Valdība šodien bez diskusijām apstiprināja vides aizstāvju kritizētos Ķemeru nacionālā parka noteikumus, kuri paredz arī kapsētas izveidošanu Lapmežciema kāpās.
Noteikumu projekts tika iekļauts valdības sēdes A sadaļā, kas nozīmē, ka regulējums tiek pieņemts bez diskusijām, jo ir iepriekš saskaņots.
Par šiem noteikumiem iebildumus izteica biedrība "Par neskartu vidi nākamajām paaudzēm", kas uzskata, ka, maldinot sabiedrību, kapsētas ierīkošanas aizsegā tiks iznīcinātas nacionāli nozīmīgas dabas vērtības - atmežotas un izlīdzinātas piejūras kāpas, kas sastopamas tikai 1% Latvijas teritorijas.
"Izmaiņas noteikumos, kas tiek virzītas Ministru kabinetā, rada bīstamu precedentu valsts aizsardzībā esošo dabas vērtību iznīcināšanai," pārliecināta biedrība, kas norāda, ka, virzot šo ieceri, Engures novada dome, Dabas aizsardzības pārvalde, kā arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ir pieņēmusi vairākus negodprātīgus lēmumus, kurus tagad, līdz ar Ministru kabineta noteikumu pieņemšanu, iecerēts "legalizēt".
VARAM iepriekš skaidrojusi, ka kapsētas ierīkošana Lapmežciema pagastā tiek pieļauta kā izņēmums, jo šis pagasts pilnībā atrodas nacionālajā parkā un no vienas puses to ieskauj Rīgas jūras līcis, bet no otras puses - Kaņiera ezers. Ir jāņem vērā arī augstais gruntsūdens līmenis, kas būtiski ierobežo jaunas kapsētas vietas izvēli.
Kā skaidrots noteikumu projekta anotācijā, izņēmums kapsētu ierīkošanai paredzēts, lai saskaņotu dabas aizsardzības un teritorijas attīstības intereses, ņemot vērā, ka atsevišķas administratīvās vienības, piemēram, Lapmežciema pagasts, pilnībā ietilpst nacionālā parka teritorijā un nacionālā parka teritorijā ir iekļautas arī blīvi apdzīvotas vietas, kurās tradicionāli ir bijušas nelielas kapsētas.
Normatīvais regulējums nosaka arīdzan parka individuālo aizsardzības un izmantošanas kārtību, tā teritorijā esošos dabas pieminekļus un to aizsardzības un izmantošanas kārtību. Noteikumi regulē arī meža apsaimniekošanas plāna saturu un nacionālā parka apzīmēšanai dabā lietojamās speciālās informatīvās zīmes paraugu, tās izveidošanas un lietošanas kārtību.
VARAM skaidro, ka noteikumu projekts nodrošinās labāku nacionālā parka dabas vērtību aizsardzību un izveidošanas mērķu sasniegšanu, tostarp arī īpaši aizsargājamo sugu un biotopu aizsardzību, kuru dēļ šī teritorija ir noteikta kā Eiropas nozīmes aizsargājamā dabas teritorija - "Natura 2000".
Nacionālā dabas parka teritorijā ir aizliegts izmantot citzemju sugas meža atjaunošanā un ieaudzēšanā, mežaudzēs lietot minerālmēslus un ķīmiskos augu aizsardzības līdzekļus, kā arī aizliegts ierīkot jaunus atkritumu poligonus un audzēt ģenētiski modificētus kultūraugus.
Tāpat noteikumu projekts noteic prasību ievērot nacionālā parka teritorijā izliktās aizlieguma un brīdinājuma zīmes. Tiek noteikti arī pārvietošanās ierobežojumi vietās, kur tādus nosaka aizlieguma zīmes un nožogojumi.
Ievērojama daļa noteikumu projektā iekļauto normu ir vērstas uz meža biotopu un ar to saistīto augu un dzīvnieku sugu aizsardzību, kā arī lai nodrošinātu bioloģiski nozīmīgu mežu ekosistēmu aizsardzību un veicinātu to bioloģiskās vērtības palielināšanos. Visā nacionālā parka teritorijā tiek saglabāti ierobežojumi cirst atsevišķu sugu kokus, ja tie pārsniedz noteiktu caurmēru vai vecumu. Dabas rezervāta zonā ir pieļaujami tikai dabas vērtību aizsardzībai un saglabāšanai nepieciešamie pasākumi.
Noteikumu projektā noteikti ierobežojumi veikt mežsaimniecisko darbību atsevišķās teritorijās, kā arī aizliegums cirst atsevišķus kokus virs noteikta vecuma vai apmēra.
Noteikumu projekts arī paredz medību aizliegumu dabas rezervāta zonā, Kaņiera ezerā, Dunduru pļavās un Kalnciema dumbrājā, lai nodrošinātu netraucētu dabisko ekosistēmu un dabas tūrisma attīstību. Dabas parkā ir atļauts medīt aļņus, staltbriežus, mežacūkas, lapsas, bebrus, stirnas un meža caunas. Savukārt draudu gadījumā ļauts medīt arī lūšus un vilkus, kā arī Latvijas faunai neraksturīgās, invazīvās sugas. Tikmēr putnu medības netiek paredzētas, jo nacionālie parki tiek veidoti arī sabiedrības izglītošanai un atpūtai, tostarp putnu vērošanai.