LIZDA iesniegs 13 000 izglītības darbinieku parakstu par naudas atstāšanu nozarē

© F64

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) šodien plkst.10 Ministru prezidentam Mārim Kučinskim (ZZS) iesniegs vairāk nekā 13 000 izglītības darbinieku parakstu par 1,7 miljonu eiro atstāšanu nozarē un disciplinārlietas sākšanu Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM).

Kā aģentūra LETA uzzināja arodbiedrībā, līdz vakardienas pusdienlaikam LIZDA iesniegšanai Kučinskim bija sagatavojusi aptuveni 13 000 parakstu, tomēr arodbiedrība pieļāva, ka līdz šodienai parakstu skaits varētu būt pieaudzis.

LIZDA parakstu vākšanu sāka oktobra vidū.

Parakstu vākšanas akcijā piedalījās pedagogi un izglītības iestāžu tehniskie darbinieki, uzstājot, lai valsts budžetā apstiprinātie, bet nesadalītie 1,7 miljoni eiro tiktu piešķirti pedagogu darba samaksas paaugstināšanai 2016.gadā, kā arī tiktu ierosināta disciplinārlieta attiecībā uz pieļauto pārkāpumu IZM, pamatojoties uz Valsts civildienesta ierēdņu disciplināratbildības likumu.

Kā ziņots, vasarā tika pieņemti Ministru kabineta noteikumi saistībā ar pedagogu jauno algu modeli. IZM skaidroja, ka finanšu aprēķini par pedagogu algām nepieciešamajiem līdzekļiem tika veikti, pamatojoties uz skolēnu skaitu 2015.gada 1.septembrī, ņemot vērā arī pašvaldību prognozes, kas izrādījās optimistiskākas nekā reālā situācija. IZM norāda, ka, piemēram, Rīgas pašvaldība plānoja skolēnu skaita pieaugumu par 3000, bet dzīvē skolēnu skaits palielinājās par 1000 bērnu.

Vienlaikus notika arī smagas diskusijas ar sociālajiem partneriem un pašvaldībām, jo sākotnēji bija plānots, ka pirmskolu pedagogiem atalgojums par likmi būs 680 eiro, taču, pašvaldībām iebilstot pret tik strauju kāpumu, valdības sēdes laikā tika nolemts iekļaut pārejas periodu līdz 2017.gada 1.septembrim, nosakot pirmskolu pedagogu atalgojuma likmi 620 eiro.

Tāpēc, veicot pārrēķinus un sadalot finansējumu pēc patiesā bērnu skaita pašvaldībās 2016.gada 1.septembrī, un pieņemot lēmumu pirmskolu pedagogu atalgojuma likmi noteikt nevis 680 eiro, bet 620 eiro apmērā, no sākotnēji aprēķinātajiem un apstiprinātajiem deviņiem miljoniem eiro šā gada četriem mēnešiem netika sadalīti 1,7 miljoni eiro.

IZM apliecina, ka šī summa netiks izmantota citiem mērķiem, bet paliks izglītības sistēmā - to plānots sadalīt pašvaldībām kompensējošu pasākumu īstenošanai saistībā ar pedagogu algu reformas ieviešanu. Šis lēmums tiks pieņemts sadarbībā ar Finanšu ministriju.

Kā aģentūrai LETA norādīja ministrijā, IZM izstrādā informatīvo ziņojumu, kurā tiks definēti minētie kompensējošie pasākumi, kā arī to veids un apmērs un tas, kam šī naudas summa varētu tikt pārdalīta. IZM šo informatīvo ziņojumu plāno izskatīt Ministru kabineta 1.novembra sēdē.

Svarīgākais