KNAB aicina negraut iestādes prestižu ar nepatiesiem faktiem

© F64

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) noraida partijas "Vienotība" priekšsēdētāja Andra Piebalga šodien Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" pausto, ka biroja kapacitāte ir nepietiekama un notiek tiesvedības par darbinieku atlaišanu, kā rezultātā valstij jāmaksā kompensācijas, aģentūru LETA informēja KNAB sekretariāta vadītāja Māra Priedīte.

KNAB norāda, ka ir "nepieļaujami iesaistīties valsts pretkorupcijas iestādes prestiža graušanā, nepārliecinoties par faktu patiesumu. Aicinām sazināties ar KNAB, kas sniegs patiesu un pilnīgu informāciju par faktisko situāciju".

Runājot par Piebalga pausto, ka "notiek tiesvedības par darbinieku atlaišanām un valstij jāmaksā kompensācijas", KNAB informē, ka tiesvedības uzskatāmi pierāda personālpolitikas jomā pieņemto lēmumu tiesiskumu, no deviņiem spriedumiem, kas stājušies spēkā, astoņi atzīti par tiesiskiem.

Tāpat paziņojumā medijiem tiek uzsvērts, ka KNAB nav izmaksājis kompensācijas nevienam darbiniekam. Zaudētajā Jutas Strīķes tiesvedībā, tiesa uzlika par pienākumu izmaksāt neizmaksāto atalgojumu, skaidro birojā un turpina, ka "lietā tiesa nevērtēja Strīķes pārkāpumus pēc būtības, bet vērtēja atbrīvošanas procedūru". Tāpat iestāde norāda, ka procesuālā kārtības neievērošana radās atšķirīgas tiesību normu interpretācijas dēļ, jo likumā nebija skaidri noteikta tiesu piekritība darba/dienesta strīdu izskatīšanā, kā arī bija pretrunas likumos amatpersonu novērtēšanas kārtībā.

KNAB vērš uzmanību, ka līdz 2013.gada 20.decembrim darba strīdi tika izskatīti administratīvajā tiesā, vadoties no šī, attiecībā uz Strīķi KNAB izdeva administratīvo aktu, kas pēcāk tika vērtēts vispārējās jurisdikcijas tiesā. "KNAB ieskatā tiesību normu nenoteiktības dēļ zaudēta minētā tiesvedība," teikts paziņojumā medijiem.

Tāpat KNAB noraida Piebalga izteikumus, ka "KNAB kapacitāte ir nepietiekama", jo ar KNAB tiesājas tikai dažas amatpersonas, un skaidro, ka birojā vairāk nekā 135 amatpersonas godprātīgi pilda amata pienākumus.

No par apkarošanas darba veikšanu atbildīgajām amatpersonām aktīvi tiesājas četras amatpersonas (no tām divas vadošās) no 64 korupcijas apkarošanas funkciju veicējiem.

Tāpat KNAB norāda, ka no 2015.gada sākuma, nomainot tiešo izmeklētāju priekšnieku, kā arī uzdodot priekšnieka vietnieka (korupcijas apkarošanas jautājumos) pienākumu izpildi citai amatpersonai, būtiski uzlabojušies apkarošanas bloka rezultāti - 2016.gada pirmajā pusgadā prokuratūras iestādēm kriminālvajāšanas uzsākšanai nosūtīti 12 kriminālprocesus pret 31 aizdomās turēto personu, sasniedzot labāko rezultātu pēdējo septiņu gadu laikā.

KNAB arī noraida Piebalga bažas, ka iestādei "samazinās uzticība sabiedrībā", jo sabiedrība joprojām aktīvi turpina ziņot par amatpersonu prettiesisko rīcību, turklāt arvien vairāk iedzīvotāju izvēlas tieši klātienē ziņot pašam KNAB priekšniekam Jaroslavam Streļčenokam, "kura darba kalendārs iedzīvotāju pieņemšanai ir aizpildīts jau līdz pat novembrim".

Jau ziņots, ka Piebalgs neatbalstīs Streļčenoka atkārtotu iecelšanu KNAB priekšnieka amatā.

Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" viņš skaidroja, ka "Vienotība" par to vēl nav lēmusi un tas ir tikai viņa viedoklis.

Piebalgs uzskata, ka KNAB kapacitāte ir nepietiekama, notiek tiesvedības par darbinieku atlaišanām un valstij jāmaksā kompensācijas, KNAB samazinās uzticība sabiedrībā un biroja rezultāti ir vājāki nekā medijiem. Politiķis uzsvēra, ka jebkuras iestādes problēmas ir tās vadītāja atbildība.

Svarīgākais