Saeima otrajā lasījumā atbalsta iespēju bērniem noteikt piespiedu uzvedības ierobežojumus

© skanpix

Saeima šodien otrajā lasījumā atbalstīja priekšlikumu atjaunot audzinoša rakstura piespiedu līdzekli - uzvedības ierobežojumus bērniem, ko paredz grozījumi likumā "Par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanu bērniem".

Uzvedības ierobežošana kā audzinoša rakstura piespiedu līdzeklis tika piemērota līdz 2006.gadam, kad Saeima lēma par šīs normas izslēgšanu, jo pašvaldības bija norādījušas uz nespēju rast šim mērķim nepieciešamo finansējumu.

Grozījumi paredz iespēju bērnam noteikt uzvedības ierobežojumus uz laiku no 30 dienām līdz 12 mēnešiem. Bērnam varēs aizliegt apmeklēt noteiktas sabiedriskās vietās, satikties ar noteiktām personām, uzlikt par pienākumu noteiktā diennakts laikā atrasties savā dzīvesvietā, kā arī periodiski ierasties uz reģistrāciju Valsts policijā. Tāpat kā audzinoša rakstura piespiedu līdzekli bērnam varēs noteikt pienākumu piedalīties pašvaldības sociālās korekcijas un sociālās palīdzības programmās, turpināt pamatizglītības apguvi, kā arī ierasties uz konsultāciju pie psihologa, ārsta vai cita speciālista.

Saskaņā ar likumprojektu tiesnesis vai administratīvā komisija varēs uzlikt bērnam par pienākumu ārstēties no alkohola, narkotisko, psihotropo vai toksisko vielu vai citādas atkarības arī tad, ja bērns vai viņa vecāki tam nepiekrīt.

Ja audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa - sabiedriskā darba - izpildes laikā persona sasniedz 18 gadu vecumu, darba izpildi jaunietis turpinās, kamēr piespiedu līdzekļa izpilde notikusi pilnā apmērā, paredz likumprojekts.

Sociālās korekcijas izglītības iestādē bērnu var ievietot uz laiku no viena gada līdz trim gadiem, bet ne ilgāk kā līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai, bet, ja bērns sasniedzis 18 gadu vecumu, šā audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa izpildi var turpināt, bet ne ilgāk kā līdz 19 gadu vecuma sasniegšanai.

Ja ir pamats uzskatīt, ka bērns izvairīsies no ievietošanas sociālās korekcijas izglītības iestādē, vai līdz ievietošanai tajā ir apdraudēta bērna vai citu personu dzīvība un veselība, tiesnesis pieņem lēmumu ievietot bērnu Valsts policijas profilakses iestādē bērniem uz laiku, ne ilgāku par desmit dienām.

Lemjot par bērna ievietošanu sociālās korekcijas iestādē, tiesām turpmāk pēc iespējas būs jāņem vērā bērna izglītības līmenis un nepieciešamība turpināt izglītību, kā arī mācību gada sākums un beigas.

Ja bērns, kas izdarījis nodarījumu vai pārkāpumu, ir noslēdzis izlīgumu un izpildījis tajā ietvertos nosacījumus, audzinoša rakstura piespiedu līdzekli viņam var nepiemērot. Ja par attiecīgo nodarījumu Krimināllikumā ir paredzēta kriminālatbildība, izlīgumu organizē un vada Valsts probācijas dienests.

Grozījumi arī precizē iesaistītās starpniekinstitūcijas un kārtību, kādā persona, kura izdarījusi nodarījumu vai pārkāpumu, noslēdz izlīgumu ar cietušo vai viņa pārstāvi.

Svarīgākais