Aicina ņemt piemēru no sociālas jogurtu ražotnes

Sociāli atbildīgi uzņēmumi, kuri nodarbina arī cilvēkus ar invaliditāti, bet nav labdarības fondi, pasaulē nav jaunums. Viens no šādiem uzņēmumiem, labās prakses piemērs, no kura mācīties aicina invalīdu un viņu draugu apvienība Apeirons, ir kooperatīvs La Fageda Spānijā, Katalonijā.

Naturāls vai dažādu garšu jogurts, deserta krēms, jogurts ar zemu tauku saturu – šos piena produktus ražo uzņēmums La Fageda. Citu līdzīgu pārtikas uzņēmumu vidū šis atšķiras ar to, ka tajā strādā arī cilvēki ar invaliditāti, bet tā nav labdarības organizācija, proti, uzņēmumam ir svarīgi dot darbu cilvēkiem ar invaliditāti, bet arī būt veiksmīgiem biznesā, ražot un pārdot savus produktus. "Lai veiksmīgi konkurētu tirgus apstākļos, uzņēmumam patiešām jāražo pircēju prasībām atbilstoši produkti, jogurti, kuri garšo, un, kā mēs pārliecinājāmies iepazīšanās vizītē Spānijā, tas uzņēmumam arī izdodas," Neatkarīgajai stāsta apvienības Apeirons izsludinātā konkursa Mēs esam stipri organizatore Gunta Misāne. Konkurss izsludināts, lai arī Latvijā uzmeklētu labās prakses piemērus cilvēku ar invaliditāti izglītībā un nodarbinātībā. Konkursam vēl var pieteikt labos piemērus līdz 16. septembrim – pašlaik ir pieteikti astoņi.

Kooperatīvs La Fageda dibināts jau 1982. gadā, tā galvenā ideja – sociālā integrācija ar ražošanas palīdzību. Kooperatīva dibinātājs Kristobals Kolons uzskatīja, ka cilvēkiem ar intelektuālās attīstības traucējumiem nepietiek ar dienas centriem, nodarbībām un tamlīdzīgām brīvā laika pavadīšanas iespējām, bet ir vajadzīgs reāls darbs ar reālu algu. Turklāt lai cilvēki būtu iesaistīti tādu produktu vai lietu ražošanā, kurām būtu noiets tirgū un kuras pirktu tāpēc, ka tās ir vērtīgas vai garšīgas. Uzņēmumu mēdz saukt arī par "sociālu biznesu" vai "unikālu komercpraksi". "Mēs par to arī pārliecinājāmies, jo šajā uzņēmumā notiek pilnīgi viss jogurta ražošanas process – viņiem tur govis, kas dod pienu, no kā ražo jogurtu. Visos šajos jogurta ražošanos procesos ir iesaistīti cilvēki ar invaliditāti," stāsta G. Misāne. Darbiniekiem palīdz arī atbalsta persona. Vēl uzņēmumam ir sava dārzniecība. Pašlaik La Fageda ražo 15 dažāda veida jogurtus, un uzņēmums lepojas, ka "jogurtus pērk tāpēc, ka tie garšo, nevis tāpēc, lai palīdzētu invalīdiem". Līdztekus darbojas arī vairākas atbalsta institūcijas cilvēkiem ar invaliditāti. Atbalstu uzņēmuma sociālajām programmām sniedz arī vietējā pašvaldība. "Tas ir lielisks piemērs, kā nodarbināt cilvēkus ar invaliditāti un gūt panākumus biznesā," saka G. Misāne.

Svarīgākais