Rīgā piezemējas NATO spēku AWACS lidmašīna

© @Latvijas_armija/Twitter

Vakar, 11. oktobrī, lidostā "Rīgā" uz īsu brīdi piezemējās NATO agrīnās brīdināšanas un kontroles sistēmas jeb AWACS lidmašīna.

"Ar šo unikālo spēju mēs esam nosūtījuši spēcīgu signālu Polijai, Lietuvai, Latvijai, Igaunijai un Rumānijai par NATOklātbūtni un lojalitāti," uzsver vienības komandieris brigādes ģenerālis Karstens Stoje. Viņš norāda: "Neraugoties uz plānotajām operācijām dienvidu reģionos, mēs turpināsim būt uzticami partneri, arī turpmāk veicot novērošanas lidojumus un nodrošinot pastāvīgu klātbūtni reģionā."

"NATO agrīnās brīdināšanas un kontroles sistēmas lidmašīnas ir būtisks pienesums alianses atbalsta pasākumos, jo sistēma nekavējoties nodrošina militārās gaisa satiksmes (gaisa kuģu) vadību un kontroli, gaisa telpas un jūras novērošanu, kaujas lauka komandvadības spēju, tādējādi atbalstot alianses īstenotos atturēšanas pasākumus," - uzsver NATO spēku virspavēlnieks Eiropā ģenerālis Kērtiss Skaparoti.

"Vairāk nekā 1000 lidojumi ir skaidra un nepārprotama NATO aizsardzības un atturēšanas spēju īstenošana un klātbūtne reģionā. Tas ir spēcīgs vēstījums no sabiedrotajiem par ģeopolitiskās drošības situācijas izpratni. Alianses spēks ir tās spēju vienotībā," norāda Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube.

2014.gada 10.martā Ziemeļatlantijas padome reaģējot uz situāciju Ukrainā, ieviesa atbalsta pasākumu plānu, tādējādi demonstrējot alianses vienotību un apņēmību aizsargāt sabiedrotos. Trīs dienas vēlāk - 13.martā, NATOatbalsta pasākumu programmas ietvaros, notika pirmais NATO agrīnās brīdināšanas un kontroles sistēmas lidojums no NATO bāzes Geilenkirhenē, Vācijā.

Latvijā

Finanšu nozares asociācijas (FNA) apkopotie dati liecina, ka šī gada pirmajos desmit mēnešos četrām lielākajām bankām Latvijā ir izdevies novērst finanšu krāpšanas mēģinājumus un pasargāt klientu līdzekļus vairāk nekā 10 miljonu eiro apmērā. Tomēr šajā pašā periodā krāpniekiem izdevies izkrāpt vairāk nekā 13 miljonus eiro. Visbiežāk krāpšanas gadījumi ir saistīti ar investīciju krāpniekiem (78% gadījumu novērsti) un telefonkrāpniekiem (51% gadījumu novērsti).

Svarīgākais