Privātā akciju sabiedrība Latvijas gāze (LG) piektdien pakļāvās prasībām, kas radās lielvalstu un pasaules mēroga lieluzņēmumu cīņā par dabasgāzes tirgu un kas LG tika nodotas Latvijas likumu grozījumu veidā.
Piektdien notikušās LG akcionāru sapulces dalībnieku vienprātība atgādina padomju laikus, kad vēlēšanās par vienīgo iespējamo kandidātu balsoja 99,98% vēlētāju. LG šāds rezultāts fiksēts, skaitot ne balsojušos akcionārus, bet viņu pārstāvēto kapitālu. Īpašumtiesības uz LG pašlaik dala Krievijas gāzes ieguves uzņēmums Gazprom, Vācijas energoresursu importētājs un apsaimniekotājs Uniper Ruhrgas, Eiropā pierakstītu investīciju banku veidotais Marguerite Fund un Latvijā reģistrēta SIA Itera Latvija, kuras ārzemju īpašnieki varētu būt piesegs jau minētajam Gazprom. Nesalīdzināmi lielāks ir individuālo akcionāru skaits, kuri akcionāru sapulču lēmumus nevarētu ietekmēt pat tad, ja atnāktu uz sapulci 6,6 tūkstošu cilvēku sastāvā un nobalsotu vienoti ar saviem kopā 2,77% no LG akciju kapitāla. Šis Latvijas mērogā lielais akcionāru skaits pastāv kopš uzņēmuma privatizācijas, kad daļu no uzņēmuma akcijām varēja dabūt par privatizācijas sertifikātiem. To ieguldījums LG akcijās līdz šim bijis ļoti veiksmīgs, jo LG izceļas ar dividenžu maksāšanu. Satraukums par iespējamām pārmaiņām sapulcināja piektdienas akcionāru sapulcē pusotru simtu akcionāru. Viņi izmantoja iespēju izjautāt par nākotnes izredzēm LG valdes priekšsēdētāju Aigaru Kalvīti un dažos gadījumos izpauda savu neapmierinātību ar viņa atbildēm protesta balsojuma veidā, kas laupīja akcionāru sapulcei 100% vienprātības, toties piešķīra notiekošajam demokrātijas nokrāsu.
Akcionāriem bija jāpieņem patiešām sāpīgs lēmums uzdāvināt nezin kam Inčukalna pazemes gāzes krātuvi un maģistrālos gāzesvadus, kas turpmāk darbosies ar Conexus Baltic Grid nosaukumu. A. Kalvītis paskaidroja, ka jaunais uzņēmums, visticamāk, tiks dibināts decembrī. Mazajiem akcionāriem no LG aktīvu samazināšanās tomēr nevajadzētu ciest zaudējumus, jo tie tiek kompensēti, bez maksas piešķirot viņiem tikpat Conexus Baltic Grid akciju, cik katram no viņiem jau ir LG akciju. A. Kalvītis viņus drošināja, ka Conexus Baltic Grid varot «kļūt par reģiona līderi». Vienkāršāk sakot, šiem akcionāriem tika piedāvātas cerības uz dividendēm un iespējām pārdot dāvanā saņemtās akcijas par reālu naudu.
LG lielo akcionāru situācija ir sarežģītāka, jo šajā gadījumā uzņēmums jāsadala reāli un viņiem liegta iespēja pārvaldīt Conexus Baltic Grid apmēram tādā veidā, kā Gazprom izmanto Itera. Latvijas valsts, protams, neveiks Inčukalna krātuves nacionalizāciju pēc 1940. gada parauga, bet Inčukalna pazemei tomēr jānonāk pie īpašniekiem, kas patiešām nav Gazprom. Tāda, lūk, ir ASV bīdīta vienošanās ar Eiropas Savienību un Krieviju par to, kā juridiski un tehniski nodrošināt ASV un tās sabiedroto dabasgāzes nonākšanu līdz Latvijai, kas vēsturiski izmanto tikai Gazprom preci. Par savu iekļaušanos tādā procesā Latvija nupat kā saņēma ASV viceprezidenta Džo Baidena uzslavu un Itera Latvija prezidenta Jura Savicka brīdinājumu par gāzes cenu piea ugumu.