Pieci padomi produktivitātes veicināšanai

© publicitāes

Vasarā, līdz ar siltā un saulainā laika iestāšanos, liela daļa biroja darbinieku mēdz izjust darba spēju un enerģijas samazināšanos. CreaTest vadītājs, organizāciju psihologs un Latvijas Psihologu apvienības vadītājs Reinis Lazda un informācijas tehnoloģiju (IT) nozares uzņēmuma Tele2 Shared Service Center (Tele2 SSC) personāla vadītāja Ieva Orinska piedāvā vairākus padomus, kā biroja darbinieki var palielināt savu darba efektivitāti un vairot motivāciju kvalitatīvam darbam. Tos izvērtējot, iespējams uzlabot darbaspējas un vairot mundrumu vasaras mēnešos, turklāt tā ir arī lieliska iespēja veidot jaunus ieradumus darba vidē.

1. Radošu ideju vairošana, pārkārtojot darba vietu

Darba ražīgumu un darbinieka spēju produktīvi veikt darba pienākumus ietekmē vispārējais organizācijas klimats, tādēļ vasaras periodā ir ieteicams iespēju robežās veikt pārkārtojumus darba vietā. Organizāciju psihologs Reinis Lazda skaidro, ka laikā, kad telpas temperatūra pārsniedz +26 grādus, darba procesā pieļauto kļūdu skaits dubultojas, tāpēc gada siltākajos mēnešos jānodrošina, lai saule darba vietā nespīd tieši virsū. To var izdarīt, pārbīdot galdus vai iekārtojot efektīvas žalūzijas. „Ņemot vērā, ka vasaras periodā liela daļa kolēģu dodas atvaļinājumā, daļa darba galdu uz brīdi tiek atbrīvoti. Tādēļ, ja kolēģiem nav pretenziju, var veikt darba vietas maiņu, izmantojot iespēju ieraudzīt ierasto darba vietu no pavisam cita skatu punkta un smelties iedvesmu jauniem sasniegumiem,” skaidro Reinis Lazda.


2. Sportiskas aktivitātes darba laikā

Produktīva darba priekšnoteikums ir kvalitatīva atpūta brīvajā laikā. Labi atpūsties un aktīvi pavadīt laiku ir iespējams ne vien brīvdienās, bet arī darba laikā. Tele2 SSC personāla vadītāja Ieva Orinska atzīst, ka „vasarā ir īpaši būtiski radīt darbiniekiem patīkamu un aizraujošu vidi sev apkārt, kurā būtu vēlme aktīvi darboties, tad arī par produktivitātes trūkumu darba vietā nebūs jāuztraucas.” Tā, piemēram, uzņēmums Tele2 SSC saviem darbiniekiem regulāri organizē tādas aktivitātes kā izbraukumus ārpus pilsētas, badmintona turnīrus, piknikus, kā arī dejošanas un jogas nodarbības.


3. Sapulces svaigā gaisā

Sapulces bieži vien mēdz būt nogurdinošas, īpaši tādēļ, ka tās pieprasa ilgstošu atrašanos vienā telpā un ierobežotu kustību daudzumu. Vasaras periodā ir ieteicams sapulces organizēt svaigā gaisā - pierādīts, ka tādejādi var paaugstināt vidējo produktivitāti par 10-20%1. Īpašu popularitāti ir ieguvušas arī tā sauktās pastaigu sapulces, kad sapulce tiek organizēta, dodoties nelielā pastaigā ar sapulces dalībniekiem. 2014. gadā Stenforda universitātes studentu veiktais pētījums pierādījis, ka pastaigu laikā cilvēks ir spējīgs ģenerēt vairāk radošu ideju nekā tad, kad atrodas telpās. Tāpat jāņem vērā - lai spētu pēc iespējas pilnīgāk pievērsties sapulces tematam, pastaigai vēlams izvēlēties pazīstamu maršrutu.


4. Pusdienu pārtraukums atslodzei

Iespēju robežās jācenšas pusdienas ieturēt svaigā gaisā. Pusdienu pārtraukums ir lieliska iespēja uzkrāt spēkus dienas otrajam cēlienam un baudīt atslodzes mirkli darbu dunā. „Esam novērojuši, ka saulainajās vasaras dienās lielākā daļa darbinieku pusdienu pārtraukumu pavada piknika zonā pie biroja ēkas. Tāpat iedrošinām dažādus departamentus ieturēt kopīgas pusdienas un kopīgi grilēt ēdienu - tas ļauj uz brīdi “atslēgties” no darba pie datora, kas savukārt ļauj otro dienas daļu pavadīt ar dubultu enerģiju,” stāsta Tele2 SSC personāla vadītāja Ieva Orinska.


5. Motivācija darbam pēc atvaļinājuma

Atvaļinājums vienmēr tiek gaidīts ar nepacietību, taču tas paiet nemanot un drīz vien nākas atgriezties ierastajā darbu ritumā. Tāpēc pirmajās dienās pēc atvaļinājuma ir īpaši būtiski rast motivāciju produktīvam darbam. Kā skaidro Reinis Lazda, atvaļinājums ir laiks, kas pilnībā pieder cilvēkam, tādēļ tā laikā par darbu būtu vēlams nedomāt. Tomēr, lai padarītu atgriešanos darba vidē vienkāršāku, pēdējā atvaļinājuma dienā vajadzētu rīkoties tā, lai, pienākot pirmajai darba dienai, cilvēks būtu labā formā - t.i. nelietot alkoholu, izgulēties un sakārtot domas.

1 Metaanalītisks pētījums, kurā apkopoti 22 citu pēdējos gados veiktu pētījumu rezultāti (Martin&MacDonnell, 2012)

Latvijā

Valsts aizsardzības dienesta karavīri Sēlijas militārā poligona dronu mācību un testēšanas poligonā aizvadījuši noslēdzošās bezpilota lidaparātu rotas līmeņa mācības, kurās, izmantojot dažādus bezpilota lidaparātu modeļus, trenēja spēju identificēt un iznīcināt pretinieku, aģentūru LETA informēja Aizsardzības ministrijā.

Svarīgākais