Vizītē Latvijā varētu ierasties Dalailama

© F64

Plānots, ka oktobrī Latvijā varētu ierasties Tibetas budistu garīgais līderis Dalailama, lai sniegtu lekciju gan par budismu, gan humāno un reliģisko vērtību saskaņošanu, aģentūrai LETA sacīja Saeimas deputātu grupas Tibetas atbalstam vadītājs Mārtiņš Šics (LRA).

Dalailamas vizīti Latvijā organizē nevalstiskās organizācijas, nevis deputātu grupa. Vaicāts, vai par Dalailamas ierašanos Latvijā ir 100% pārliecība, politiķis norādīja, ka tik precīzi to nevar pateikt, jo garīgais līderis ir ļoti vecs vīrs un ceļojumi ar lidmašīnu prasa enerģiju.

Plānots, ka Dalailamas lekcijas pasākumā piedalīsies deputātu grupas dalībnieki, kā arī varētu ierasties parlamentārieši no Lietuvas un Igaunijas. Šics neizslēdza iespēju, ka tikšanās ar Dalailamu varētu notikt arī Saeimā, jo tā ir tautas ievēlēto deputātu darbavieta un "kādiem ideologiem" būtu ļoti nekorekti iespaidot deputātus, izdarot spiedienu šajā jautājumā.

Tibetas budistu garīgā līdera ierašanās Latvijā nebūs politiska, un Šicam ir ļoti nepieņemams nesen dzirdētais, ka Dalailama būtu kaut kādā veidā šķeltniecisks attiecībā uz Kīnu. Politiķi uzsvēra, ka tas ir apmelojums, ko izvērš Latvijai nedraudzīgi vai kādam iztapīgi spēki.

Jau vēstīts, ka Latvijā gaidāma Tibetas budistu līdera Dalailamas vizīte, Saeimas Ārlietu komisijas aprīļa sēdē informēja deputāti.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (V), komisijas sēdē komentējot gaidāmo vizīti, skaidroja, ka Latvija ir demokrātiska un atvērta valsts, kurai nav pamata liegt Dalailamam ierasties valstī. Viņš gan "stingri pasvītroja", ka Latvija iestājas par Ķīnas teritoriālo integritāti un vēlas labu dialogu ar Ķīnu politiskā un ekonomiskā līmenī.

Kā ziņots, Ķīna apsūdz Dalailamu par "garīgā terorisma" izmantošanu, lai panāktu Tibetas neatkarību no Ķīnas. Dalailama tomēr norāda, ka vēlas panākt tikai Tibetas autonomiju, nevis neatkarību.

2011.gadā Dalailama oficiāli atteicās no tibetiešu politiskā līdera lomas, nododot šos pienākumus vēlētam trimdas valdības vadītājam - starptautisko tiesību ekspertam un ASV Hārvarda Universitātes pasniedzējam Lobsangam Sangajam.

14.Dalailama no Tibetas trimdā devās 1959.gadā pēc neveiksmīgas sacelšanās pret Ķīnas režīmu. Kopš tā laika viņš dzīvo trimdā Indijā.

Svarīgākais