Pirms pilnvaru termiņa beigām NBS vadību pamet Graube [papildināts]
 
©Vladislavs Poroškins/ f64 photo agency

Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris Raimonds Graube no dienesta atvaļināsies, lai "dotu iespēju attīstīties militārajai piramīdai", aģentūrai LETA norādīja pats NBS komandieris.

Graube uzsvēra, ka viņš ir visilgāk dienējušais NBS komandieris šajā amatā. "Militārā piramīda ir dienesta perioda specifika un NATO tradīcijas. Esmu pieņēmis lēmumu pēc sešarpus gadu nepārtraukta dienesta šajā amatā atvaļināties, dodot iespēju militārajai piramīdai attīstīties," uzsvēra Graube.

Viņš skaidroja, ka atvaļinās brīdī, kad ir apstiprināts NBS attīstības plāns turpmākajiem 12 gadiem, apstiprināts aizsardzības nozares budžets un valsts aizsardzības operatīvā plāna pēckrīzes versija. "Ir pienācis brīdis nodot šo amatu nākamajam komandierim," uzsvēra Graube.

Graube skaidroja, ka amatu viņš atstās brīdī, kad tiks apstiprināts jaunais NBS komandieris, proti, nākamā gada sākumā, kad Graubem apritēs 60 gadi.

Taujāts par nākotnes plāniem, Graube intervijā Latvijas Televīzijai solīja pievērsties sabiedriskajai darbībai, taču viņš neplānojot iesaistīties partijās. "Vairāk nekā kategorisks "nē"," paziņoja Graube, taujāts, vai viņa vārds varētu parādīties kādā sarakstā pašvaldību vēlēšanās.

Jau ziņots, ka Nacionālās drošības padome (NDP) šodien pieņēma zināšanai Graubes iesniegumu Valsts prezidentam Raimondam Vējonim, kurā NBS komandieris lūdz viņu atvaļināt no amata pirms pilnvaru termiņa beigām. Graubes pilnvaru termiņš beidzas 2018.gadā.

NBS komandieri apstiprina amatā uz četriem gadiem un atbrīvo no amata Saeima pēc Valsts prezidenta priekšlikuma.

Graube ir pildījis NBS komandiera pienākumus no 1999.gada līdz 2003.gadam un no 2010.gada līdz 2014.gadam, kad pēc Valsts prezidenta priekšlikuma Saeima apstiprināja viņu amatā uz atkārtotu termiņu.

Iepriekš NBS komandieris strādājis Aizsardzības ministrijā, kā arī bijis NBS militārais pārstāvis NATO. Savu dienestu NBS Graube sāka 1991.gadā kā Zemessardzes štāba bataljona apsardzes rotas komandiera vietnieks.

Aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis (ZZS) jau norādījis, ka Graubes pieredze, zināšanas un ieguldījums NBS izaugsmē un attīstībā ir nozīmīgs un paliekošs. Ministrs aģentūrai LETA uzsvēra, ka, no aizsardzības ministra skatpunkta raugoties, viņš būtu vēlējies, lai Graube veic savus pienākumus līdz termiņa beigām, tomēr Bergmanis ciena un respektē NBS komandiera lēmumu.