Aptuveni 16% no Latvijas lielajiem uzņēmumiem tuvāko sešu mēnešu laikā plāno atlaist daļu darbinieku, secināts SEB bankas veiktajā ikgadējā Baltijas valstu lielo uzņēmumu finanšu direktoru aptaujā. Tajā pašā laikā uzņēmēji uzskata, ka valstij jādomā par viesstrādniekiem kā darbaspēka trūkuma problēmas risinājumu.
SEB bankas aptaujā noskaidrots, ka starp trim Baltijas valstīm ir lielākais to uzņēmumu īpatsvars, kas plāno samazināt darbinieku skaitu, jo Igaunijā un Lietuvā tādu ir tikai attiecīgi 7% un 9%. SEB bankas valdes loceklis Ints Krasts atklāja, ka viena no nozarēm, kurā varētu būt strādājošo skaita samazinājums, Latvijā ir būvniecība.
Tajā pašā laikā daļa uzņēmumu nākotnē raugās optimistiski, plānojot štatu palielināšanu. Visvairāk jaunu darbinieku tuvākā pusgada laikā plāno pieņemt darbā Lietuvas uzņēmumi - darbinieku skaita pieaugumu iecerējusi teju katra otrā lielā Lietuvas kompānija. Igaunijā jauni darbinieki būs vajadzīgi katram trešajam lielajam uzņēmumam, Latvijā - tikai katram ceturtajam.
«Lietuvas lielajiem uzņēmumiem ir ļoti izteiktas ambīcijas kāpināt izmaksas un pieņemt jaunus darbiniekus. Arī Igaunijas uzņēmumi ir noskaņoti kareivīgi, kamēr Latvijas kompāniju plāni darbinieku skaita un izmaksu jomā ir piezemētāki. Iepriekšējo gadu laikā esam varējuši vērot, kā Lietuvas un Igaunijas uzņēmumi mērķtiecīgi investē sava biznesa attīstībā, kamēr Latvijas kompānijas savus brīvos līdzekļus izvēlējās novirzīt kredītsaistību samazināšanai un dividenžu izmaksai - citiem vārdiem sakot, ņēma naudu ārā no biznesa. Tādēļ pozitīvi vērtējams tas, ka šogad Latvijas lielo uzņēmumu ambīcijas investēt savā biznesā vairs neatpaliek no kaimiņvalstīm - visās trīs Baltijas valstīs apmēram 60% lielo uzņēmumu savus brīvos līdzekļus plāno ieguldīt uzņēmuma attīstībā,» uzsvēra I. Krasts.
Vienlaikus uzņēmumi arī atzinuši, ka joprojām saglabājas bažas par iespēju piesaistīt darbaspēku. Kā viens no iespējamiem risinājumiem izskanēja viesstrādnieku piesaistīšana. Uzņēmuma Elko grupa direktors Svens Dinsdorfs atklāja, ka drīz arī viņiem pietrūks darbaspēka. Elko grupa savulaik esot mēģinājusi piesaistīt darbaspēku no citām valstīm, taču uzņēmums sapratis, ka procedūra ir sarežģīta. «Uzskatām, ka uzņēmumiem ir jābūt iespējai piesaistīt viesstrādniekus un valstij ir jānodrošina šāds mehānisms,» sacīja S. Dinsdorfs.
Līdzās kvalitatīva darbaspēka trūkumam, kā nākamā perioda izaicinājumu uzņēmēji minēja arī izejmateriālu cenu iespējamo kāpumu, darbaspēka izmaksu kāpumu un pieprasījuma problēmas. Tomēr, neskatoties uz to, lielākā daļa Baltijas lielo uzņēmumu biznesa izredzes nākotnei vērtē optimistiski: 52% Latvijas lielo uzņēmumu finanšu direktori, 53% viņu kolēģi Igaunijā un 50% Lietuvā sagaida, ka tuvāko 12 mēnešu laikā viņu kompānijas apgrozījums palielināsies. Vienlaikus 9% lielo kompāniju finansisti Latvijā un Igaunijā un 10% Lietuvā ir noskaņoti skeptiski un saredz pamatu apgrozījuma sarukumam.
Arī uzņēmējdarbības vidi visoptimistiskāk vērtēt Lietuvas lielo kompāniju pārstāvji - 53% to raksturojuši kā labvēlīgu. Šādu viedokli pauduši arī 45% Igaunijas un 43% Latvijas lielo uzņēmumu finanšu direktoru. Taču pietiekami pārstāvēts ir arī pretējais viedoklis - 16% Latvijas un Igaunijas finansistu un 11% Lietuvas finanšu direktori biznesa vidi raksturojuši kā nelabvēlīgu.