Jūlijā sola prezentēt priekšlikumus piena nozares krīzes risināšanai

© F64

Eiropas Savienības (ES) lauksaimniecības un lauku attīstības komisārs Fils Hogans šodien apstiprinājis, ka nākamajā Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomes sēdē nāks klajā ar jauniem priekšlikumiem tirgus krīzes situācijas risināšanai, aģentūru LETA informēja Zemkopības ministrijā.

Sēde plānota 18.jūlijā, un tajā komisārs akcentēšot pasākumus, kuri varētu risināt piena pārprodukcijas problēmu, piena pieprasījuma un piedāvājuma stabilizēšanu un līdzsvarošanu.

Kā ziņots, šodien Luksemburgā sākās divu dienu sanāksme, kurā ES valstu lauksaimniecības ministri spriež par situāciju piensaimniecības, kā arī cūkgaļas un citās nozarēs.

Sanāksmē zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS) uzstāja uz nepieciešamību ES sniegt tiešu finansiālo atbalstu grūtībās nonākušajām Latvijas piena ražošanas un cūkkopības nozarēm pēc Krievijas embargo ieviešanas, jo līdz šim īstenotie atbalsta pasākumi nav pietiekami.

Zemkopības ministrija ir vairākkārtīgi no valsts budžeta atbalstījusi lauksaimniekus, lai daļēji segtu zaudējumus un stabilizētu situāciju nozarē.

Kā ziņots, saskaņā ar Zemkopības ministrijas aplēsēm līdz šā gada beigām nekompensētais ieņēmumu samazinājums piensaimniecībām sasniegs 132,7 miljonus eiro, bet cūkgaļas nozarē tie būs vairāk nekā 23 miljoni eiro.

Jau vēstīts, ka visā ES, tostarp Latvijā, šogad vērojama piena pārprodukcija, kas radusies pēc Krievijas embargo noteikšanas un kvotu sistēmas atcelšanas. Kopš 2014.gada jūlija līdz 2016.gada maijam piena cena samazinājusies par 38%, ilgstoši nenosedzot ražošanas izmaksas. Šovasar iepirkuma cena varētu pazemināties līdz pat 12 eirocentiem par vienu kilogramu piena, kas ir zemākais līmenis kopš iepriekšējās krīzes 2009.gadā.

Tikmēr Briselē norāda, ka papildu ārkārtas atbalsta piešķīrumu ES piensaimniekiem neveicina arī fakts, ka desmit valstis līdz šim tā arī nav izmantojušas iepriekšējo Eiropas Komisijas ārkārtas piešķīrumu.

Piensaimniecības 2015.gada nogalē jau saņēmušas vairāk nekā 43 miljonu eiro atbalstu, kā arī 7,15 miljonu eiro pārdalījumu no 8,5 miljonu eiro ES ārkārtas piešķīruma piensaimniecības un cūkkopības nozarei. Savukārt šā gada maijā visām piensaimniecībām no valsts budžeta piešķirti vēl 6 197 000 eiro. Savukārt cūkaudzētājiem par Āfrikas cūku mēra dēļ nokautiem dzīvniekiem ir izmaksātas valsts kompensācijas 2,3 miljonu eiro apmērā, tāpat ciltsdarbam tika izmaksāts arī ES ārkārtas atbalsts 1,30 miljonu eiro apmērā.

Latvijā

Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm ir jāļauj ieviest atšķirīgus un konkrētās valsts klimatiskajiem apstākļiem atbilstošus pasākumus, aģentūrai LETA pauda biedrības "Zemnieku saeima" ārpolitikas eksperts un Apvienības par ilgtspējīgu lauksaimniecību un lauku vidi valdes loceklis Valters Zelčs.