Latvijā arvien plašāk svin Tēva dienu – salīdzinoši nesen iedibinātu tradīciju, kas strauji gūst atbalstu Latvijas ģimeņu vidū, saprotot, ka ne tikai mammas un vecmāmiņas ir bērniem svarīgas, bet arī tēti un vectētiņi, kuri dod lielu ieguldījumu bērnu audzināšanā un aprūpē.
Sestdien Rīgā no Brīvības pieminekļa līdz Vērmanes dārzam gājienā devās Tēva dienas festivāla dalībnieki - ģimenes no visas Latvijas. Gājienu kuplināja arī vairākas sabiedrībā zināmas ģimenes - Dailes teātra aktieri Gundars Silakaktiņš, Lauris Subatnieks un Aldis Siliņš ar ģimenēm, mūziķi Andris Sējāns un Nils Īle ar ģimenēm, hokejists Jēkabs Rēdlihs ar ģimeni, kā arī citi. Tēva dienas gājiens noritēja pa Brīvības bulvāri un noslēdzās Vērmanes dārzā. Tur visi sanākušie Tēva dienas festivāla viesi tika godināti ar Latvijas valsts prezidenta Raimonda Vējoņa apsveikumu, kurā prezidents aicināja Tēva dienā īpaši padomāt par vecāku un bērnu savstarpējām attiecībām.
«Esam novērojuši, ka pēdējos gados, kopš intensīvi aktualizējam tematu par tēva nozīmi ģimenē un bērna dzīvē un popularizējam Tēva dienu, tēti Latvijā jūtas novērtētāki, sajūt, ka sabiedrība kopumā novērtē viņu ieguldījumu bērna dzīvē,» Neatkarīgajai saka vecāku organizācijas Mammamuntetiem.lv vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa. Vecāku organizācija veikusi aptauju, kurā izzinājusi tēvu domas, un secināts, ka vairākums tēvu piekrīt apgalvojumam: «Es patiesi ticu, ka man ir visas nepieciešamās prasmes, lai būtu labs tēvs.» Bet 86 procenti uzsver, ka «būt par tēvu ir viena no manas dzīves lieliskākajām un svarīgākajām daļām». Aptauja rāda, ka tēti grib iesaistīties bērnu audzināšanā un aprūpē, bet praktiski dara to par maz. Vairāk vajadzētu, piemēram, bērnam priekšā lasīt grāmatas, biežāk samīļot, spēlēties kopā, saka I. Akmentiņa-Smildziņa. Aptaujāto tēvu vidējais vecums ir 39,6 gadi, un jaunākā bērna vecums, par kuru lūgts dalīties aptaujā, ir 3,3 gadi. «Pētījums atklāj zīmīgas mijsakarības. Redzam: jo gados jaunāks tēvs, jo biežāk un intensīvāk viņš iesaistās bērna ikdienas aprūpē - biežāk palīdz nomazgāties, saģērbties, biežāk midzina un mierina savu bērnu, biežāk kopā spēlējas, sarunājas par bērnu interesējošiem tematiem, kopā smejas un saka bērnam, ka mīl viņu,» aptaujas rezultātus analizē psihologs un pētījuma autors Edmunds Vanags. Tas varētu būt saistīts ar to, ka vecāka gadagājuma vīriešiem ir cita bērnības pieredze attiecībās ar saviem tēviem.