Īslaicīgam pabalstam varētu pieteikties gandrīz desmit tūkstoši piensaimnieku

© F64

Pašreizējās aplēses liecina, ka Eiropas Komisijas (EK) īslaicīgajam atbalstam 140 eiro apmērā par tonnu piena saistībā ar ražošanas samazināšanu varētu tikt saņemti 9740 pieteikumi, savukārt attiecīgajās kompensācijās četrās pieteikumu kārtās varētu tiktu izmaksāti ap 3,8 miljoniem eiro, informē Zemkopības ministrija (ZM).

Valdība nākamnedēļ, 13.septembrī, plāno lemt par ZM izstrādāto noteikumu projektu "ES atbalsta piešķiršanas kārtība piena ražotājiem par piena ražošanas samazināšanu".

ZM skaidro, ka patlaban nav zināms, cik plaši Latvijas piena ražotāji izmantos minēto atbalstu. Tomēr, izvērtējot datus par piena piegādēm 2016.gada maijā, jūnijā un jūlijā un salīdzinot ar tādu pašu periodu 2015 gadā, var secināt, ka kopumā 4870 ražotāji ir samazinājuši savu ražošanu par 23%. Tas nozīmē, ka varētu būt aptuveni 9740 pieteikumu. Pieņemot, ka par šādu apjomu ražotāji varētu pieteikties uz atbalstu un kopā ir četras pieteikšanās kārtas, atbalsts no ES budžeta Latvijas zemniekiem varētu veidot 3,8 miljonus eiro.

ZM norāda, ka atbalsta summa var mainīties atkarībā no iesnieguma skaita un samazinātā piena apjoma.

Tā kā ir ļoti svarīgi, lai Latvijas piensaimniekiem būtu iespēja saņemt ES atbalstu par ražošanas samazināšanu, jo tie ilgstoši atrodas nelabvēlīgā finansiālā situācijā un cieš zaudējumus, tiks izmantota elektroniskā pieteikšanās sistēma, kas nodrošinās ātru iesniegumu saņemšanu un apstrādi Lauku atbalsta dienestā (LAD), norādīts skaidrojumā.

Kopējais budžets ES atbalstam par piena ražošanas samazināšanu ir noteikts 150 miljonu eiro visām dalībvalstīm, un, pēc EK aplēsēm, tas aptver aptuveni 1,07 miljonus tonnas piena.

Attiecīgā regula paredz atbalstu 140 eiro apmērā par piena tonnu, kas veidojas kā starpība starp piena apjomu, kas piegādāts piena ražošanas samazināšanas periodā, un piena apjomu, kas piegādāts tajā pašā iepriekšējā gada trīs mēnešu jeb references periodā. Valsts finansējums šajā gadījumā nav jāparedz.

LAD atbalstu izmaksās 90 dienu laikā pēc katra samazināšanas perioda, kad būs saņemti atbalsta iesniegumi par attiecīgo samazināšanas periodu.

Nauda tiks izmaksāta no ZM budžeta apakšprogrammas "Izdevumi Eiropas Lauksaimniecības garantiju fonda (ELGF) projektu un pasākumu īstenošanai (2014-2020)'' budžeta līdzekļiem.

Nepieciešamo finansējumu ZM normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā pieprasīs no valsts pamatbudžeta programmas "Nesadalītais finansējums ES politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošanai''.

Kā ziņots, kopumā būs četri ražošanas samazināšanas periodi. Pirmais attieksies uz samazināšanu šā gada oktobrī, novembrī un decembrī, bet attiecīgais iesniegums būs jāiesniedz līdz 21.septembrim.

Nākamais periods būs novembris, decembris un 2017.gada janvāris, bet iesnieguma termiņš - 12.oktobris. Tālāk sekos periods par šā gada decembri, 2017.gada janvāri un februāri ar iesnieguma termiņu 9.novembrī, bet pēdējais periods attieksies uz 2017.gada janvāri, februāri un martu, iesnieguma termiņš - šā gada 7.decembris.

Kā akcentē ZM, atbalsta shēmas izmantošana ir brīvprātīga, un katram piena ražotājam pašam ļoti atbildīgi jāizvērtē nepieciešamība un iespējas ražošanu samazināt vismaz trīs mēnešu periodā. Samazinājuma koeficenta gadījumā ražotājam apstiprinātais samazinājuma apjoms, par ko pienāksies atbalsts, var būt mazāks nekā viņa plānotais. Par atteikšanos īstenot brīvprātīgu piena ražošanas samazināšanu sankcijas nekādā gadījumā netiks piemērotas.

Ņemot vērā, ka pieteikšanās pirmajam samazināšanas periodam noslēgsies jau šā gada 21.septembra plkst.13, ZM aicina ieinteresētos ražotājus sekot līdzi informācijai par šo atbalstu un par elektroniskās pieteikšanās uzsākšanu.

Vairāk informācijas par šo atbalstu tuvākajā laikā būs pieejams ZM un LAD mājaslapā "www.zm.gov.lv" un "www.lad.gov.lv".

Jau vēstīts, ka visā ES šogad vērojama piena pārprodukcija, kas radusies pēc Krievijas embargo noteikšanas, kā arī kvotu sistēmas atcelšanas. No 2014.gada jūlija līdz 2016.gada jūnijam piena cena samazinājusies par 39%, kas ilgstoši nenosedz pašizmaksu.

Tikmēr piensaimniecības 2015.gada nogalē jau saņēmušas vairāk nekā 43 miljonu eiro atbalstu, kā arī 7,15 miljonu eiro pārdalījumu no 8,5 miljonu eiro ES ārkārtas piešķīruma piensaimniecības un cūkkopības nozarei. Šā gada jūnijā piensaimniecībām no valsts budžeta izmaksāts vēl 6 197 000 eiro valsts atbalsts, savukārt jūlijā EK piešķīra vēl 9,7 miljonus eiro, par kuru sadales kritērijiem būs zināms ne ātrāk kā septembra nogalē.

Svarīgākais