Nav izslēgts simboliska apmēra līdzmaksājums obligātās veselības apdrošināšanas ieviešanai, tomēr jauno sistēmu labāk būtu ieviest bez tā, atrodot līdzekļus esošajos nodokļos, aģentūrai LETA sacīja Veselības ministrijas (VM) parlamentārais sekretārs, Saeimas deputāts Jānis Trupovnieks (ZZS).
Amatpersona norādīja, ka vēl nav pieņemts gala lēmums par to, kuru no variantiem īstenot. Trupovnieks norādīja, ka pašlaik nepateiks, kur tiks ņemt līdzekļi iecerētajai reformai, jo VM kopā ar nevalstiskajiem partneriem vēl būs jāstrādā pie Pasaules Bankas (PB) gaidāmā pētījuma rekomendācijām par veselības sistēmas sakārtošanu.
Svarīgi ir saprast, kādā veidā strukturēt veselības sistēmu, jo līdzekļu ieguldīšana nesakārtotā sistēmā nebūs efektīva un nedos gaidīto rezultātu, uzsvēra parlamentārais sekretārs.
Viņš vērsa uzmanību, ka līdzīgu viedokli veselības ministrei Andai Čakšai vizītes laikā Liepājā pauda tur strādājošie ārsti, kuri uzsvēra, ka nav vērts likt līdzekļus "caurā maisā". Līdz ar to, ņemot vērā PB ieteikumus, primāri ir jārisina tādi jautājumi kā rindu mazināšana, e-veselības sistēmas ieviešana, problēmas onkoloģijas jomā un citas lietas.
Trupovnieks norādīja, ka pie līdzekļu atrašanas strādā arī Finanšu ministrija un savā ziņā tas ir arī Labklājības ministrijas jautājums, jo sociālā aprūpe ir saistīta ar veselības aprūpi. Tāpēc viens no līdzekļu avotiem varētu būt Čakšas jau minētā līdzekļu pārdale 1% apmērā no sociālā nodokļa.
Parlamentārais sekretārs norādīja, ka par to, vai tiks ieviests līdzmaksājums, vēl nav skaidrības. No vienas puses, tas varētu būt pamatots, bet jautājums tādā gadījumā būtu par summu, norādīja politiķis, pieļaujot, ka tas varētu būt "kaut vai viens eiro". Vai šī summa tomēr varētu būt lielāka, viņš nekomentēja, piebilstot, ka labāk būtu, ja līdzekļi tiktu atrasti esošajos nodokļos. Trupovnieks tāpat aicināja nesteigties ar jautājumu par līdzekļu avotiem, jo par tiem vēl gaidāma diskusija.
Kā ziņots, ja obligāto veselības apdrošināšanu Latvijā ieviesīs uz pacientu rēķina, ieviešot papildu iemaksas, katram iedzīvotājam mēnesī varētu būt jāmaksā 25 līdz 70 eiro, intervijā Latvijas Radio pastāstīja veselības ministre Čakša.
Čakša uzskata, ka šāds maksājums būtu ļoti ievērojams un izmainīs vienlīdzības principa ievērošanu veselības pakalpojumu pieejamībā, tāpēc viņa to neatbalsta un viņai simpātiskāka šķistu iemaksu pārbīdīšana uz kādu citu nodokli.
Ministre atzīmēja, ka noteikti atbalsta darba turpināšanu pie obligātās veselības apdrošināšanas sistēmas ieviešanas, ir izstrādāti trīs reformas modeļi, par atbalstu kuriem šīs vasaras laikā ir jātiek skaidrībā.
Čakša uzskata, ka primāri veselības apdrošināšanas sistēma ir jānodrošina valstij, nevis privātajiem apdrošinātājiem, jo tas būtu godīgākais veids, pretējā gadījumā daļa cilvēku joprojām var palikt ārpus šīs apdrošināšanas sistēmas un nesaņemt pakalpojumus.
Ministrei veselības aprūpē esot būtiski nodrošināt trīs principu ievērošanu: vienlīdzība - lai pakalpojumi ir pieejami visiem pacientiem vienlīdzīgi, pieejamība - lai pakalpojumi ir pieejami relatīvi tuvu dzīvesvietai, kā arī efektīvu un kvalitatīvu pakalpojumu nodrošināšana.