Ierobežos OCTA atlīdzību skaidrā naudā

© f64

Obligātās civiltiesiskās transportlīdzekļa apdrošināšanas (OCTA) atlīdzību par automašīnas remontu, ja apdrošinātais to vēlēsies saņemt naudā, no nākamā gada 1. janvāra plānots skaidrā naudā izmaksāt tikai 70% apmērā no apdrošinātāja aprēķinātās summas, atskaitot zaudējumu aprēķinā norādīto pievienotās vērtības nodokļa summu. Par šādiem grozījumiem likumprojekta 1. lasījumā nobalsoja Saeimas deputātu vairākums.

Likumprojekta autori skaidro, ka tas nepieciešams, lai samazinātu tīšu un apzinātu komersanta izvairīšanos no nodokļu nomaksas, veicot bojātās automašīnas remontu. Kopējo apdrošināšanas atlīdzības summu veido darbaspēka un transportlīdzekļa remontam nepieciešamo rezerves daļu un materiālu izmaksas. Līdzšinējie centieni, tostarp, 2011. gadā veiktie grozījumi OCTA likumā saistībā ar apdrošināšanas atlīdzības izmaksu skaidrā naudā, neesot sasnieguši plānoto mērķi iecerētajā apmērā, jo apdrošināšanas atlīdzību izmaksu skaidrā naudā skaits gandrīz četru gadu laikā ir sarucis tikai par 12,33% un gadījumu skaits, kad komersanti nozarē izvairās no nodokļu nomaksas, joprojām ir ievērojami augsts. Pēc Auto asociācijas datiem, 2014. gadā vidējais krāsošanas un mehāniķu darba īpatsvars bija 30% no tāmes kopsummas.

Turklāt tāpat kā līdz šim 100% apmērā apdrošināšanas atlīdzību izmaksās bezskaidras naudas veidā. Ja apdrošināšanas atlīdzības izmaksas gadījumā transportlīdzeklis ir saremontēts, personai būs likumā noteiktas tiesības, uzrādot maksājumu apliecinošu dokumentu, saņemt samaksāto starpību par transportlīdzekļa remontu atpakaļ, kā rezultātā apdrošināšanas atlīdzība tiek izmaksāta pilnā apmērā atbilstoši zaudējumu aprēķinā norādītajam.

Latvijas Transportlīdzekļu apdrošināšanas biroja rīcībā esošā informācija liecina, ka 2015. gadā transportlīdzekļu bojājumu kopējā atlīdzību summa bija 25,5 miljoni eiro. Pamatojoties uz šiem datiem un pieņemot, ka no kopējās atlīdzību summas apmēram 65% tiek izmaksāti skaidrā naudā un nedeklarēto ienākumu īpatsvars ir 30% apmērā, ieviešot jauno kārtību, likumprojekta izstrādātāji cer valsts budžetu papildināt par 330 000 eiro.

Latvijā

Latvijā gadā ir 12 papildu brīvdienas (Lieldienās, Jāņos, Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, Latvijas Republikas Proklamēšanas dienā, Darba svētkos, Ziemassvētkos un Jaungadā). Lielākā daļa cilvēku, izņemot darbaholiķus, labprāt iegūtu vēl pāris papildu brīvdienas, piemēram, Lāčplēša dienu un 15. augustu. Arī darba nedēļa varētu būt īsāka. Ekonomisti gan krata pirkstu – papildu brīvdienas Latvijai izmaksājot dārgi.

Svarīgākais