Telefona izvēle bērnam, pusaudzim vai studentam var būt izaicinājums. Jāņem vērā daudz detaļu - kādas būs svarīgākās tālruņa funkcijas, kāda ir skolas attieksme pret telefoniem, kādu telefonu vēlas pats saņēmējs? Honor eksperti apkopojuši septiņu ieteikumus, ko apdomāt pirms izdarīt izvēli.
1. Ilgtspēja
Cik daudz telefonam būs jāiztur? Reizēm pat visuzmanīgākie bērni piedzīvo neveiklus brīžus, netīšam nometot telefonu zemē. Vai maciņš un aizsargekrāns būs pietiekami, lai pasargātu telefonu no bojājumiem? Pirms izvēlēties tālruni, ieteicams internetā atrast tālruņa izturības testus, jeb tā saucamos "drop tests”. Šie testi dos vispārēju priekšstatu par tālruņa izturību, bet jāņem vērā, ka telefonam nokrītot uz kāda vājāka punkta tas tik un tā varētu saplīst.
Izvēloties telefonu, jāņem vērā tā ražošanā izmantotie materiāli. Tālruņi var būt plastmasas vai vienlaidu metāla (telefona baterija nav izņemama). Honor 8 gadījumā tālrunim ir neparastāks vienlaidu stikla korpuss. Jāskatās arī kāds ir tālruņa ekrāns - tas var būt papildus aizsargāts pret skrāpējumiem vai izturīgāks Gorilla Glass gadījumā, jāizvērtē arī skārienjutīgā ekrāna reaģēšanas laiks pēc pieskāriena.
2. Ekrāna izmērs
Izvēloties telefonu jāņem vērā, cik ērts tas būs bērna plaukstā vai kabatā. Vai tālruni var droši lietot izmantojot vienu roku vai tas jātur abās?
Maza izmēra ekrāni (apmēram 3 - 4 collas) ir viegli turami un ērti ievietojami kabatā, bet, ņemot vērā mazo ekrāna izmēru, vērot video vai lasīt garākus tekstus varētu būt sarežģīti un noslogot acis. Fableti, jeb liela izmēra ekrāni (6 collas un vairāk) ir īpaši piemēroti dokumentu/grāmatu lasīšanai. Šobrīd ražotāju vidū populārs ir 5 collu ekrāns - tālruni ir ērti izmantot un tai pat laikā saturs ir viegli saskatāms.
Visdrošāk pirms ierīces iegādes ir ļaut bērnam pašam tālruni paturēt rokās, vai tas ir gana ērts.
3. Baterija
Lai gan baterijas kapacitāte ir svarīga, tās darbības ilgums tieši atkarīgs no ekrāna izšķirtspējas un ierīces noslodzes. Lielāka baterijas kapacitāte nozīmē vairāk laika sarunām vai vairāk laika, ko tālrunis var pavadīt gaidīšanas režīmā.
Piemēram, Honor 7 Lite ir 3000 miliampērstundu (mAh) baterija. Tā ļauj nepārtraukti sērfot internetā 5 stundas, 10 stundas skatīties video, 48 stundas klausīties mūziku vai 200 atrasties gaidīšanas režīmā. Lielāka baterija ļauj viedtālruni izmantot ilgākus laika periodus bez uzlādes.
4. Kamera
Jaunākiem bērniem kamera ir sekundāra funkcija, jo viedtālrunis galvenokārt tiek izmantots, lai skatītos video, spēlētu spēles un sazinātos ar draugiem un ģimeni. Pusaudžu gados kamera, vienlīdz nozīmīgi priekšējā un aizmugures, ir viena no galvenajām funkcijām, lai dokumentētu notiekošo. Ja nav vismaz vienas bildes, piedzīvojums nav noticis.
Ņemot vērā jaunieša intereses, kamera var būt nozīmīgākā funkcija, izvēloties viedtālruni. Piemēram, Honor 8 Latvijā būs pieejams oktobrī. Viedtālrunim ir duālas 12 MP aizmugures kameras un 8 MP priekšējā kamera, ar dažādām iespējām un foto uzņemšanas funkcijām, tai skaitā profesionālu foto funkcija, lai apmierinātu visprasīgākos klientus.
5. Atmiņa
ROM, RAM, ārējā atmiņa un citas funkcijas un programmatūras nosaukumi dažiem var šķist kā nonākšana citā dimensijā, bet šeit dažas svarīgas lietas par šīm tālruņu sastāvdaļām.
Lasāmatmiņa (ROM) ļauj tālrunim uzglabāt failus un tās izmērs nosaka uzglabājamo failu daudzuma kapacitāti. Operatīvā atmiņa (RAM) no otras puses nosaka cik atmiņu patērējošas aplikācijas var būt vienlaicīgi atvērtas viedtālrunī, t.i. šī atmiņa ļauj viedtālrunim vienlaicīgi darīt vairākas lietas uzreiz. Lielāks RAM nozīmē, ka vienlaikus var darboties lielāks skaits atmiņu noslogojošas programmas, piemēram, spēlītes un ka viedtālrunī iespējams lietot vairākas programmas, nesamazinot tālruņa darbības ātrumu.
6. Skaņas kvalitāte un savienojamība
Vēl viens svarīgs punkts ir skaņas un mikrofona kvalitāte - vai var dzirdēt bērnu, vai bērns dzird zvanītāju? Lai gan jaunākajiem telefona modeļiem šīs problēmas nav aktuālas, kad viena vai otra puse nedzird sarunu, tas joprojām ir iespējams un iepriekš jānoskaidro vai tā nav viena no tālruņa modeļa īpatnībām.
Pēdējos gados inovācijas piedzīvo arī tālrunī iebūvētās zonas uztveršanas antenas. Piemēram, Honor 7 Lite un Honor 8 labākai savienojamībai iebūvētas divas antenas, lai spēcīgāk uztvertu signālu.
7. Cena
Viedtālruņu cenas var svārstīties no 60 vai mazāk eiro līdz tūkstošiem eiro. Lētākie nezināmu zīmolu viedtālruņi var būt neizpētīta teritorija. Tālruņa cenu sastāda izmantoto detaļu kvalitāte, programmatūra un citas tālruni veidojošas detaļas, ne vienmēr padarot lētāko par labāko risinājumu. Ir teiciens, ka skopais maksā divreiz, kas var notikt, pērkot lētu, nezināma zīmola viedtālruni - tie var saplīst bez acīmredzama iemesla vien pēc dažu mēnešu lietošanas. Jaunu viedtālruni vajadzētu uztvert kā ieguldījumu, kura lietojamība būs garāka par pāris mēnešiem.
Šobrīd tirgū nopērkami labi viedtālruņi sākot no 180 eiro vecākiem modeļiem līdz 300 - 400 eiro jaunākajiem modeļiem, kas obligāti nav premium klases produkti, bet lieliski piemēroti student un skolēnu vajadzībām.