmekļa vietnē "www.ltab.lv" izvietotajā OCTA kalkulatorā (agregatorā) un mobilajā lietotnē "LTAB OCTA". Tādējādi autoīpašniekiem faktiski tiks liegta iespēja salīdzināt OCTA cenas pa tiešo no apdrošinātājiem bez starpnieku līdzdalības," informēja LTAB.

Biroja pārstāvji atzīmēja, ka LTAB izveidoja OCTA kalkulatoru 2012.gadā un tajā iespējams iegūt un salīdzināt OCTA cenas pa tiešo no apdrošināšanas sabiedrībām. "LTAB nedarbojas kā starpnieks, tādēļ atšķirībā no lielākās daļas OCTA agregatoru, ko uztur apdrošināšanas brokeri, "www.ltab.lv" izvietotajā agregatorā redzamajām OCTA cenām netiek pievienotas nekādas papildu izmaksas un cenas ir tieši tādas, kā pērkot polises apdrošinātāju mājaslapās. Autoīpašnieks var izvēlēties sev atbilstošāko piedāvājumu un doties uz apdrošinātāja lapu, lai veiktu OCTA iegādi," sacīja LTAB valdes priekšsēdētājs Jānis Abāšins.

FKTK lēmumu pamato ar divām Eiropas Komisijas direktīvām par apdrošināšanas izplatīšanu un apdrošināšanas starpniecību prasībām. "Esam vairākkārt lūguši FKTK rast risinājumu, kas ļautu saglabāt OCTA agregatoru. Nepieciešamības gadījumā varam nodot to kādas valsts institūcijas, piemēram, Patērētāju tiesību aizsardzības centra pārziņā," teica Abāšins, piebilstot, ka FKTK visus LTAB priekšlikumus līdz šim ir noraidījis.

"Mūsdienās visā pasaulē tiek meklēti un atrasti risinājumi, kā gala pircējiem piedāvāt godīgu un objektīvu cenu salīdzinājumu - energoresursiem, banku pakalpojumiem u.c. servisiem. LTAB OCTA kalkulators šobrīd ir Latvijā vienīgais rīks OCTA cenu iegūšanai un salīdzināšanai tieši no apdrošinātājiem. Tādēļ, mūsuprāt, nav pareizi likvidēt instrumentu, kas pēc savas būtības ir maksimāli demokrātisks un vērsts uz pircēju interesēm," piebilda Abāšins.

FKTK Komunikācijas daļas sabiedrisko attiecību speciāliste Agnese Līcīte aģentūrai LETA sacīja, ka Latvijā darbojas vairākas salīdzinošās mājaslapas, kuras piedāvā iespēju personām, ievadot atlases kritērijus, salīdzināt OCTA piedāvājumus un procesa beigās tiek dota iespēja noslēgt apdrošināšanas līgumu. Lielākā daļa no šādām salīdzinošajām mājaslapām pieder apdrošināšanas brokeriem, kuri izmanto šīs mājaslapas apdrošināšanas starpniecības pakalpojumu sniegšanai. Taču ir arī tādi salīdzinošo mājaslapu uzturētāji, kuri šobrīd nav reģistrējušies kā apdrošināšanas starpnieki.

"Līdz šim praksē nebija viennozīmīgas izpratnes par šādu salīdzinošo mājaslapu statusu, t.i., vai šāda pakalpojuma sniegšana uzskatāma par apdrošināšanas starpniecību vai ne. Taču 2016.gada 20.janvārī tika pieņemta Eiropas Parlamenta un Padomes direktīva par apdrošināšanas izplatīšanu, kurā minētais jautājums ir atrisināts, nosakot, ka šāda salīdzinošās mājaslapas darbība ir uzskatāma par apdrošināšanas izplatīšanu," minēja Līcīte, piebilstot, ka LTAB tīmekļa vietnē izvietotais OCTA kalkulators atbilst minētās direktīvas norādītajam par apdrošināšanas izplatīšanu.

Līcīte arī atzīmēja, ka par salīdzinošo kalkulatoru darbību FKTK ir bijušas ilgstošas diskusijas gan ar LTAB, gan apdrošināšanas brokeru asociācijām, iesaistot arī Eiropas Komisiju, lai rastu vienotu izpratni par šādu salīdzinošo mājaslapu statusu.

"Ņemot vērā, ka šādas darbības FKTK ieskatā ir uzskatāmas par apdrošināšanas starpniecību, tad FKTK ir lūgusi LTAB pārtraukt piedāvāt klientiem iespēju salīdzināt un pirkt OCTA tīmekļa vietnē "www.ltab.lv" izvietotajā OCTA kalkulatorā un mobilajā lietotnē "LTAB OCTA", kā arī pārtraukt šādu pakalpojumu reklamēšanu. Vienlaikus, ņemot vērā izveidojušos situāciju, lai padarītu apdrošināšanas sistēmu uzticamu, efektīvu, drošu un stabilu, tādējādi aizsargājot apdrošinājuma ņēmēju un apdrošināto personu intereses, kā arī lai nostiprinātu vienotu izpratni attiecībā uz salīdzinošo mājaslapu statusu, FKTK ir piedāvājusi Finanšu ministrijai veikt grozījumus Apdrošināšanas un pārapdrošināšanas starpnieku darbības likumā, paplašinot apdrošināšanas starpniecības definīciju," sacīja Līcīte.

LTAB nodrošina OCTA apdrošināšanas sekmīgu darbību valstī. OCTA Latvijā tika ieviesta 1997.gadā, lai nodrošinātu ceļu satiksmes negadījumā cietušo trešo personu interešu aizsardzību. Sākotnēji birojs darbojās Finanšu ministrijas pakļautībā, bet kopš 2004.gada tā ir neatkarīga institūcija.

Svarīgākais