Rīgas pašvaldība šogad apmaksās brīvpusdienas savu skolu 5.–9. klašu audzēkņiem. Nu tiek solīts, ka tās nākamgad tiks arī Kultūras ministrijas (KM) pārziņā esošajām skolām.
Tāpat galvaspilsētas dome apsvērs iespēju piešķirt atlaides sabiedriskajā transportā pedagogiem, kas nestrādā pašvaldības izglītības iestādēs.
Rīgā skolēni vispārējo izglītību apgūst trīs KM sistēmas skolās - Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā, Rīgas Horeogrāfijas vidusskolā un Nacionālās mākslu vidusskolas struktūrvienībā - Rīgas Doma kora skolā, skaidro KM pārstāve Dace Vizule. Kopskaitā šajās skolās no 1. līdz 4. klasei mācās 183 audzēkņi (tie saņem valsts apmaksātas brīvpusdienas), bet no 5. līdz 9. klasei mācās 316 audzēkņi. Aprēķini rāda: ja komplekso pusdienu izmaksas vienam bērnam ir 1,42 eiro dienā, tad visu triju KM padotībā esošo skolu 5.-9. klašu skolēnu ēdināšana izmaksātu 448,72 eiro dienā.
KM norāda, ka «ir apzinājusi problēmu ar brīvpusdienu piešķiršanu ministrijas padotībā esošo skolu audzēkņiem» un 13. jūlijā tikšanās laikā ar Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieku Andri Ameriku notikusi konceptuāla diskusija par šo jautājumu. Ievērojot to, ka šāda problēma pastāv kā KM, tā arī IZM padotībā esošajās skolās, jautājums esot jārisina kompleksi. Patlaban gan Rīgas mērs Nils Ušakovs esot apliecinājis apņēmību neatstāt bez brīvpusdienām arī «ne pašvaldības» skolu audzēkņus. Tiesa, šogad tas vēl varētu nenotikt, jo esot vispirms jāsakārto sistēma «savās mācību iestādēs», ieskaitot gan validēšanas iekārtu ierīkošanu, gan jāpielāgo stundu saraksti, lai varētu nodrošināt ēdināšanu aptuveni 30 000 pamatskolas posma skolēniem.
E. Dārziņa mūzikas vidusskolas direktore Iveta Dreiblate sakās neko daudz nezinām par to, vai viņas vadītās mācību iestādes audzēkņi tiks pie bezmaksas maltītes - ja ne šogad, tad nākamgad. KM gan esot solījusies par šo problēmu runāt ar Rīgas domes vadību. Šis jautājums aktualizēts jau iepriekš, kad tikusi apspriesta iespēja visiem pamatskolas posma rīdziniekiem nodrošināt siltas pusdienas bez maksas, taču konkrētu apliecinājumu, ka Dārziņi arī varētu būt šajā sarakstā, neesot bijis. Rīgas domes atteikums gan būtu dīvaini tulkojams, jo, piemēram, šajā skolā mācās vien 26 bērni no citām pašvaldībām. Pārējie ir rīdzinieki. Vai tad tas nozīmē, ka šo bērnu vecāki velti maksā nodokļus, kas nonāk Rīgas pašvaldības kasē? To nekā citādi kā par nevienlīdzīgu attieksmi nodēvēt nevarot. «Kāpēc gan pret vienas pašvaldības bērniem ir tik atšķirīga attieksme? Kad jālepojas ar muzikantiem, tad gan mūs atceras - tostarp pašvaldība, bet, kad jāapmaksā pusdienas, tad iznāk, ka nepiederam Rīgai,» spriež I. Dreiblate.
Jāpiebilst, ka Rīgas mērs pirmdien LTV Rīta Panorāmā arī solīja no 1. decembra ieviest atlaides sabiedriskajā transportā KM skolu pedagogiem - līdz ar pašvaldības skolu tehniskajiem darbiniekiem, bērnudārzu pedagogiem, auklītēm un tehniskajiem darbiniekiem.
http://news.lv/Neatkariga_Rita_Avize_Latvijai/2016/09/07/pie-brivpusdienu-galda-sola-neskirot-skolenus