Bažījoties par bērnu drošību, kādas privātās izglītības iestādes dibinātāja un vadītāja Sarma Dreimane vērsusies atbildīgajās iestādēs ar lūgumu noteikt obligātas veselības pārbaudes personām, kas vēlas strādāt ar audzēkņiem.
Dreimane aģentūrai LETA uzsvēra, ka patlaban darba devējam nav tiesību pieprasīt potenciālajiem darba ņēmējiem informāciju par viņu veselības stāvokli, līdz ar to rodas situācija, ka darbā var tikt pieņemta persona, kura sirgst, piemēram, ar C hepatītu vai kādu seksuāli transmisīvu slimību - par tām personai nav pienākuma informēt darba devēju.
Dreimane vēlas, lai noteikumi par darbiem, kas saistīti ar iespējamu risku citu cilvēku veselībai un kuros nodarbinātās personas tiek pakļautas obligātajām veselības pārbaudēm, tiktu papildināti ar personām, kas strādā ar bērniem. Dreimanes ieskatā tas palielinātu darba ņēmēju personīgo atbildību par bērnu drošības un veselības nodrošināšanu.
Iestādes vadītāja jau ir vērsusies Veselības ministrijā, kā arī Rīgas domē, tomēr līdz šim atsaucību viņa neesot guvusi. "Man teica, ka varu nemaz necerēt uz noteikumu grozījumiem," komentējot Rīgas domes atbildes, sacīja Dreimane. No Veselības ministrijas viņa atbildi patlaban neesot saņēmusi.
Dreimane ir satraukta par to, ka daudzas slimības personas var ārstēt anonīmi, kas atsevišķās situācijās var radīt riskus cilvēkiem, kuri strādā līdzās inficētajām personām. "Iedomājieties situāciju: bērniņš spēļu laukumā ir nokritis, sasitis celi un tagad asiņo. Bērnudārza darbinieks steigsies palīdzēt un ne vienmēr viņš var atcerēties par drošības pasākumiem, piemēram, gumijas cimdiem, kas gadījumā, ja esi inficēts ar kādām slimībām, ir obligāti nepieciešami, lai nepakļautu briesmām bērnus," sacīja Dreimane.
Vasarā Dreimane pašas dibinātā izglītības iestādē, reaģējot uz informāciju par plašo saslimstību ar C hepatītu, izdevusi rīkojumu par nepieciešamību veikt veselības pārbaudes. Dreimane atzina, ka pēc veselības pārbaužu veikšanas viena darbiniece pēc pašas vēlēšanās no darba aizgājusi. Patlaban visas bērnu izglītības iestādē strādājošās personas ir veselas, akcentēja Dreimane. Tāpat līdz šim nevienam no bērniem nav konstatēta kāda saslimstība, piebilda Dreimane.
Viņa pauda pārliecību, ka tikai retais bērnudārzs Latvijā saviem darbiniekiem liek veikt šādas pārbaudes, līdz ar to tas, kas varētu atklāties ar bērniem strādājošo personu veselības pārbaudēs, varētu būt ļoti satraucoši. "Bez attiecīga regulējuma mēs nevaram būt droši par to, kas strādā ar mūsu bērniem. Taču, raugoties uz to, ka pašlaik neesmu saņēmusi nekādas atbildes no iestādēm, izskatās, ka neviens šo problēmu negrib risināt," norādīja Dreimane.
Viņa uzsvēra, ka viņa kopā ar bērnu vecākiem vēlas panākt noteikumu grozījumus. Šim mērķim, iespējams, varētu tikt veidota sabiedriska organizācija, lai veiksmīgāk varētu virzīt šo iniciatīvu. Neesot izslēgta arī vēršanās pie tiesībsarga.
Tikmēr portāla "Delfi.lv" sadaļā "Aculiecinieks" šodien vēstīts, ka kādai privātā bērnudārza audzinātājai Rīgā tikusi konstatēta seksuāli transmisīvā slimība, un šī iemesla dēļ vecāki aicināti nekavējoties pārbaudīt savus bērnus pie dermatologa-venerologa.
Vecāki stāsta, ka bērns ar inficēto personu kontaktējies kādā privātajā izglītības iestādē Rīgā, kuru apmeklējis no marta līdz septembrim. "Oktobrī man atnāca vēstule no Rīgas 1.slimnīcas ārsta dermatologa-venerologa. Tajā bija sacīts, ka manam bērnam steidzami jānodod analīzes, jo bijis kontaktā ar infekcijas pārnēsātāju," portālam "Delfi" rakstīja bērna mamma. Viņa nolēmusi zvanīt slimnīcai, kur noskaidrojusi, ka iestādē strādājusi ar sifilisu inficēta audzinātāja.
Bērna vecāki pārliecināti, ka slimnīcas vadība mēnesi slēpusi šo informāciju, jo pretējā gadījumā bērniem nebūtu jāveic neplānotas un steidzamas pārbaudes un injekcijas. "Pa to laiku, kamēr slimnīca klusēja, bērni gāja valsts pirmsskolas izglītības iestādē. Kas notiks, ja izrādīsies, ka kāds no viņiem ir inficēts? Cik daudz bērnu patiesībā pakļauti briesmām!" viedokli pauž bērna mamma.
Rīgas 1.slimnīcā informācijas slēpšanu noliedz, norādot, ka uzreiz pēc tam, kad pacientei apstiprinājās pozitīvs rezultāts sifilisa testā, ārsts saskaņā ar normatīvo aktu prasībām aizpildīja speciālu veidlapu, kas tika izsūtīta Slimību profilakses un kontroles centram, kā arī tika saskaņota rīcības taktika sadzīviskas inficēšanās gadījumā. Turklāt slimnīcā noraidīja iespējamību, ka vecāki būtu zvanījuši slimnīcai un no ārsta ieguvuši informāciju. Šādā gadījumā vispirms būtu jāpārbauda sarunu ieraksti.