Kaspersky Lab un iconKids & Youth jaunais pētījums liecina, ka veidam, kā mēs mājās dzīvojam savu digitālo dzīvi, ir liela ietekme uz mūsu attiecībām ģimenē. Pavadot arvien vairāk laika tiešsaistē, piektdaļa vecāku un bērnu norāda, ka internets un pievienotās ierīces var būt iemesls spriedzei ģimenē.
Pētījums, kura gaitā tika aptaujātas vairāk nekā 3 700 ģimenes septiņās valstīs, sniedz ieskatu, kā digitālā vide izjauc tradicionālo ģimenes dinamiku. Agrāk vecāki bija pirmie, pie kā vērsās bērni, lai saņemtu atbildes uz jautājumiem vai padomu, bet ceturtdaļa (23 %) aptaujāto vecāku apgalvo, ka tagad viņu bērni dod priekšroku internetam, nevis sarunai ar viņiem.
Turklāt pētījumā atklājās, ka gandrīz puse (42 %) vecāku nav savu bērnu draugu vidū sociālajos tīklos, un piektdaļa (18 %) norāda, ka tas ir tāpēc, lai viņu bērni nejustos apkaunoti.
Kopumā piektdaļa vecāku (21 %) un bērnu (22 %) atzīst, ka internets var izraisīt spriedzi ģimenē. Vissatraucošākais — trešdaļa vecāku (31 %) uzskata, ka internets viņus izolē no bērniem.
Konfliktu var saasināt apstāklis, ka piekļuvei internetam izmantotās ierīces bieži tiek koplietotas. Divas trešdaļas aptaujāto ģimeņu sacīja, ka tām ir kopīgs ģimenes dators. Tādējādi trešdaļa vecāku (31 %) žēlojas, ka viņu bērns ir kaut ko sabojājis pievienotajā ierīcē vai, atrodoties tiešsaistē, inficējis to ar vīrusu (30 %), un ceturtdaļa (24 %) ir bijusi spiesta maksāt par to, ko viņu bērns ir pasūtījis vai lejupielādējis. Līdzīgi 13 % bērnu pārmet vecākiem ierīces sabojāšanu un 16 % sūdzas, ka viņu vecāki ir nejauši izdzēsuši viņu datus.
Kaspersky Lab patērētāju komercijas vadītājs Andrejs Mohoļa sacīja: «Tas ir pašsaprotami, ka kopīgu pievienoto ierīču izmantošana un slikta izmantošana var kļūt par konflikta cēloni ģimenēs. Tomēr, mums arvien vairāk laika pavadot tiešsaistē, mainās arī ģimenes dinamika. Ir svarīgi, lai ģimenes nepārtraukti uzturētu dialogu par to, kā pamanīt un reaģēt uz iespējamām briesmām, vecākiem un bērniem kopīgi vienojoties par pamatnoteikumiem, kā viņi var vislabāk orientēties digitālajā vidē. Turklāt ir svarīgi nopietni izturēties pret aizsardzību. Mēs iesakām instalēt integrētu mājas interneta drošības risinājumu visās ierīcēs, kas ir mājās. Tas ir jāpapildina ar vecāku kontroles programmatūru, kas var bloķēt piekļuvi nepiemērotām tīmekļa vietnēm vai lietotnēm un nepieļaut konfidenciālas informācijas izplatīšanu vai dzēšanu.»
European Schoolnet vecākā padomniece Dženisa Ričardsone piebilst: «Lai gan dažās ģimenēs internets kļūst par konfliktu avotu, Eiropas Komisijas Kopīgā pētniecības centra nesenais pētījums interesanti izgaismo jaunu tendenci, ka brāļi un māsas, kā arī attālāki radinieki ieņem daudz lielāku vietu bērnu tiešsaistes darbībās. Nepārsteidz, ka bērni instinktīvi vēršas pie personas, kuru uzskata par spējīgu novērst tehniskas problēmas, ieteikt tīmekļa vietnes un drošības rīkus, kā arī sniegt objektīvākas atbildes uz delikātiem jautājumiem. Tas akcentē, cik svarīgi ir vecākiem un aizbildņiem pilnveidot savu tehnisko kompetenci un veidot uzticēšanās pilnas attiecības ar bērniem, vienlaikus nosakot arī interneta un ierīču lietošanas pamatnoteikumus, lai izvairītos no konfliktiem. Tajā pašā laikā arī programmatūras un sociālo mediju nodrošinātājiem ir jācenšas izstrādāt ģimenei draudzīgākus rīkus.»
Lai iegūtu vairāk noderīgu padomu par bērnu aizsardzību internetā, apmeklējiet kids.kaspersky.com. Informāciju par šo problēmu tehnisko risinājumu var atrast Kaspersky Safe Kids.