KNAB būs jāmaksā Jurašam morālā kaitējuma atlīdzība 1800 eiro apmērā

© F64

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa šonedēļ nolēma, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB) jāmaksā 1800 eiro zaudējumi un morālā kaitējuma atlīdzinājums bijušajam Operatīvo izstrāžu nodaļas priekšniekam Jurim Jurašam.

Tiesa, kura lietu skatīja aiz slēgtām durvīm, nolēma Juraša prasību apmierināt daļēji. Tiesa nolēma atcelt KNAB priekšnieka Jaroslava Streļčenoka 2015.gada 4.decembra rīkojumu par disciplinārlietas izbeigšanu. Tiesa atzina, ka KNAB ir pārkāpis atšķirīgas attieksmes aizliegumu, kas radījis nelabvēlīgas sekas pret Jurašu, un nolēma piedzīt no KNAB par labu Jurašam zaudējumus 800 eiro un morālā kaitējuma atlīdzinājumu 1000 eiro apmērā, aģentūra LETA noskaidroja tiesā.

Tiesa noraidīja Juraša prasību pret KNAB daļā par Ētikas komisijas 2015.gada 14.septembra lēmumu atzīšanu par spēkā neesošu.

Motivēts tiesas lēmums būs pieejams 31.oktobrī, un 20 dienu laikā to varēs pārsūdzēt Rīgas apgabaltiesā.

Jau ziņots, ka šogad janvārī tiesa bija ierosinājusi lietu pēc Juraša prasības pieteikuma par atšķirīgas attieksmes izbeigšanu, zaudējumu atlīdzināšanu, Ētikas komisijas lēmuma un KNAB priekšnieka Jaroslava Streļčenoka rīkojuma atzīšanu par spēkā neesošu, un morālā kaitējuma atlīdzību.

Iepriekš aģentūrai LETA Jurašs, sniedzot savu personīgo viedokli, norādīja, ka KNAB viņam radījis nelabvēlīgas sekas, tādēļ ka, izmantojot konstitucionālās tiesības, paudis savus uzskatus žurnālam "Ir" par nepieņemamo situāciju birojā, tādējādi vēršot sabiedrības uzmanību uz apstākļiem, ka KNAB priekšnieks nenodrošina efektīvu KNAB likumā noteikto funkciju izpildi.

KNAB Ētikas komisija Juraša paustajā intervijā "Ir" saskatīja Ētikas kodeksa pārkāpumus, un pret Jurašu tika sākta disciplinārlieta, kas noslēdzās ar aizrādījumu.

Jurašs uzskata, ka, ierosinot pret viņu gan Ētikas komisijas pārbaudi, gan disciplinārlietu, KNAB priekšnieks cenšas kompensēt savu iekšējo un ārējo autoritātes trūkumu ar administratīvajiem resursiem un varu, Ētikas un disciplinārlietas komisijas izmantojot kā instrumentus, lai iespaidotu tos KNAB nodarbinātos, kuriem viedoklis nesakrīt ar Streļčenoka viedokli.

Jau ziņots, ka Jurašs iepriekš vairākkārt ir publiski kritizējis Streļčenoku un viņa vadības stilu. Augustā Jurašs pēc KNAB veiktās reorganizācijas no darba birojā tika atbrīvots.

Jurašs ir viens no vairākiem bijušajām KNAB amatpersonām kas tiesājas pret KNAB, piemēram, par disciplinārsodiem un citiem KNAB lēmumiem. Citā lietā augusta sākumā Augstākā tiesa nolēmusi neierosināt kasācijas tiesvedību par apelācijas instances spriedumu, ar kuru birojam jāmaksā nauda Jurašam. Tiesa nolēma piedzīt no KNAB par labu Jurašam neizmaksāto naudas balvu 300 eiro apmērā.

Vēl citā lietā Administratīvā rajona tiesa 11.oktobrī nolēmusi apturēt 9.augusta rīkojuma darbību daļā par atlīdzības un sociālo garantiju izmaksas apturēšanu Jurašam.

Tiesa uzlika par pienākumu mēneša laikā Jurašam izmaksāt atlaišanas pabalstu trīs mēnešu vidējās izpeļņas apmērā. Tiesas lēmumā konkrētas summas nav minētas, taču pats Jurašs aģentūrai LETA teica, ka viņam nav datu par vidējo izpeļņu, tomēr lēsa, ka izmaksājamā summa ir aptuveni 5000 eiro. Lēmumu var pārsūdzēt Administratīvajā apgabaltiesā, iesniedzot blakussūdzību Administratīvajā rajona tiesā, un KNAB to arī plāno darīt.

Visvairāk prasību tiesā iesniegušas bijušās KNAB amatpersonas Ilze Draveniece un Juta Strīķe. Tāpat prasību iesniedzis KNAB amatpersonu un darbinieku arodbiedrības valdes loceklis Juris Pujāts un vēl citi darbinieki.

Latvijā

Valsts aizsardzības dienesta karavīri Sēlijas militārā poligona dronu mācību un testēšanas poligonā aizvadījuši noslēdzošās bezpilota lidaparātu rotas līmeņa mācības, kurās, izmantojot dažādus bezpilota lidaparātu modeļus, trenēja spēju identificēt un iznīcināt pretinieku, aģentūru LETA informēja Aizsardzības ministrijā.

Svarīgākais