IeM gatavo priekšlikumus militārās simulācijas spēļu jomas sakārtošanai

© publicitātes

Iekšlietu ministrija (IeM) plāno sasaukt starpinstitucionālo darba grupu, kuras uzdevums būs sagatavot priekšlikumus tiesiskajam risinājumam par militārās simulācijas spēļu organizēšanu, aģentūra LETA noskaidroja IeM.

Ņemot vērā, ka militārajā simulācijā tiek izmantoti elektropneimatiskie ieroči, ar kuriem var nodarīt miesas bojājumus un kas vizuāli ir grūti atšķirami no īstiem kaujas ieročiem, būtu vēlama šādu ieroču aprites regulēšana, uzskaite un kontrole.

Tāpat būtu nepieciešams izvērtēt ierobežojošu kritēriju definēšanu personām, kuras organizē militārās simulācijas spēles - "Airsoft". Tāpat vienoti nosacījumi nepieciešami spēļu organizēšanai un drošības īstenošanai to laikā, norādīja IeM.

Jau vēstīts, ka nesen Ozolnieku novada Cenu pagastā Drošības policija (DP) veica pārbaudi saistībā ar vairākiem militāros formas tērpos ģērbtiem "Airsoft" spēles aktīvistiem, bet neviena persona netika aizturēta. DP reaģēja uz iegūto informāciju par iespējamu ārvalstu militāro grupējumu formās tērptu bruņotu personu pulcēšanos Cenu pagastā, tāpēc DP veica pārbaudi personu pulcēšanās vietā, aptaujājot 26 cilvēkus.

Viens no spēles "Airsoft" dalībniekiem, kuru brīvdienās saistībā ar notikumiem Ozolnieku novada Cenu pagastā iztaujāja DP, sūdzējās par elektrošoka un fiziska spēka pielietošanu.

DP pārbaudes rezultātā tika konstatēts, ka šīs personas ir tā sauktās "Airsoft" kustības aktīvisti. Vairāki no viņiem bija ģērbušies līdzīgos militāros formas tērpos, ko izmanto Krievijas bruņotie spēki, un bija ekipēti ar "Airsoft" ieročiem, kas vizuāli ir identiski kaujas šaujamieročiem. Aptaujas rezultātā tika noskaidrots, ka starp šī pasākuma dalībniekiem ir vairākas personas, kuras iepriekš bija nonākušas DP redzeslokā saistībā ar atbalstu Krievijas īstenotajai agresīvajai ārpolitikai.

Pēc veiktajām pārbaudēm un aptaujām neviena no personām netika aizturēta.

DP jau iepriekš norādīja, ka Latvijā patlaban nav efektīva normatīvā regulējuma, kas reglamentētu militārās simulācijas spēles un tajās izmantoto elektropneimatisko ieroču apriti. DP ir konstatējusi, ka militārās simulācijas spēles, kurās tiek lietoti "Airsoft" ieroči, faktiski tiek izmantotas militāri taktisko apmācību organizēšanai, piemēram, ēku sagrābšanai, objektu izlūkošanai. Bez efektīva kontroles mehānisma pieaug risks, ka militāri taktisko apmācību Latvijā apgūst arī personas, kuras pauž atbalstu prettiesiskām bruņotām darbībām pret citām valstīm.

DP arī norāda, ka papildu riskus rada arī militārās simulācijas spēlēs lietoto "Airsoft" ieroču vizuālā līdzība ar īstiem kaujas ieročiem, kas savienojumā ar spēlēs izmantotiem ārvalstu militāro organizāciju formas tērpiem rada konfliktsituāciju potenciālu un ilgstošā periodā mazina sabiedrības modrību par bruņotu, neidentificējamu militārpersonu klātbūtni publiskās vietās.

Svarīgākais