Kad Arābu kultūras centrs šā gada sākumā izsludināja pieteikšanos bezmaksas arābu valodas kursiem, interesentu skaitīšana apstājās pie pusotra simta. «Pēc tam vairs neskaitījām,» saka biedrības Trepes, kas sadarbojas ar Arābu kultūras centru, vadītāja Ramona Liepiņa.
.Valodu mācīja projekta Sadarbības tilts ietvaros, no marta līdz maijam kopumā notika 24 nodarbības. Trīs mēnešus ilgajos bezmaksas kursos uzņēma 55 dalībniekus, tos pabeidza 36, bet 13 cilvēki turpina mācīties individuāli pie pasniedzēja, jo uzskata, ka pagaidām ieguvuši minimālu sapratni par arābu valodu. «Interese bija neticami augsta,» vērtē R. Liepiņa. Tas bijis pārsteigums arī arābiem.
Mācību centrā Lingua+Rīga līdzīgi novērtē interesi par arābu valodu - arābu valodas kursus apmeklējot krietni vairāk dalībnieku nekā latviešu un krievu valodas kursus. Neatkarīgā noskaidroja, ka mācību centrā New Horizons arābu valodu var apgūt tiešsaistes apmācības programmā, bet klātienes kursus gan nerīko, jo interesentu neesot pietiekami daudz. Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultāte piedāvā apgūt arābu valodu - maksas programmā ir 40 vietu, budžeta programmā - 16. Informācija portālā www.latvija.lv liecina, ka vakar līdz pulksten 13 budžetniekos bija saņemti 75 pieteikumi, bet par maksu bija gatavi studēt 17 jaunieši.
Augustā latviski runājošiem cilvēkiem atkal būs iespēja piedalīties neformālās apmācībās, lai apgūtu arābu valodu sarunvalodas līmenī, informē biedrība Trepes. Apmācības Rīgā, Brīvprātības mājā, šoreiz būs par maksu, tik un tā grupā vakar bija brīvas vairs piecas vietas. Mācīties vēlas daudzi no tiem, kas iepriekš palika aiz strīpas. «Nē, bēgļi nav pamatojums arābu valodas apguvei,» smejas R. Liepiņa. «Latvijā cilvēkus interesē Austrumu kultūra.» Viņa izstāsta - arī tad, kad Arābu kultūras centrs organizēja bezmaksas sarunvalodas kursus latviešu valodā, dalībnieku bijis ļoti daudz. Gadījies pat tā, ka pasniedzējai grupā bija cilvēki ar 14 dažādām dzimtajām valodām. Sveštautieši, kuri šeit dzīvo, strādā, mācās vai ir ieprecējušies, grib apgūt Latvijas valsts valodu kaut sadzīves līmenī.
Rīgas domē skaidro, ka pašvaldība neapmaksā arābu valodas apguvi, tā finansē bezmaksas latviešu valodas kursus Rīgā deklarētiem iedzīvotājiem. Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Sabiedrības integrācijas programmas ietvaros tiek līdzfinansēti nevalstisko organizāciju, tajā skaitā Arābu kultūras centra, rīkotie kultūras un mākslas vakari, lekcijas. «Nevalstiskās organizācijas piedalās konkursā, piedāvā savus projektus,» skaidro Izglītības, kultūras un sporta departamenta pārstāve Sarmīte Baltmane. Piemēram, šogad no februāra līdz oktobrim Arābu kultūras centrs īsteno projektu Sadarbības tilts iecietības veicināšanai un jebkādas diskriminācijas novēršanai Rīgā, sekmējot saliedētas sabiedrības veidošanos.