Tuvojoties Līgo svētkiem, Stopiņu ambulances direktore, ģimenes ārste, Biznesa augstskolas Turība absolvente Vija Ikauniece sniedz padomus, kā svinēt, lai pēc svētkiem nav jāmeklē ģimenes ārsts.
Svētkos galvenais ir nepārspīlēt
Pēc svētkiem vienmēr ir lielāks pacientu pieplūdums, tā ir katru gadu, tāpēc mediķi tam vienmēr ir gatavi. Lai gan jāsaka, ka katru reizi tomēr brīnos par dažiem cilvēkiem. Lai cik daudz arī netiktu atgādināts, ka jāsvin prātīgi, ar mēru, tik un tā ir vienas un tās pašas problēmas. Svētkos galvenais ir nepārspīlēt - nedz ar ēdinu, nedz alkoholu.
Katru gadu tiek atgādināts - svinēsim prātīgi, taču gadu no gada pirms svētkiem lielveikalos ir milzīgas rindas, iepirkumu ratiņi piekrauti līdz augšai, tiek iepirkti arī bagātīgi alkohola krājumi. No tā arī izriet tipiskākās problēmas - pārēšanās, nelaimes gadījumi alkohola reibumā, protams, jāmin arī negadījumi, kas rodas, sēžoties pie stūres pēc alkohola lietošanas. Kunga prātā cilvēki mēdz kļūt pārdroši - dodas peldēties nezināmās vietās, lec ūdenī no augstuma, un nereti gūst smagas traumas. Svētku kņadā gadās, ka arī bērni netiek pienācīgi pieskatīti, un, protams, kā tas gadās Līgo svētkos - traumas tiek gūtas arī neuzmanīgi kurinot vai lecot pāri ugunskuriem. Traumētas potītes, piezemēšanās ugunskurā, smagi kritieni u.tml.
Svētkos esam tendēti aizrauties ar pārmērībām
Mediķi, protams, atgādina par to visu un turpinās to darīt, bet cilvēkiem pašiem jābūt prātīgiem. Atcerēsimies, ka svētki jau tāpēc ir svētki, lai būtu priecīgi un pozitīvām emocijām pilni - nebojāsim svētkus sev un saviem līdzcilvēkiem, būdami neapdomīgi! Nevajag svinēt tā, lai nākamajā dienā jāmeklē ārsts!
Daļa sabiedrības tomēr neieklausās brīdinājumus un gadu no gada pieļauj tās pašas kļūdas. Svētkos esam tendēti aizrauties ar pārmērībām, jāsaprot, ka lielos ēdiena daudzumus, ko esam paraduši gatavot, nav iespējams apēst, organismam tā ir pārāk liela slodze. Svētkos pārmokām savu gremošanas sistēmu, pēc tam jūtamies slikti, ir grūti, taču nākamā gadā atkal atkārtojam to pašu.
Ikdienā ēdam veselīgi, svētkos - tas piemirstas
Pēdējos gados ir vērojams zināms paradokss - ikdienā sabiedrībā aizvien vairāk pievēršas veselīgam dzīvesveidam - fiziskajām aktivitātēm, veselīgam uzturam, taču svētkos tas viss piemirstas. Svētku laikā arī vecākus aicinu īpaši rūpīgi pieskatīt savas atvases, jo, ja bērns ikdienā lieto veselīgu uzturu, pārlieku daudz svētku našķu un pārēšanās var radīt sarežģījumus.
Saimniecēm, kuras klāj galdu un gaida viesus, noteikti ieteiktu atcerēties, ka vasarā pārtika ātri bojājas. Saprotams, ka, labu gribēdamas, saimnieces nereti saklāj galdu ļoti savlaicīgi, ēdiens ilgu laiku stāv ārā, arī visu svinību gaitā netiek ielikt ledusskapī un nākamajā dienā tas jau var radīt saindēšanos, īpaši produkti, kas ātri bojājas. Svinot vairāku dienu garumā, noteikti jārūpējas, lai produkti pēc iespējas vairāk atrastos ledusskapī.
Būt gataviem mainīgajiem laika apstākļiem
Lai svētku noritētu bez starpgadījumiem, ieteiktu ņemt vērā dažus vienkāršus padomus. Ja svinēšana ir pie dabas, noteikti jāatceras, ka laika apstākļi Latvijā ir ļoti mainīgi, jāpaņem līdzi arī siltākas drēbes, lietus necaurlaidīgs apģērbs un rezerves apavi. Šogad svētkos ir četras brīvdienas, un laika apstākļi noteikti mainīsies. Ņemot vērā, ka svētkos ēdam vairāk, jācenšas lietot arī vairāk ūdens, īpaši karstā laikā.
Jāsaka, ka ir jomas, kurās līgotāji ir palikuši apdomīgāki, piemēram, papardes zieda meklēšana - statistika liecina, ka jaunieši ir kļuvuši prātīgāki un vairāk domā par drošību un izsargājas, par to nedrīkst aizmirst arī Jāņu naktī.
Arī lecot pāri ugunskuram, jābūt ļoti uzmanīgiem. Es nebūt nesaku, ka Līgo svētkos vajadzētu no tā izvairīties, bet tas jādara prātīgi, iespējams, pirms tam vajadzētu izkustēties, iesildīties, nevis, pieceļoties no galda, uzreiz lekt.
Pēc svētkiem - atslodzes diena
Aicinu neaizrauties ar alkohola lietošanu, jo no tā izriet virkne dažādu traumu. Ko tikai nedara alkohola reibumā?! Pacientiem ar hroniskām saslimšanām, kas ikdienā lieto medikamentus, ieteiktu nepārtraukt to lietošanu, un nejaukt zāles ar alkoholu! Svētki nav iemesls, lai pārtrauktu lietot medikamentus, kuri nozīmēti ikdienā. Pēc svētkiem visbiežāk nāk pacienti ar gremošanas problēmām un traumām.
Ja tomēr svētkos ir sanācis pārēsties, noteikti jāievēro atslodzes diena, jālieto daudz šķidruma. Iespējams noderēs arī oglīte.
Svētkus noteikti vajag baudīt, bet arī mēru! Svinēsim tā, lai pēc tam nebūtu jāskumst!