Militārās spēles regulēs caur ieroču kontroli

© www.airsoftizklaide.lv

Lai novērstu iespēju, ka airsofts un citas militārās simulācijas spēles kļūst par ērtu biedrošanās un apmācību līdzekli Latvijai nelojāliem cilvēkiem, valdība grasās izveidot speciālu uzraudzības sistēmu.

Ierobežojumus iecerēts attīstīt divos virzienos - kontrolēt ieroču apriti un noteikt īpašas prasības spēļu organizatoriem.

Neatkarīgā jau vēstīja, ka īpaša uzmanība šīm lielo puiku spēlēm pievērsta pēc nesenā incidenta Ozolnieku novadā, kad Drošības policija izpurināja bariņu spēlmaņu un atpazina viņu vidū dažus prokrieviskus kadrus. Aizturēts neviens netika, taču jautājumu par spēļu kontroli drošībniekiem izdevās aktualizēt. Ekspertu skatījumā būtiskākā problēma ir tā, ka par airsofta instruktoriem var kļūt Latvijai nelojāli cilvēki ar reālu militāru pieredzi, pulcēt un apmācīt citus tādus pašus kā viņi kaitniecisku aktivitāšu veikšanai. Vienkāršoti runājot - legāli sagatavot zaļos cilvēciņus. Aizsardzības ministrija konstatē: «Tā kā šīs komandas trenējas veikt taktiskā līmeņa uzbrukumu, speciālās operācijas, ko apgūst arī iekšlietu dienesti, privātie apsardzes uzņēmumi un miesassargi, šādu apmācītu komandu darbība var radīt drošības risku veidošanos valsts iekšienē.» Tomēr arī pilnīgs militāro spēļu aizliegums nebūtu pareizs. Tā ir brīnišķīga izklaide vecpuišu ballītēm, darbinieku kolektīvu saliedēšanas pasākumiem un labi noder treniņiem arī karavīriem un zemessargiem - ārpus oficiālā apmācību procesa.

Aizsardzības ministrija gan nebūs galvenā, kas veidos šīs spēļu nozares likumdošanu - tā konsultē drošības iestādes, kas izstrādā tiesisko regulējumu. Vadošā ir Iekšlietu ministrija. Preses dienests informē, ka drīzumā tiks sasaukta starpinstitucionāla darba grupu, kas sagatavos priekšlikumus:

«Ņemot vērā, ka militārajā simulācijā tiek izmantoti elektropneimatiskie ieroči, ar kuriem var nodarīt miesas bojājumus un kas vizuāli ir grūti nošķirami no īstiem kaujas ieročiem, būtu vēlama šādu ieroču aprites regulēšana, uzskaite un kontrole. Tāpat būtu nepieciešams izvērtēt ierobežojošu kritēriju definēšanu personām, kuras organizē militārās simulācijas spēles, t.s. airsoft. Vienoti nosacījumi nepieciešami spēļu organizēšanai (saskaņošana, atļauju saņemšana, kompetento institūciju informēšana) un drošības nodrošināšanai to laikā.».

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais