Novirzot 1% no sociālajām iemaksām veselības aprūpei, sociālās aizsardzības sistēma netiks sagrauta, šodien preses konferencē sacīja Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) vadītājs Valdis Keris.
Šodien arodbiedrība sniedza viedokli par valdības pieeju veselības aprūpes finansēšanai. Keris norādīja uz vairākiem "mītiem", kurus valdība uztur.
Viņš sacīja, ka, atbalstot veselības aprūpes finansēšanas modeļa variantu, kurš paredz 1% no sociālajām iemaksām novirzīt veselības aprūpei, sociālās apdrošināšanas sistēma netiks pasliktināta, kā tas tiek apgalvots. Jau šobrīd lielākā daļa citu Eiropas Savienības valstu veselības aprūpei novirza daļu no sociālajām iemaksām, un Latvija ir viena no retajām valstīm, kas to nedara.
Līdz ar to arodbiedrība uzskata, ka ir iespējams daļu no sociālajām iemaksām novirzīt veselības aprūpei. Tas dotu papildu 70 miljonus eiro, kas kopā ar nākamgad jau paredzētajiem 35 miljoniem eiro būtu pirmais solis, lai sistēmu uzlabotu. Keris arī atgādināja, ka veselības nozares speciālisti iesaka valdībai līdz 2020.gadam veselībai atvēlēt 4% no iekšzemes kopprodukta (IKP). Šie papildu aptuveni 100 miljoni eiro nozīmētu, ka veselībai tiek atvēlēti 3,3% no IKP.
Keris arī pauda bažas par to, ka Veselības ministrija (VM) izskatīšanai valdībā virzīs visus trīs veselības aprūpes finansēšanas modeļa variantus, lai gan pati ministrija un arī nozare atbalsta sociālo iemaksu pārdali. Līdz ar to arodbiedrības vadītājs uzskata, ka Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) ir apšaubījis veselības ministres Andas Čakšas kompetenci, un viņai nāksies izvēlēties, ar ko beigās viņa veidos veselības aprūpes budžetu, - ar nozari vai premjeru.
Tāpat arodbiedrība uzskata - pastāv mīts, ka veselības aprūpei nevar atvēlēt lielāku finansējumu, jo vienkārši nav naudas. Keris uzsvēra, ka nauda valstij ir, tomēr tā tiek sadalīta citām nozarēm. Viņš arī uzsvēra, ka Latvijas veselības aprūpes sistēma attiecībā pret ieguldīto finansējumu ir viena no efektīvākajām Eiropā.
Kopumā mediķu arodbiedrība kritiski raugās uz valdības pieeju veselības aprūpes finansēšanai un ir gatava gan informēt sabiedrību par ieguvumiem, veselības aprūpei novirzot 1% no sociālajām iemaksām, gan arī konsultēties ar sadarbības partneriem par protesta akciju rīkošanu.
Jau ziņots, ka mediķu arodbiedrība protesta akcijas varētu rīkot rudenī, telekanāla LNT raidījumā "900 sekundes" teica Keris.
Viņš teica, ka protesta akcijai tiks meklētas jaunas formas. Piemēram, pie Saeimas varētu notikt brīvdabas izrāde, kurā nāve sacentīsies ar "zaļo zemnieku" cilvēku pļaušanā. Izrādē vēl viens tēls varētu būt "zaļais Vaidelotis".
Keris norādīja, ka ir grūti izdomāt kādas protesta formas, kas varētu uzrunāt politiķu, ja jau viņus neuzrunā fakts, ka katru gadu Latvijā ir 6500 nāves gadījumu, kuru varētu nebūt.