Jaunie elektrības tarifi. Uzzini, kurš maksās vairāk, kurš mazāk

© NRA

Stājoties spēkā jaunajiem AS Sadales tīkls elektroenerģijas sadales sistēmas pakalpojumu tarifiem, daļai mājsaimniecību elektrības rēķins jau nākammēnes būs mazāks, bet daļai – lielāks. No sadales tarifa izmaiņām ieguvēji būs naskākie elektrības tērētāji.

Lai gan jaunie tarifi stājas spēkā 1. augustā, mājsaimniecības izmaiņas reāli sajutīs tikai septembrī, kad lietotāji saņems rēķinu par augustā patērēto elektrību. Katram klientam sadales sistēmas pakalpojumu tarifs tiks piemērots automātiski un gan maksa par elektrības piegādi, gan fiksētā maksa par pieslēguma nodrošinājumu tiks iekļauta rēķinā par elektroenerģiju, kuru mājsaimniecības saņem no sava elektroenerģijas tirgotāja.

Divas komponentes

Iepriekš mājsaimniecības maksāja par katras patērētās elektrības kilovatstundas piegādi, bet kopš vakardienas maksu par sadales sistēmas pakalpojumu veido divas komponentes - fiksēta ikmēneša maksa un maksa par elektrības piegādi atbilstoši patērētajām kilovatstundām.

Fiksētā ikmēneša maksa par vienas fāzes pieslēgumu ir 1,50 eiro mēnesī, un, pēc Sadales tīkla rīcībā esošās informācijas, šādu pieslēgumu lieto 760 000 mājsaimniecību. Tajā pašā laikā piegādes maksa par patērēto elektroenerģiju ir samazināta par aptuveni 22 procentiem.

«Daļa iedzīvotāju maldīgi sapratuši, ka fiksētās ikmēneša maksas ieviešana, piemēram, mājsaimniecībām vienfāzes pieslēgumos automātiski nozīmēs elektrības gala rēķina pieaugumu par 1,50 eiro, ietverot PVN. Jaunā tarifu struktūra ir veidota tā, lai samazinātā maksa par elektrības piegādi pie vidēja elektrības patēriņa faktiski kompensētu fiksēto ikmēneša maksu par pieslēgumu un negatīvi neietekmētu lietotāju. 1,50 eiro pieaugums mēnesī ir gaidāms vien tiem pieslēgumiem, kuros elektrība netiek patērēta vispār,» Neatkarīgajai skaidro Sadales tīkla preses sekretāre Tatjana Smirnova. Pēc Sadales tīkla datiem, šobrīd aptuveni 120 000 klientu objektu ir tā dēvētie nulles un ļoti zema patēriņa pieslēgumi, un puse no šiem objektiem ir dzīvokļi pilsētās.

Cik tad īsti būs jāmaksā?

Augusta elektrības rēķinos, ko iedzīvotāji saņems septembra sākumā, rēķina izmaiņas būs atkarīgas no ikmēneša elektrības patēriņa un pieslēguma veida. Piemēram, mājsaimniecībām vienfāzes pieslēgumos, tērējot 85 kilovatstundas (kWh) mēnesī, kopējais rēķins pieaugs par 0,23 eiro (ietverot PVN), bet, tērējot 115 kWh, mēneša patēriņa gala rēķins samazināsies par 0,21 eiro. Mājsaimniecībām trīsfāžu pieslēgumos fiksētā ikmēneša maksa būs atkarīga no pieslēguma jaudas. Piemēram, 20 ampēru trīsfāžu pieslēgumos, izmantojot vien 100 kWh mēnesī, kopējais rēķins pieaugs par 3,35 eiro, bet, patērējot 400 kWh mēnesī, gala rēķins samazināsies par 1,13 eiro.

Mudina izvērtēt jaudu

Sadales tīkls uzskata, ka jauno, līdzsvaroto tarifu struktūra mudinās klientus pievērst lielāku uzmanību efektīvai elektrotīkla jaudu izmantošanai. Ikvienam klientam ir iespēja analizēt savu elektroenerģijas patēriņu, izvērtēt esošās elektroiekārtas, to efektivitāti un nepieciešamo elektrotīkla jaudu to darbināšanai. No liekās jaudas klienti var atteikties, bet gadījumā, ja klients būs kļūdījies aprēķinos un elektrotīkla jaudu samazinājis par daudz, nepieciešamības gadījumā līdz 2017. gada 31. jūlijam to varēs atjaunot bez maksas.

«Galvenais izmaiņu mērķis ir radīt vienlīdzīgus nosacījumus visiem uzņēmuma klientiem, jo līdz šim iedzīvotāji bija pieraduši, ka par elektrību maksā tikai tad, kad tā reāli patērēta. Ieviešot līdzsvarotos elektrības sadales tarifus, tiks nodrošināts taisnīguma princips elektrības piegādes maksai visām mājsaimniecībām - sākot ar 1. augustu, tiem, kas tērē elektrību, vairs nebūs jāmaksā arī par tiem, kas elektrību netērē, bet kuriem tik un tā ir jānodrošina pieslēgums, nepārtraukta elektrības piegāde un skaitītāju apkalpošana,» uzsver T. Smirnova.

Jaunie sadales tarifi, saskaņā ar kuriem klienti norēķināsies atbilstoši sava pieslēguma jaudai un elektrības patēriņam, segs elektrotīkla uzturēšanas un atjaunošanas izmaksas. Ilgtspējīga elektroapgādes tīkla attīstības minimālā prasība ir to modernizēt atbilstoši klientu vajadzībām un pieprasījumam un katru gadu pilnībā atjaunot vismaz 2% no elektrotīkla apjoma. Latvijā kopumā elektrolīniju kopgarums ir ap 95 000 km, un ik gadu nepieciešams rekonstruēt un atjaunot elektrolīnijas vidēji 1600 km garumā.

VIEDOKLIS

Andis Pinkulis, Sadales tīkla valdes priekšsēdētājs:

- Jaunā sadales tarifu struktūra motivē klientus apsvērt un pārdomāt izvēlētā pieslēguma tehniskos rādītājus, kas no 1. augusta arī ietekmēs elektrības gala rēķina summu. Esam gandarīti, ka daudzi klienti ir sadzirdējuši mūsu aicinājumu, jo redzam, ka pēc Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas lēmuma, apstiprinot jaunos sadales tarifus, aizvien vairāk klientu sāk nopietni domāt un rēķināt, kāds ir viņu ikmēneša elektrības patēriņš, kādi ir pieejamie energoefektivitātes risinājumi, vai izvēlētā pieslēguma jauda ir optimāla. Arī tikšanās ar lielāko elektroenerģijas patērētāju pārstāvjiem devusi rezultātus, jo īpaši aktīvi ir arī uzņēmumi un pašvaldības. Pēdējo mēnešu laikā tieši informācija par tarifiem un tarifu salīdzināšanas kalkulatori ir apmeklētākā sadaļa mūsu mājaslapā.





Svarīgākais